Celý život destigmatizuje psychiatrii. Teď Cyril Höschl získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě

Na Mezinárodní den duševního zdraví dostal profesor Höschl Cenu Neuron za svou práci v psychiatrii, která v Česku změnila pohled na duševně nemocné.

Cyril Höschl

Foto: Tereza Kopelentová / Nadace Neuron

Laureát Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě prof. Cyril Höschl

0Zobrazit komentáře

Profesor Cyril Höschl, jeden z nejvýznamnějších českých psychiatrů a popularizátorů oboru, získal ve čtvrtek prestižní Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. Nadace Neuron mu ocenění udělila u příležitosti Světového dne duševního zdraví, který připadá právě na 10. října. Höschl je oceňován nejen za svou vědeckou práci, ale především za zásluhy v oblasti destigmatizace duševních onemocnění.

Höschl přitom původně kariéru v psychiatrii neplánoval. V oboru se náhodou ocitl až po studiích medicíny v roce 1974, když ho nikde jinde nechtěli zaměstnat. Po sametové revoluci se stal prvním prezidentem Evropské psychiatrické asociace z postkomunistických zemí, což byl klíčový moment v jeho kariéře. „Dal jsem si za cíl otevřít dveře všem zemím, na které se koukalo, jako že tam včera slezli ze stromů,“ vzpomíná Höschl.

Jedním z jeho nejvýznamnějších úspěchů je pak vybudování Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, který je ve střední a východní Evropě raritou. Projekt v sobě spojuje výzkum, vzdělávání i léčbu a pod Höschlovým vedením se stal centrem pro interdisciplinární spolupráci. Ta zahrnuje nejen psychiatrii, ale i neurovědy, biochemii a genetiku.

Cyril Höschl

Foto: Tereza Kopelentová / Nadace Neuron

Cyril Höschl převzal Cenu Neuron. Na fotografii zleva: šéfka nadace Monika Vondráková, prof. Cyril Höschl, předseda vědecké rady Nadace Neuron Jan Konvalinka, garant oboru medicína Nadace Neuron Pavel Martásek

Nadace Neuron, která cenu uděluje, je známá svou podporou vědy a vědeckého výzkumu v České republice. Oceňuje špičkové české vědce, finančně podporuje jejich práci a realizuje také nejrůznější vědecké expedice. Ceny Neuron mají za cíl podpořit nejen mladé talenty, ale i vědce s mezinárodním přesahem, jako je právě Cyril Höschl.

Jeho přínos pro českou i evropskou psychiatrii je široký. Kromě vědeckého výzkumu v oblasti biologické psychiatrie a neuroendokrinologie, kde přispěl například k rozvoji diagnostických metod, je jeho hlavním odkazem práce na změně vnímání psychiatrie v očích veřejnosti. Höschlovy přednášky i populárně-naučné texty hrají klíčovou roli v tom, jak česká společnost dnes psychiatrické pacienty vnímá. „Snažil jsem se lidem říct, že psychiatričtí pacienti – až na výjimky – nekoušou a nevraždí,“ vysvětluje on sám.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cena Neuron je mu udělena navíc 10. října, tedy na Mezinárodní den duševního zdraví. Ten je celosvětově věnován osvětě a vzdělávání v této oblasti a boji proti stigmatizaci duševních onemocnění. „Kdyby se vrátil čas, tak bych to šel dělat dobrovolně znovu a dělal bych jenom psychiatrii, protože mi strašně moc dala,“ přiznává teď otevřeně Höschl, kterému byla před několika měsíci diagnostikována multisystémová atrofie, tedy neurologické onemocnění.

Udílení Ceny Neuron přichází v době, kdy otázky duševního zdraví rezonují ve společnosti stále více. S nějakou formou duševního onemocnění se potýká asi 10 procent Čechů, číslo pak rapidně stoupá, pokud se zaměříme jen na školáky a mladistvé.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

CzechCrunch Jobs