Carsharing od Boltu má za sebou první měsíce v Praze, útočí cenou. Zkusili jsme, jak funguje

Mezi služby nabízející v Praze sdílené vozy nedávno vplul nový hráč. Čím se Bolt Drive daří konkurovat a kde jsou na tom lépe Car4way či Anytime?

boltdrive

Foto: Bolt Drive

Sdílené vozy carsharingu Bolt Drive v Praze

0Zobrazit komentáře

Carsharingy v Česku v posledních letech zažívají prudký rozmach. Zatímco některé tu fungovaly jako jistí pionýři sdílených služeb už od roku 2003, jiné na trh vstoupí a mnohdy zase rychle mizí. Před pár měsíci dostala svá sdílená auta do ulic Prahy také společnost Bolt, která tu dosud fungovala jako konkurence Uberu na poli jízd nebo Woltu a Foodory pro rozvoz jídla. A provozuje také sdílené koloběžky.

Novou službu nazývá Bolt Drive a umožňuje uživatelům stejně jako jiné carsharingy vyzvednout a zaparkovat sdílené vozidlo kdekoliv v rámci vymezené městské zóny, aniž by bylo nutné jej vracet na konkrétní stanoviště. Do Prahy původem estonský startup nasadil více než 400 sdílených vozidel. Vsadil přitom na prémiovější vozy od Audi a Toyoty.

Bolt svou carsharingovou službou vstupuje na trh, kterému z pohledu počtu aut kraluje česká služba Car4way, kterou provozuje skupina Louda Holding. Dále konkuruje například službám Anytime nebo Autonapůl. Nové zákazníky začal Bolt Drive lákat na ceny startující od jedné koruny za minutu a tří korun za ujetý kilometr.

„Od spuštění Bolt Drive před několika měsíci sledujeme každý měsíc nárůst počtu jízd v desítkách procent. Absolutní čísla ale v tuto chvíli nemá smysl komentovat. Určitě ale stojí za pozornost, že další hráči na trhu sdílené mobility na Bolt Drive museli reagovat,“ říká Fabián Strecker, Senior Operations Manager Bolt Drive za Českou republiku.

bolt-drive6-optimised

Foto: Bolt Drive

Sdílené vozy carsharingu Bolt Drive v Praze

Konkurenční boj se v posledních měsících od vstupu Bolt Drive do Česka ihned propsal do cen, kdy dočasně snížily tarify za vypůjčení vozů Anytime i Car4way. Samotný Bolt Drive nabízí v aplikaci tři různé modely plateb, které se přizpůsobují různým potřebám řidičů. Vše přitom funguje přes aplikaci, ve které už lidé objednávají taxi nebo jídlo. Stačí jen přepnout na Drive, vyfotit řidičský a občanský průkaz a nahrát fotku pro ověření.

Standardní způsob platby závisí na ujeté vzdálenosti a době trvání cesty. Další možností jsou balíčkové nabídky, které se hodí pro delší cesty. V případě, že cestu přešvihnete, automaticky se přepnete zpět na standardní způsob platby. Třetí variantou je pevná cena, kdy si zákazník předem zvolí destinaci a cenu si zamkne, díky čemuž dopředu ví, kolik zaplatí, bez ohledu na nečekané zdržení nebo prodloužení trasy.

Ceny se liší podle kategorie vozu. Bolt je rozděluje do tří skupin: „kompaktní“, kam spadají modely jako Audi A1 a Toyota Aygo X, „vozy na každý den“, kde je Toyota Corolla nebo Audi A3, a „každodenní SUV“, kam patří Audi Q2 nebo Toyota C-HR.

Základní sazba u kompaktních vozů činí jednu korunu za minutu a tři koruny za ujetý kilometr. Pro kategorie „na každý den“ a „každodenní SUV“ je stanovena sazba tři koruny za minutu a čtyři koruny za kilometr.

Konkurenční Car4way v létě reagoval až 50% slevou pro prémiová vozidla a 25% slevou na vozidla nižší třídy. Stejně tak reagovala i společnost Anytime se speciální slevou padesát procent z ceny pronájmu. Dočasná sleva ale se zářím skončila. Pojďme se proto podívat na srovnání jednotlivých služeb se zaměřením na základní modely vhodné na městské ježdění.

carsharing01

Foto: CzechCrunch

Srovnání cen vozů ve třech zmiňovaných carsharingových službách

Balíčky:

carsharing02

Foto: CzechCrunch

Srovnání cen balíčků ve třech zmiňovaných carsharingových službách

 

Fungování aplikace Boltu je podobné jako u jiných carsharingových služeb. Na mapě vidíte jednotlivé vozy a po rozkliknutí se dostanete k základním parametrům, jako je dojezd, typ převodovky nebo přítomnost dětské sedačky.

Než k vozidlu dorazíte, můžete si ho rezervovat, přičemž prvních patnáct minut je zdarma. Poté se za každou minutu rezervace účtují tři koruny. Maximální doba rezervace je omezena na dvacet čtyři hodin. Poté se automaticky zruší.

boltdrive0

Foto: CzechCrunch

Aplikace Bolt Drive

Výhodu mají sdílená auta při parkování a platí to také v případě Bolt Drive. Jízdu můžete dokončit v modré nebo fialové zóně, ale nikoliv na soukromém parkovišti či v oranžové zóně. Pozor si ale musíte dávat na rychlost.

Bolt Drive v autech rychlost monitoruje, a pokud ji jednou nebo snad i vícekrát překročíte o zhruba patnáct a více kilometrů v hodině, Bolt vám může pozastavit účet. Nejprve na 24 hodin, později až na dva měsíce. Účet může i kompletně zablokovat.

Konkurenční boj

Konkurenční Car4way, který patří mezi nejstarší hráče na trhu, nabízí pestrou flotilu zahrnující vše od městských vozů jako Škoda Fabia až po SUV, dodávky a luxusní limuzíny. Většina jeho aut je mladší než jeden rok a je vybavena moderními technologiemi, jako jsou Apple CarPlay a Android Auto. Anytime se pak specializuje na Toyoty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od kompaktního Aygo až po Corollu s kombinací spalovacího a elektrického motoru.

Car4way má rozsáhlou síť vozidel po celé Praze, včetně letiště Václava Havla. Anytime zase nabízí jednoduše ovladatelnou aplikaci a kromě aut také skútry, i když pokrytí vozidly v některých částech města není tak husté.

Bolt Drive zaujme nejnižšími cenami na trhu. I když je otázka, zda jsou dlouhodobě udržitelné i vzhledem k vysokým nákladům na auta jako Audi A3. Car4way je ideální pro toho, kdo chce širší výběr aut nebo dlouhodobé pronájmy s prémiovými vozy a možností cest mimo město. Nabízí také flexibilní operativní leasing. Anytime je ideální pro milovníky hybridů a jednoduchých tarifů, navíc umožňuje využívat i skútry. Pro ty, kdo hledají nejnižší cenu, aktuálně dává největší smysl Bolt Drive, ale pro delší cesty nebo širší nabídku vozidel stojí za zvážení Car4way.