Carsharingový startup AJO.cz míří na Fundlift.cz, kde chce vybrat 3 miliony korun

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ajo
0Zobrazit komentáře

Carsharing, neboli rychlý a krátkodobý pronájem aut, je oblíbenou alternativou především v USA a západní Evropě, nicméně příkladem úspěšné realizace tohoto konceptu i v Čechách je startup AJO.cz, který před několika dny odstartoval další kolo investic.

Žádá celkově 5 milionů korun, z čehož tři bude chtít vybrat od investorů na platformě Fundlift, s tím, že celkový nabízený podíl na základním kapitálu je 10.5 %.  V případě úspěšného začínancování dodá zbylé dva miliony Jihomoravské investiční centrum (JIC), jehož důvěru si AJO získalo, když v únoru prošlo jeho programem JIC Master. Z tohoto akcelerátoru v minulosti vzešlo i úspěšné Kiwi.com Olivera Dlouhého.

%c2%a8leafboard8

Přečtěte si takéVývojáři tohoto elektrického skateboardu získali na Kickstarteru 50 tisíc dolarů během pěti hodinVývojáři tohoto elektrického skateboardu získali na Kickstarteru 50 tisíc dolarů během pěti hodin

AJO.cz je jedinou službou svého druhu, která nabízí platbu, rezervaci automobilu i jeho navazující  vyzvednutí a odemčení na určeném místě za pouze za pomocí chytrého mobilu. Klíčky i doklady už čekají uvnitř a tak celý proces probíhá bez kontaktu se samotným provozovatelem služby.

„Carsharing je atraktivní pro mnohé obyvatele měst, kteří auto mít nechtějí ať kvůli nákladům na jeho pořízení a provoz, nebo kvůli starostem spojeným s parkováním či starosti o životní prostředí.,“ vysvětluje Andrea Lauren, šéfka Fundliftu

Obrovský potenciál

Vybrané peníze poslouží především na expanzi do dalších českých měst mimo domovské Brno a výrazné rozšíření dosavadní flotily jedenácti vozů. S tím je pochopitelně vázaný i zvýšený počet stálých klientů, který se v současnoti pohybuje okolo dvou set.

Potenciál tato služba rozhodně má. Podle německých měřítek, kde podobné služby fungují v Berlíně, Hamburku, Mnichově či Frankfurtu, se v Česku nachází trh o minimální velikosti 80 tisíc potencionálních zákazníků.

„Velikost českého trhu, měřeno budoucím obratem, vidíme ve stovkách miliónů korun při ziskovosti 25 až 35 procent. Carsharing má podporu brněnského i pražského magistrátu, které vidí přínos naší služby v uvolnění dopravního zatížení měst, a to především ohledně parkovacích míst, protože jedno sdílené auto nahradí zhruba deset aut v osobním vlastnictví,“ říká Jaromír Klimek, CEO AJO.cz

ajo2

Nejedná se však o první automobilový startup, který na Fundlift vstoupil. Právě včera zde úspěšně ukončila kampaň služba Carismo, zaměřující se na online prodej ojetých aut. Z cílové částky 2 miliony nakonec získala 3 miliony korun od 165 investorů.

Kampaň na AJO.cz najdete ZDE.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

V Karlíně se během listopadu otevře nový coworking pro startupy po vzoru amerického WeWork

Michal PtáčekMichal Ptáček

0Zobrazit komentáře

Dříve naprosto opomíjená čtvrť Karlín, se stala v posledních letech doslova pražským centrem startupů a technologických firem, které se sem stěhují ve velkém a v bývalých továrních prostorách či nových developerských projektech, zde pro své zaměstnance budují stylové kancelářské prostory. Ostatně není náhoda, že nový domov zde našla spousta významných českých technologických firem typu Socialbakers, STRV nebo Apiary.

Této skutečnosti se nyní bude snažit využít i nový coworkingový projekt WorkLounge, který vzniká v prostorech multifunkčního centra Forum Karlín, kde mimo jiné sídlí právě již zmínění Socialbakers a Apiary.

wework

Přečtěte si takéJaké to je mít kancelář v miliardovém startupovém coworkingu WeWork?Jaké to je mít kancelář v miliardovém startupovém coworkingu WeWork?

Podle tvůrců by měl pak WorkLounge, který se poměrně viditelně inspiroval u miliardového coworkingového startupu WeWork, cílit především na startupy a freelancery, kteří si mohou vybrat z několika druhů členství, individuálně řídit svůj pracovní program či využívat sdílených prostor, s tím, že je zde možnost objednat si za cca 5 000 Kč měsíčně i vlastní plně zařízenou a uzavíratelnou kancelář až s osmi pracovními místy.

Výhodou by pak měla být i možnost uzavřít pouze 30-denní členství bez dalších závazků.

Vždy jsem se snažil budovat pro klienty pracovní prostředí, kam se těší a kde mohou využívat moderní zázemí, které jim poskytuje prostor pro rozvoj jejich práce. Součástí prostoru jsou i jednací místnosti s nejmodernější komunikační technikou a zázemí vybavené zařízeními, která jsou většinou pro jednotlivé podnikatele neúměrně drahá,“ říká  tvůrce WorkLounge, developer Lubomír Šilhavý

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace na poli coworkingových center na českém trhu v následujících měsících a letech vyvine. Je to totiž pár dní, co jsme vás na našem Facebooku informovali, že do České republiky se dle našich informací chystá právě zmíněný americký coworking WeWork, jehož valuace se v současnosti pohybuje okolo 16 miliard dolarů.

worklounge_vizualizace
Vizualice WorkLounge v Karlíně

worklounge_vizualizace2 worklounge_vizualizace3 worklounge_vstup