Černý týden Marka Zuckerberga. Věděl o rizicích Facebooku pro mladé, ale upřednostnil zisk, říkají uniklé dokumenty
Největší sociální síť světa nemá vůbec šťastný týden. Předevčírem prožila největší výpadek svých služeb od roku 2008 a doslova miliardy lidí byly přes šest hodin bez důležitých komunikačních kanálů. Možná to ve výsledku ale bude spíše menšinový problém. Plnohodnotný obrázek totiž dostává i série vážných obvinění, které vznikly na základě investigativní práce The Wall Street Journal.
V kauze nazvané Facebook Files už několik týdnů americký deník postupně vydává a analyzuje tisíce stránek interních dokumentů, které dokazují, že největší sociální síť si je plně vědoma toho, jakým způsobem ubližuje různým skupinám lidí. O detailech ví i samotný Mark Zuckerberg a úmyslně proti tomu nic nedělá.
Velký výpadek služeb se téměř dokonale překryl s odhalením hlavního zdroje, od něhož měl The Wall Street Journal informace dostávat. Jde o sedmatřicetiletou Frances Haugenovou, bývalou produktovou manažerku Facebooku, která mnohdy šokující záležitosti uvedla v pořadu 60 Minutes na americké televizi CBS. Tvrdí, že firmu Marka Zuckerberga nechce zničit, ale spravit.
Předtím, než letos z největší sociální sítě odešla, okopírovala řadu interních dokumentů, které posléze dala právě deníku The Wall Street Journal. Ty podle ní dokazují, že Facebook v několika případech prioritizoval svůj růst před bezpečností.
„Pokud by Facebook změnil algoritmus, aby byl bezpečnější, znamenalo by to, že by lidé na něm trávili méně času. Tím pádem by firma vydělala méně peněz,“ řekla Haugenová s odkazem na tvrzení, že Facebook nejvíce vydělává na obsahu, který bezpečný není – na takovém, který vyvolává násilí a strach. Nebo který je lživý.
Facebook označil odhalené dokumenty a vyjádření Haugenové za zavádějící a poukázal na interní výzkumy i velké sumy peněz alokované na bezpečnost. „Tvrdit, že nad zpětnou vazbou zavíráme oči, znamená ignorovat 40 tisíc lidí, kteří ve Facebooku pracují na bezpečnosti a zabezpečení, i naše investice ve výši 13 miliard dolarů od roku 2016,“ uvedla Lena Pietschová z oddělení komunikace Facebooku.
I interní výzkumy, které Facebook dělá pro vlastní účely, jsou ale součástí dokumentů, které Haugenová zveřejnila. Ty opakovaně potvrdily, že Instagram například škodí mnohým náctiletým dívkám. Facebook o tomto všem věděl, výzkumy však nezveřejnil a zjištění o škodlivosti vlastní aplikace místo toho zlehčoval.
V jedné z interních zpráv doslova stojí: „Máme důkazy z různých zdrojů, že nenávistné projevy, rozdělující politické projevy a dezinformace na Facebooku a jeho aplikacích ovlivňují skupiny lidí po celém světě.“