Ceny nemovitostí v Česku pokračují v rychlém růstu. Byty meziročně podražily o pětinu

Z indexu Hypoteční banky vyplývá, že ceny nemovitostí rostou stejným tempem jako loni. Růst nezpomalily ani kroky České národní banky.

Výstavba

Foto: Marek Minor

Ceny nemovitostí v Česku rostou i kvůli dlouhému stavebnímu řízení

0Zobrazit komentáře

V prvním čtvrtletí letošního roku ceny nemovitostí v Česku pokračovaly v rychlém růstu. Vyplývá to z HB Indexu, který vydala Hypoteční banka. Byty zdražily meziročně o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky o 23,7 procenta, což je za 11 let zveřejňování indexu dosud nejvíc.

„Ani v prvním čtvrtletí nového roku nedošlo k ochlazení trhu a nemovitosti i nadále podražují. Tempo růstu zatím nezpomalily ani kroky České národní banky v oblasti úrokových sazeb,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Dle Feixe má svůj podíl na růstu cen pravděpodobně malá nabídka nemovitostí, vysoký růst stavebních nákladů, obava z dalšího nárůstu úrokových sazeb a snaha lidí ochránit investicemi do nemovitostí finanční prostředky před pádivou inflací.

Růst cen nemovitostí proti předchozímu čtvrtletí nejznatelněji zrychlil hlavně u bytů, a to na 5,4 procenta z pěti procent v posledním loňském čtvrtletí. U rodinných domů ceny vzrostly o 4,7 procenta a pozemky jsou mezičtvrtletně dražší o 5,6 procenta. V obou případech je tempo zvyšování cen podobné jako v předchozím čtvrtletí.

Byty podle Feixe v prvním čtvrtletí nejrychleji zdražovaly v krajích, kde jsou v Česku dlouhodobě nejlevnější. Na pražském trhu postupně prodeje zpomalují, i zde se ale růst cen blíží pěti procentům. „Do cen u nových výstaveb se začínají promítat rostoucí stavební náklady, ale také zvyšující se nároky na vybavení novostaveb či vyšší úroveň staveb z hlediska průkazu energetické náročnosti budov,“ doplňuje Feix.

Podle Radima Maštalíře, experta pro oblast oceňování majetku skupiny ČSOB, do které Hypoteční banka patří, mají z rodinných domů lidé nadále největší zájem o ty, které nepotřebují rekonstrukci, a to kvůli rostoucím stavebním nákladům a horší předvídatelnosti při plánování rozpočtu: „Z důvodu nižších cen zájemci vyhledávají nemovitosti ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst. Pokud mají lidé zájem o novostavby v developerských projektech, nejčastěji sahají po řadových zástavbách.“

Prodeje pozemků vedle nízké nabídky podle Feixe dlouhodobě narážejí také na zastaralé územní plány a nedostatečné inženýrské sítě. Také u pozemků je zájem hlavně o levnější z nich dál od měst. V Praze díky schválení fondu spoluúčasti investorů na rozvoji území Hypoteční banka očekává nárůst poptávky po parcelách na brownfieldech, které dosud nebyly pro developery atraktivní.

HB Index je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. Banka index poprvé zveřejnila v dubnu 2011.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox