Bylinky, včely a voda, co vše pohání. Byli jsme u pramene Rajce, kde se sbírají přísady i pro Kofolu
Kolem pramenů svých vod se Kofola snaží napravovat zdejší krajinu, jejíž největší problém je zadržování vody. Je to tak i v Rajecké dolině.
Rajecká dolina, kde se pěstují bylinky i pro Kofolu
Je to zvláštní místnost plná trubek. Je tu také nesmírný hluk. Kromě toho, že ho vytváří místní stroje, tu také na plné pecky hraje Vltava a jiné velké skladby. Točí se v nekonečné smyčce. A během všech těch tónů sem přitéká pramenitá voda z chráněného podzemního zdroje, jež se nachází kousek odtud. Právě v této místnosti, za zvuků vážné hudby, se do oběhu dostává Rajec.
Značka vody patří pod českého nápojového velikána – Kofolu. Ta v roce 2002 otevřela výrobu na Slovensku a o dva roky později tu zřídila tři vrty, kterými proudí pramenitá voda rychlostí až třináct litrů za sekundu. O tom, že pod zdejšími přírodními krásami teče hodně vody, se vědělo dlouho. Ostatně minulý režim chtěl Rajeckou dolinu spojit vlakem se Žilinou. Nedošlo k tomu proto, že už tehdy se říkalo, že tu je pod tlakem velké mořské oko.
Toho využili až Samarasovi, rodina původem z Řecka, která nakonec na Slovensko přenesla i výrobu jednoho z nejoblíbenějších nápojů na československém trhu, tedy samotné Kofoly. A právě Samarasovi nakonec dovedli vodu skrze nerezové potrubí až do místní továrny. Ta sídlí v obci Rajecká Lesná, kde se vyrábějí nápoje prodávané v PET a skleněných lahvích – a kde se plní takzvané kegy, což jsou vratné sudy, na které Kofola sází.
Především proto, že si Kofola zakládá na udržitelnosti, a tak má v plánu dosáhnout maximální cirkularity, tedy opětovného využití lahví a obalů, které pošle na trh. „KEG je nejlepším obalem, dá se téměř donekonečna používat. V posledních letech se snažíme rozšiřovat produkty ve vratném skle, plníme do nich například už i kojeneckou vodu. Jako nápojář máme povinnost postarat se o odpad, který uvádíme na trh. Do budoucna chceme být plně cirkulární a uzavřít smyčku,“ líčí mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová.
To znamená, že materiál, ze kterého Kofola vyrábí PET lahve, firma znovu zpracuje a vyrobí z něj nové. Zatímco na Slovensku toto kolečko už funguje díky zálohovému systému, v Česku končí téměř polovina plastu na skládce. Zálohovým systémem si firma ochrání čistotu materiálu, protože ve žlutých kontejnerech se často mísí plasty na vodu s plasty od kosmetiky, olejů a podobně. Se zpracováním plastu pomáhá slovenská firma General Plastic, ve které Kofola loni koupila třetinový podíl.
A kde se vzala ona hudba? Vědci zjistili, že slova a hudba mohou pozitivně ovlivňovat strukturu vodního krystalu. „Je to trochu alternativní přístup, ale je to maličkost, tak proč to nezkusit?“ říká současný šéf nápojové společnosti, Jannis Samaras. Podobně inovátorsky přistupuje Kofola ke všemu, co v Rajecké dolině dělá. Firma, která v roce 2023 dosáhla téměř devítimiliardových tržeb, se tu totiž snaží dohlédnout na suroviny, které do nápojů přidává, ale také pomoci přírodě tím, že v rajeckých kopcích zadržuje vodu.
Bylinky všude, kam se podíváš
Ale vezměme to postupně. Co se surovinové politiky týče, společnost je majitelem několika desítek hektarů jabloňových sadů v Česku. Na Slovensku, mimo jiné i v Rajecké dolině, bere pro změnu byliny. Před lety se tu dohodla se starosty a zemědělci na tom, že se část území ocertifikuje jako bio lokalita, která bude vhodná pro volný sběr bylin. O ten se tu pro Kofolu stará Katarina Künstler, místní bylinkářka, která byliny nejen sama pěstuje, ale se sběračkami také v tamních kopcích sbírá.
„V oblasti je nejsilnější mateřídouška či jitrocel, o které je v Kofole zájem. Na políčkách pak pěstujeme také heřmánek, měsíček a šalvěj,“ líčí Künstler, která se do domovské Rajecké doliny vrátila s malými dětmi v roce 2018. Před tím objela svět s automobilkou, pro kterou pracovala.
Künstler začíná spolu s dalšími sběračkami v polovině dubna sběrem bezu, bylinky pak skupina sbírá až do října. Kromě toho mladá žena také podniká, koupila chalupu naproti té rodné v nedaleké Ďurčiné a druhou pronajímá. A nad oběma se nachází ta nejvoňavější stodola, kde se suší všechno to, co se nasbíralo na místních loukách.
Bylinky využívá Kofola nejen do ochucených pramenitých vod Rajec či do Kofoly, ale i do čajů Leros, které nápojářská rodina rovněž vlastní. O místní byliny se pak přímo u vrtů společnosti nedaleko Rajecké Lesné starají také včely, o ně se zase stará včelař Lacko Balvan. Dvacítku včelstev tu chová od roku 2019. V Kofole mají totiž za to, že právě včely jsou tím nejlepším indikátorem stavu přírody.
No a teď k těm kopcům. Kofola se přestěhovala do Rajecké doliny, kde se zvířátka jako v reklamě na Rajec sice viditelně neukazují, ale i tak je to z pohledu fauny i flory náramná podívaná. Aby tu příroda v tomto stavu zůstala, je ale potřeba vody. O to se tu poslední roky stará nezisková organizace Kvapka Rajeckej doliny, která vznikla právě z iniciativy Kofoly. Cílem je obnovit krajinu tak, aby ve větší míře zadržovala vodu.