Bývalá žena Jeffa Bezose loni rozdala další miliardy dolarů. K velké nevoli Elona Muska

MacKenzie Scottová pokračuje v plnění slibu, že své obří jmění rozdá potřebným. Loni ovšem její majetek oproti roku 2023 narostl. Jak je to možné?

mackenzie-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Charlie Rose/YouTube

MacKenzie Scottová

0Zobrazit komentáře

Na předních příčkách žebříčku nejbohatších lidí světa moc žen není. Až na 15. místě se nachází dědička kosmetického gigantu L’Oréal Françoise Bettencourtová Meyersová, následuje ji jediná dcera zakladatele Walmartu Alice Waltonová a dále Julie Kochová, která má 42procentní podíl v nadnárodním obru Koch Industries. Do „party“ těchto vlivných žen přibyla v roce 2019 i MacKenzie Scottová, jež se mezi miliardáře vyšvihla díky rozvodu s Jeffem Bezosem. Po ukončení manželství s aktuálně druhým nejbohatším obyvatelem planety získala zhruba čtvrtinu jejich společného jmění – a slíbila, že svůj obří majetek postupně rozdá potřebným.

Scottová už za svou filantropickou „kariéru“ rozdala 19 miliard dolarů – z toho dvě miliardy loni, kdy podpořila 199 různých neziskových organizací, které ostatní bohatí dárci přehlížejí. Především ji zajímají ty, jež se zaměřují na zmírnění chudoby, dostupnost bydlení, ochranu životního prostředí nebo podporu duševního rozvoje dětí. „Inspirují mě všechny způsoby, jakými lidé investují jeden do druhého,“ napsala miliardářka na svém blogu.

Scottová je známá jako nenápadná filantropka, a její dary jsou tak často překvapením. Například Grace Fricksová, šéfka společnosti ACE, která pomáhá ženám a menšinám v podnikání, si původně myslela, že e-mail s oznámením o daru ve výši 10 milionů dolarů je spam. A podobně překvapený byl i neziskový komunitní úvěrový fond Housing Trust Silicon Valley, který obdržel dokonce 30 milionů dolarů. „Bylo to pro nás neuvěřitelné. Paní Scottovou jsme o financování nežádali,“ řekl serveru Fortune generální ředitel této společnosti Noni Ramos.

Filantropický přístup Scottové je poměrně ojedinělý, neboť je založen na principu důvěry. To znamená, že její dary mohou příjemci využít dle libosti – nikdo je nekontroluje, jak s penězi naloží. „Tradiční procesy financování jsou zdlouhavé, obsahují mnoho omezení i požadavků. Strategie paní Scottové nám umožňuje rychleji a efektivněji reagovat na naléhavé problémy,“ doplnil Ramos.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Scottová si po rozvodu s Bezosem dala za cíl rozdal většinu svého jmění, ostatně to stvrdila i podpisem v kampani The Giving Pledge (Darovací slib). I přesto hodnota jejího majetku roste – zatímco v roce 2023 měla „na kontě“ 24,4 miliardy dolarů, loni už byla o více než deset miliard bohatší. Pomohl jí třeba prodej 65,3 milionu akcií Amazonu, čímž si přišla na přibližně 10,4 miliardy dolarů. V tomto internetovém gigantu získala v rámci rozvodu čtyřprocentní podíl, od té doby vyrostla cena akcií více než dvojnásobně a nyní se pohybuje na úrovni kolem 220 dolarů.

V kampani The Giving Pledge figuruje řada známých miliardářů, kteří se zavázali, že věnují většinu svého bohatství na dobročinné účely. Kromě Scottové jde o například Billa Gatese, Warrena Buffetta, Marka Zuckerberga nebo Elona Muska. Posledně jmenovaný ovšem v uplynulých dnech Scottovou kritizoval právě za její přístup k filantropii – a tvrdí, že Bezosova exmanželka „živí liberály s fanatickými ideologiemi“. Tedy neziskovky, které podporují například latinskoamerické migranty nebo sexuální menšiny. Podle Muska je to „znepokojující“.

Musk, který poslal 270 milionů dolarů na podporu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kritizoval Scottovou už dříve. „Superbohaté ženy, které nenávidí své bývalé manžely, by měly být zařazeny mezi ‚důvody, proč padla západní civilizace‘,“ napsal v březnu v dnes již smazaném příspěvku na síti X. O dva týdny později Scottová oznámila, že zdvojnásobí svou podporu vybraným neziskovým organizacím.

Největší dary od Scottové putovaly na podporu Oweesta Corporation (zvyšuje finanční gramotnost u původních amerických obyvatel – celkem 70 milionů dolarů) a Enterprise Community Partners (zajišťuje dostupné bydlení – celkem 65 milionů dolarů). Desítky milionů dolarů obdržely také firmy, které pomáhají ženám podnikatelkám nebo podporují venkovské komunity na jihovýchodě Spojených států. Americký Forbes dnes odhaduje majetek Scottové na 35,6 miliardy dolarů (necelých 859 miliard korun).