Cena plynu by za rok mohla být třetinová. Otazníků je ale spousta, říká expert z Komárkova impéria
Pokud nedojde k zastavení toků plynu z Ruska, současná i plánovaná naplněnost zásobníků nám dává větší jistotu pro zimu, říká Martin Pich.
Gazprom omezuje dodávky plynu do Evropy
Zatímco většina běžných lidí začala sledovat rapidní zvyšování cen plynu a energií až v letošním roce po ruské invazi na Ukrajinu, na světových trzích tento trend začal už loni, protože Rusko v přípravách na konflikt záměrně snížilo dodávky této suroviny do Evropy. Gazprom zásobníky nenaplnil a pokračuje v tom i letos, říká Martin Pich, ředitel divize trading společnosti MND, jež spadá pod investiční skupinu KKCG miliardáře Karla Komárka.
Podle Picha kolem této problematiky koluje několik nepravd. Například ta, že zkapalněný plyn je dražší než ten dodávaný z Ruska, což z pohledu prodejní ceny není pravda. Stejně tak je naprosto mylná fráze, že za vysoké ceny elektřiny v Česku může burza v Lipsku. Platí však, že když roste cena plynu, zvyšuje se také cena elektřiny. Téma je tyto dny o to aktuálnější vzhledem k tomu, že tok ruského plynu do Německa potrubím Nord Stream 1 slábne.
Martin Pich ze společnosti MND v komentáři pro CzechCrunch popisuje, co už loni vedlo ke zvyšování cen energii, jaká je situace na globálních trzích nyní, co se stane, pokud Rusko zastaví dodávky plynu do Evropy úplně, i to, jak se vůbec ceny na trzích vytváří a jak Česku pomůže nedávno sjednaná kapacita LNG terminálu pro zkapalněný plyn v Nizozemsku.
***
Ceny plynu začaly růst už loni
Trhy s energetickými komoditami byly v covidovém roce 2020 významně pod tlakem. Nebyla spotřeba a ceny se propadly. Jak se postupně navracel ekonomický život zpět do normálu, začala prudce růst poptávka po plynu, elektřině i uhlí. Rok 2021 se potom nesl ve znamení snížených prodejů plynu ze strany Ruska v průběhu celého léta. Gazprom zásobníky plynu, které měl či má nasmlouvány v Evropě v Německu, Nizozemsku, Rakousku či Česku, nenaplnil.
Dnes již víme, že to byla příprava na konflikt, který měl teprve přijít. Mít prázdnější zásobníky před zimou znamená, že se zvyšuje riziko nedostatku plynu v momentě, kdy jej trh a spotřebitelé potřebují. To samozřejmě pomohlo zvedat ceny. Hodně. Dalším významným faktorem pro růst cen bylo omezení těžby uhlí v Číně a silná asijská poptávka po plynu. Svou troškou do mlýna přispěla také zpřísnění pravidel a cílů v systému obchodování s emisními povolenkami. Ceny CO2 skokově vzrostly ze 60 na 80 eur za tunu.
Potom došlo k napadení Ukrajiny, která je významnou tranzitní zemí pro ruský plyn. A od té doby zažívají trhy velmi turbulentní období. Ať už je to hra Ruska s dodávanými objemy, nebo rozhodnutí Evropské unie nekupovat ruské uhlí a ropu, nic z toho nepřispělo k uklidnění trhů.
Základním problémem pro cenotvorbu je jednoznačně nedostatek plynu způsobený nedodržením smluv ze strany Ruska, které hledá způsoby a důvody, jak dodávané objemy držet na nižších úrovních, aby nebylo pro Evropu jednoduché před zimou naplnit zásobníky. V oblasti ekonomické je to společně s ropou a vzácnými kovy jediná páka na Evropu. A Rusko ji bude využívat, o tom není pochyb.
Jak si stojí trh s plynem a elektřinou dnes?
Gazprom nenatláčí plyn do pronajatých zásobníků stejně jako v roce 2021. Jednotlivé státy Evropské unie, zejména ty, které mají velký podíl dováženého ruského plynu, musely hledat cesty, jak zabezpečit zásoby pro zimní období. Současně hledaly způsoby, jak využít zásobníky, které zjevně Gazprom nehodlal natláčet.
Urychlená změna legislativy nakonec stanovuje poměrně přísná pravidla pro všechny držitele smluv na skladování plynu. Definuje objemy naplněnosti zásobníku, které musí skladovatel dosáhnout k určitému datu. Pokud to nesplní, je mu skladovací kapacita odejmuta bez náhrady. Takto získaná kapacita se potom nabídne znovu na trhu. To umožňuje využití i zásobníků pronajatých Gazpromem.