Češi dobyli Chile, teď soláry rozjíždí doma. Energetická nezávislost se bez nich neobejde, hlásí Solek

Deset let se česká firma působící v oblasti solární energie zaměřovala na zahraniční trhy. Nyní oznámila, že chce projekty rozvíjet i na domácí půdě.

solek-sobotka-reg

Foto: Solek

Zdeněk Sobotka, zakladatel a šéf energetické skupiny Solek

0Zobrazit komentáře

Klíčovou zemí pro společnost Solek Holding podnikatele Zdeňka Sobotky bylo v uplynulých deseti letech jihoamerické Chile. Tam si dokázala vybudovat pozici lídra v oblasti rozvoje udržitelné energie a podařilo se jí navázat spolupráci s největší investiční společností na světě BlackRock. V Česku doposud provozovala jen jednu elektrárnu. Avšak s tím, jak se situace v oblasti energetiky mění, začíná plánovat projekty i pro domácí trh.

V České republice se chce Solek zaměřit na výstavbu elektráren na střechách – s touto vizí plánuje oslovit firmy a obce. „Doba se změnila a pro mě osobně je důležité se zapojit nejen do konverzace o rozvoji udržitelné energetiky u nás, ale také do výstavby samotné. Se zkušenostmi, které máme ze zahraničí, chceme v Česku v nejbližších třech letech vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawattů,“ vysvětluje rozhodnutí majitel a zakladatel společnosti Zdeněk Sobotka.

Pro upřesnění: pro výkon 1 kilowatt-peak dnes stačí solární panely, které zabírají plochu přibližně šesti metrů čtverečních. Každý megawatt tedy představuje zastavěnou plochu šest tisíc metrů čtverečních.

Solek ale plánuje využít své zkušenosti také pro návrhy komplexních projektů pro komerční a komunitní střechy městských budov a jejich následné zapojování do distribuční sítě. Zájem o fotovoltaiku totiž v Česku roste, k čemuž přispívají také dotační programy. O instalaci solárních panelů mají zájem nejen velká města, ale také menší obce a jejich sdružení.

solek solární panely

Foto: Solek

V Česku dochází k energetické revoluci, hlási firma Solek

Sobotkova firma chce klientům pomoci s projektováním a výstavbou elektráren, ale také s žádostmi o dotace, a to ve spojení s konzultanty Leon Taurus. Veřejné subjekty totiž mohou prostřednictvím dotačního programu RES+ dosáhnout na ještě vyšší podporu než soukromí žadatelé. Solek uvádí, že takto mohu dosáhnout až na pokrytí 75 procent uznatelných nákladů.

Za hranicemi Česka se energetická skupina blíží už ke dvěma stům instalovaných megawattů. Nyní má v pokročilé fázi přípravy osminásobek nových českých elektráren, většinu z nich však buduje v Chile, některé menší pak instalovala také v Rumunsku, na Slovensku nebo na Kypru.

Chile je pro Sobotku klíčové díky optimálnímu osvitu a transparentním podnikatelským podmínkám, rozvoj na českém trhu ale vnímá jako strategický tah. Navzdory nižšímu ročnímu úhrnu dopadající sluneční energie mají totiž podle něj domácí solární projekty výhodu v mírné zimě a podnebí, které prodlužuje životnost panelů a snižuje nároky na jejich údržbu.

V červnu navíc společnost Solek oznámila, že se chce v Česku zaměřit také na takzvanou agrovoltaiku, která umožňuje využívat jednu plochu pro pěstování zemědělských plodin i pro fotovoltaickou elektrárnu. Na projektu spolupracuje i s Výzkumným ústavem zemědělské techniky. Vychází přitom z postupů, které se osvědčily už při spolupráci se zemědělci v Chile.

„V Česku dochází k energetické revoluci zdola, navíc s podporou vlády, což je jen dobře. Energetická nezávislost Česka na Rusku i dalších zemích se neobejde bez rychlé a odpovědné výstavby vlastních udržitelných projektů. Ty solární jsou proto strategickým řešením,“ uzavírá majitel společnosti.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym