Z Nizozemska bude do Česka proudit třetina spotřeby plynu. ČEZ získal kus kapacity LNG terminálů

Celkem činí pronajatá kapacita terminálů tři miliardy metrů krychlových plynu. Jde o strategický krok, jak se zbavit závislosti na Rusku.

Loď převážející zkapalněný plyn

Zbavování se závislosti české ekonomiky na ruském plynu dostává jasnější obrysy. Už dřív se potvrdilo, že si vláda a polostátní koncern ČEZ zajistily část kapacity v terminálu na zpracování zkapalněného plynu v Nizozemí. Teď je už jasnější i to, kolik ho výhledově bude – tamní dodávky by mohly pokrýt až třetinu české roční spotřeby.

Pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla představovat zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Na Twitteru to uvedl nizozemský velvyslanec v Česku Daan Huisinga. Pomůže to podle něj snížit závislost Česka na ruském plynu. Česko dováží veškerý plyn z Ruska.

O tom, že stát získal kapacitu v LNG terminálech v Nizozemsku, informoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v polovině června. Kapacitu stát získal v soutěži prostřednictvím společnosti ČEZ. „Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost. Ve spolupráci se skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ napsal v červnu Síkela.

Češi si v Nizozemí zajistili kapacitu ve dvou terminálech, které budou kotvit u pobřeží. Tématu se ve svém mimořádném televizním projevu věnoval také premiér Petr Fiala, který kromě rezervované kapacity v nizozemském terminálu zmínil i to, že se obnoví rozhovory s Polskem o tom, že by se do Česka prodloužil plynovod z tamních LNG terminálů, nebo že se navýší kapacita ropovodu TAL, který vede z italského Terstu. To vše v rámci snižování energetické závislosti na Rusku.

Odstřižení se od ruského plynu a ropy je zároveň klíčovým tématem probíhajícího českého předsednictví Evropské unii. Teď se například podařilo v europarlamentu prosadit, aby byly plyn a jádro označené jako zelené zdroje. Ještě před válkou na Ukrajině byl tento požadavek v Bruselu vnímaný hodně sporně.

S přispěním ČTK.

Luboš Kreč

Baví mě technologie, byznys, společenské dění, startupy, knížky, auta... prostě novinář. Zformovaly mě Hospodářské noviny, prošel jsem i Forbesem.

Baví mě technologie, byznys, společenské dění, startupy, knížky, auta... prostě novinář. Zformovaly mě Hospodářské noviny, prošel jsem i Forbesem.