Češi investují do akcií stále víc a manželé Hlavsovi získávají další miliony na svůj startup, který je to učí
Manželé Hlavsovi se z Londýna, kde působili v největších bankách a finančních institucích, před několika lety vrátili, aby naučili Čechy investovat. Založili startup Fondee a hodně se toho v něm učí i oni sami. Investovat svůj kapitál nicméně již umí a stále lépe se jim daří vyjednávat také s investory, kteří se rozhodli jejich službu podpořit dalšími desítkami milionů korun.
Poprvé do Fondee investovala před necelým rokem J&T Banka. Šlo o deset milionů korun a investiční online služba, která umožňuje lidem jednoduše zhodnocovat peníze ve fondech akcií či dluhopisů, od té doby významně narostla. Dnes hlásí čtyři tisíce klientů a také novou investici. Celkem milion eur (25 milionů korun) do projektu posílá skupina soukromých investorů kolem Leoše Navrátila a připojuje se znovu i J&T Banka.
„Peníze od investorů nás posunou opět o další výrazný skok dál, věříme ve znatelnou akceleraci našeho byznysu. Nedávno jsme získali novou licenci od ČNB a díky tomu můžeme připravovat zahraniční expanzi. Zaměříme se rovněž na rozšíření produktové řady a konečně pro naše klienty spustíme také mobilní aplikaci,“ říká spoluzakladatel Fondee Jan Hlavsa.
Investicemi proti inflaci
Nové investory v čele s Leošem Navrátilem oslovili Hlavsovi tím, že složitý svět investic otevírají pro všechny. Vložit peníze do fondů sdružujících akcie či dluhopisy, takzvaných ETF, může de facto kdokoliv už od tisíce korun, přičemž si uživatel zvolí, s jakým rizikem chce investovat, a zaplatí 1,05 procenta z investované částky ročně. Žádné další poplatky se neplatí.
„Sami se pohybujeme na kapitálových trzích, kde jsme získali část peněz, přes dvacet let a díky Fondee může své peníze zhodnotit každý. Líbí se nám vize firmy, že do akcií a dluhopisů může investovat i drobný investor, online, bez poradců a nesmyslných poplatků. V neposlední řadě pravidelné investování pomáhá porazit inflaci,“ říká Leoš Navrátil.
Jeho skupina navíc není nováčkem ani ve venture kapitálových investicích. Již dříve vložila peníze například do firem jako VRgineers, Tesla Medical, uLékaře.cz nebo Hedepy. Aktuální investice do Fondee ještě podléhá schválení ČNB, ale jakmile se vše administrativně dotáhne, začne v pražském finančně-technologickém startupu příprava na expanzi. Kam, to zatím Jan Hlavsa prozradit nechce, ale už je prý první země vybraná.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV původním plánu bylo, že Fondee do konce letošního roku získá pět tisíc klientů, ale pokud budou přibývat stejným tempem jako dosud, tak Hlavsa věří, že může atakovat metu 10 tisíc zákazníků. Startup sice neprozrazuje ani to, kolik peněz má již aktuálně ve správě, ale od začátku roku prý toto číslo vzrostlo čtyřikrát. Češi zkrátka chtějí investovat do akcií stále víc.
Průměrnému investorovi ve Fondee je aktuálně 34 let, přičemž investoři jednak obecně volí odvážnější portfolia a drtivá většina z nich zároveň míří spíše na akciové tituly než na dluhopisy. „Mladí Češi začali vnímat fakt, že peníze na běžných účtech jim při skoro nulových úrokových mírách nic nepřinesou a relativně vysoká inflace je znehodnotí. Takže začali ve velkém investovat do akcií,“ popisuje spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová.
„I přes obrovský propad trhů v únoru a březnu 2020 skončilo naše portfolio typu Smělý za rok 2020 v zisku 10,5 %. Portfolio Odvážný si vedlo ještě lépe, bylo v zisku 11,5 %,“ doplňuje Hlavsová. Na tuzemském trhu soupeří Fondee s konkurenčními investičními platformami v podobě Portu, které spadá do portfolia Wood & Company a nedávno se propojilo s Air Bank, či další podobnou službou od Patrie, jež se jmenuje Indigo.