Cash only. Během festivalu ve Varech se často nedalo platit kartou, město se pokusí problém řešit

Jako každý rok se ani letos na mnoha místech v Karlových Varech nedalo platit kartou. Festival se od problému distancuje, město chce naopak najít řešení.

cedule

Foto: CzechCrunch

Ani stánek s občerstvením u hotelu Thermal letos karty nepřijímal

0Zobrazit komentáře

Padesátý osmý ročník karlovarského filmového festivalu je za námi. Prodal na 114 700 vstupenek a lidé na něm mohli zhlédnout až 330 projekcí. Hlavní cenu vyhrál letos překvapivě dokument Náhlý záblesk hlubších věcí, cenu diváků pak diskutovaný film Jiřího Mádla Vlny a do města se jako každý rok sjeli kromě milovníků filmů i zástupy celebrit i podnikatelů. A zatímco na opulentních večírcích nebyla o dostupné jídlo a pití nouze, na ulicích tak jako každý rok celkový zážitek kazila zdánlivá maličkost – až příliš častá nemožnost platit v okolních podnicích kartou. Město proto slíbilo, že s tím zkusí něco udělat.

Ať už se jednalo o obchody se suvenýry, občerstvením, či nápoji, jedno měly často společné: nápis cash only. Možnost platit kartou by se přitom na festivalu takového významu a rozsahu, jaký má ten karlovarský, dala považovat za samozřejmost. Tou by mohlo být také všeobecné sjednocení forem platby – v některých stáncích totiž naopak nebylo možné platit hotově a jejich provozovatelé přijímali jen karty. Člověk u sebe tedy musel mít vždy dostatek hotovosti i připravenou platební kartu, aby jeho návštěva proběhla bez zbytečných komplikací.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pořadatelé mezinárodní akce ve svých oficiálních obchodech, které nabízely festivalový merch, bezhotovostní platbu umožňovali, na zvolenou formu plateb v okolních zařízeních ale neměli žádnou páku. „Karlovarský festival není provozovatelem stánků s občerstvením, obchodů nebo restauračních provozů, a proto nemá žádnou možnost ovlivnit, jakou formu plateb si konkrétní obchodníci zvolí,“ komentovala pro CzechCrunch tisková mluvčí KVIFF Uljana Donátová.

I přesto, že festival nemá nad rozhodnutími soukromých podnikatelů kontrolu, škodí jejich chování právě celkovému zážitku z filmové akce. A návštěvníci se nebojí ozvat, na sociálních sítích v uplynulých dnech hojně sdíleli své zkušenosti. „Cash only je už trochu ohraná písnička, máme KVIFF, kam si zvou světové celebrity, ale ve velký části stánků neberou karty. Já u sebe nenosím cash, obtěžuje mě to, nejsem za zrušení hotovosti, ale tady z toho mi prostě smrdí okrádačky lidí, nic víc…,“ napsala na síti X uživatelka @Cohenova_A.

Kromě okolních stánků s lázeňskými oplatkami nebo klobásami nepřijímal letos karty ani bar v samotném hotelu Thermal. Ten by měl přitom spadat pod ministerstvo financí, během filmového festivalu ho ale údajně provozoval soukromý nájemce. Člověk u sebe tedy musel mít hotovost i v samotném centru dění.

V souvislosti s nemožností bezhotovostních plateb je na místě zmínit také absenci bankomatů, se kterou se návštěvníci podél kolonády potýkali. Ty bývají k dispozici v centru města, v zóně podél řeky, kde se většina lidí během festivalu pohybuje, se ale nachází jen Euronety, které si při jejich použití strhávají z bankovních účtů vysoké poplatky. Jeden bankomat je pak vždy v samotném hotelu Thermal.

Nemožnost platit kartou je přitom na festivalu ve Varech každoročním problémem a lidé si na omezení stěžují pravidelně. Když se CzechCrunch obrátil na Karlovarský kraj, který by mohl potíže s bezhotovostními platbami během festivalu řešit, obdržel odpověď s důrazem na právo každého obchodníka vybrat si svou preferovanou formu platby. „Ano, je to nepříjemná situace pro návštěvníky festivalu, ale mají možnost si vybrat, zda takový podnik podpořit, nebo nikoliv, a navštívit jiný, kde platby kartou umožňují,“ komentovala postoj kraje tisková mluvčí Jitka Čmoková.

Vůli vyjít vstříc návštěvníkům a zpříjemnit jejich celkový zážitek na festivalu projevilo nakonec samotné město. I jeho zástupci upozornili na to, že nemohou obchodníky do přijímání bezhotovostních plateb nutit, plánují ale problém do budoucna v rámci svých možností řešit. „Podněty na toto téma jsme zaznamenali a bude to jistě téma minimálně k neformálnímu dialogu, například v rámci jednání Komise lázeňství a cestovního ruchu rady města, s místní sekcí Asociace hotelů a restaurací apod.,“ uvedla pro CzechCrunch tisková mluvčí magistrátu města Karlovy Vary Helena Kyselá. Zda však taková vyjednávání konkrétní změnu opravdu přinesou, jisté není. Budeme si muset počkat na další rok.

CzechCrunch Jobs