Po domácích tiskárnách se Josef Průša vydává do podnikového 3D tisku a kupuje českou firmu TriLab

Iva BrejlováIva Brejlová

prusa-trilab

Foto: Prusa Research

Prusa Research koupil královéhradeckou společnost Trilab

0Zobrazit komentáře

Nový krok k rozšíření mimo oblast domácího tisku učinila společnost Prusa Research. Král dnes již nejen tuzemského 3D tisku hlavně v oblasti hobby uživatelů, za kterým stojí jako jeden ze spoluzakladatelů Josef Průša, kupuje 80procentní podíl v královéhradecké společnosti Trilab. Kolik stál, ani jedna ze stran nezveřejnila, podle odhadu CzechCrunche půjde o nižší desítky milionů korun.

Trilab se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren určených především pro podnikovou sféru. Firmu založili v roce 2016 Vojtěch Tambor a Michal Boháč, přičemž oba dva i všichni ostatní členové týmu Trilabu ve firmě zůstávají a budou ji nadále rozvíjet pod samostatnou značkou Trilab – A Prusa Research Company.

Zástupci Prusa Research uvedli, že nákupem rozšíří svůj technologický záběr o další typ 3D tiskáren. S podobným záměrem firma ohlašovala i akvizici Futur3D v roce 2018. Tehdy ale Josef Průša zmínil, že chce technologii pozměnit a připravit ji na domácí použití, tedy připravit nový stroj pod značkou Original Prusa. Teď je cílem především dostat se do firem.

„Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Naše tiskárny jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující,“ vysvětluje Josef Průša, CEO společnosti.

Tiskárny Trilab využívají mezi jinými firmy Continental, Lasvit nebo třeba Jetsurf. V roce 2019, kdy je dostupná poslední účetní uzávěrka, dosáhla společnost tržeb ve výši 10,7 milionu korun a skončila v mírném zisku.

„Začátkem letošního roku jsme si uvědomili, že pokud chceme rozšířit naše působení na další trhy a zrychlit tak tempo růstu, potřebujeme strategického partnera. A po několika měsících jednání s mnoha zahraničními firmami jsme nakonec dospěli k trochu překvapivému závěru – že největší smysl nám dává spojit se s českou firmou Prusa Research,“ říká CEO Trilabu Michal Boháč.

Akvizicí se Prusa Research dostává mimo jiné i k trochu odlišné technologii, než využívají jeho tiskárny. Zatímco tiskárny Prusa tisknou na podložce, která se pohybuje zepředu dozadu a tisková hlava nad ní jezdí po svislých a vodorovných osách, stroje Trilab řídí tři ramena uspořádaná do trojúhelníku, který ústí v tiskovou hlavu. Takzvaný extruder, v němž se taví zdrojový materiál, je tak lehčí a tisk rychlejší.

trilab

Foto: Trilab

Michal Boháč a Vojtěch Tambor s tiskárnou Trilab

Vlajková loď společnosti, tiskárna AzteQ Industrial, zvládne vytisknout až 40 centimetrů vysoké objekty a podporuje pokročilé materiály s vysokou mechanickou i chemickou odolností jako ABS, ASA, nylony, polykarbonáty a další nově nastupující odolné materiály a kompozity. Právě v této oblasti vzniká jedna z možných synergií obou firem.

„Pokročilé materiály, které Průša vyvíjí pod značkou Prusament, se k našim tiskárnám perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje,“ zmiňuje technologický ředitel Trilabu Vojtěch Tambor. Obě firmy budou ale spolupracovat i v dalších oblastech. Sdílet hodlají vývojářské, obchodní i marketingové zkušenosti. „Trilab má obchodní partnery nejen v zemích Evropské unie, ale i v Japonsku, Izraeli, Kanadě nebo Austrálii a jejich obchodní zkušenosti jsou úplné jiné než naše,“ dodává Průša.

Prusa Research loni prodal přes 100 tisíc tiskáren, což je o 30 tisíc víc než v roce 2019. Jeho obrat přesáhl dvě miliardy korun. Na konci loňska společnost oznámila spuštění akceleračního programu pro startupy, umělce a další tvůrce. Před pár dny pak Průša oznámil investici ve výši 15 milionů korun do projektu Posedla.