Ceny Neuron dostali průkopník transplantací kostní dřeně, slavný chemik a šest vědeckých nadějí
Mezi oceněnými je i startup, jenž vyvíjí průtočnou baterii, která se může pochlubit dlouhou životností a nehořlavostí.
Jedna firma, dva věhlasní profesoři i šest vědeckých nadějí. A k tomu jeden moderátor Kovy. Nadační fond Neuron rozdal své ceny pro špičkové badatele a badatelky za rok 2022 včetně šesti milionů korun coby finančních prémií. S cenou odešli hematolog, který zachránil tisíce dětských pacientů, mimořádně citovaný chemik nebo mladý startup, který chce dobýt svět baterií.
Zatímco ještě v 80. letech minulého století umíralo v Česku devět z deseti dětských pacientů s leukémií, momentálně je poměr opačný. Jedním z lidí, kteří na takovém medicínském úspěchu mají zásadní podíl, je Jan Starý. Právě on se zasloužil o zdejší rozvoj transplantací kostní dřeně. „Původně jsem přitom chtěl být neurolog,“ směje se profesor hematoonkologie a jeden z nejcitovanějších českých vědců. A právě za jeho akademické a lékařské zásluhy jej ocenila nadace Neuron.
Nebyl samozřejmě zdaleka sám. Dalším význačným vědcem, který si z večera pořádaného v budově Národního muzea odnesl křišťálovou cenu a finanční prémii (celkem nadace rozdělila šest milionů korun), byl Pavel Hobza. Výpočetní chemik, který objevil novou vazbu vodíku, má dlouhodobě titul nejcitovanějšího českého vědce. Působí na elitním Ústavu organické chemie a biochemie a byl blízkým spolupracovníkem i geniálního chemika Antonína Holého nebo někdejšího šéfa Akademie věd Rudolfa Zahradníka.