Budoucnost výroby dostala cenovku. Josef Průša odhalil ceny automatizované farmy plné 3D tiskáren

Česká společnost Prusa Research ve Frankfurtu představuje své novinky. Nechybí mezi nimi ani AFS, tedy farma budoucnosti plná 3D tiskáren.

prusa-1

Foto: Prusa Research

Farma AFS od Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Je to více než rok, co společnost Prusa Research Josefa Průši v českém pavilónu na veletrhu Expo v Dubaji představila automatizovanou výrobní farmu budoucnosti složenou pouze z 3D tiskáren. Společnost nyní prozradila, že její řešení bude stát více než milion korun a také představila několik prvních firem, které začnou v příštím roce na farmě tisknout.

Automated Farm System (AFS) je řešení určené pro průmyslové účely. Jedná se o škálovatelnou tiskovou farmu, která vyžaduje jen minimální obsluhu. Výtisky jsou v ní sklízeny automaticky, není náročná na servis a má snižovat náklady. Celkem by se měla skládat ze čtyřiatřiceti tiskáren CoreXY, jež Prusa Research vyvinul právě pro potřeby farmy.

Její prototyp se nyní vystavuje na výstavě v německém Frankfurtu, kde byla instalována farma sloužená z osmi kusů tiskáren CoreXY. A firma zde také prozradila, na kolik celé nabízené řešení vyjde.

Cena samotné farmy by měla startovat na částce 45 tisíc eur, tedy téměř 1,1 milionu korun (bez DPH). Zájemcům o farmu jsou k dispozici také školení, servisní programy, rychlý lokální servis a softwarové řešení vyvinuté v Prusa Research pro efektivní plánování a komplexní správu celého procesu tisku.

prusa-lama

Foto: Prusa Research

Josef Průša, spoluzakladatel Prusa Research

Známá jsou také  jména prvních klientů, kteří farmu do své výroby nasadí.„Zájem o AFS mnohonásobně přesahuje naši současnou výrobní kapacitu, takže jsme v první fázi vybrali společnosti, které jsou nám regionálně blízké a které aplikují 3D tisk v nejrůznějších částech svých provozů,“ řekl šéf Prusa Research Josef Průša.

Mezi první zákazníky patří německý výrobce náhradních motocyklových dílů na míru, firma Motoism, dále rakouská společnost Schleif-Tec zabývající se prototypováním či švýcarský Oratek, jenž vyvíjí chladiče, adaptéry, výpočetní moduly a tak podobně. U těchto zákazníků by se měl tisk na farmách AFS rozběhnout během příštího roku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Naše hlavní zaměření se nemění. Stále vyrábíme primárně tiskárny pro domácí uživatele a malé firmy. Na druhou stranu vidíme stále větší množství firem, kterým nevyhovují předražená řešení 3D tisku a které se o naše tiskárny vážně zajímají. Dává proto smysl jim vyjít vstříc,“ doplňuje Josef Průša.

Mimo své farmy tak Prusa Research ve Frankfurtu představuje další novinky zaměřené na 3D tisk na profesionální úrovni. Jedná se například o tiskárnu vyvinutou výhradně pro potřeby zubařů a dentálních laboratoří či nové 3D tiskárny tuzemské firmy Trilab, ve které podnik Josefa Průši drží osmdesátiprocentní podíl.

CzechCrunch Jobs