Air Bank do své aplikace integruje první investiční službu, která jí nepatří. Přes Portu lze investovat i do akcií

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

airbank-1

Foto: CzechCrunch

Mobilní aplikace My Air od Air Bank

0Zobrazit komentáře

Češi mají stále větší zájem efektivně investovat své peníze, respektive zhodnocovat své úspory, které obvykle nedává smysl držet na klasických bankovních spořicích účtech. Příležitost se snaží využít například Air Bank, která před časem integrovala do svého bankovnictví půjčkovou platformu Zonky a teď jako první přichází také s investiční službou třetí strany. Klienti budou moci poslat z Air Bank peníze rovnou do Portu.

Tuzemská investiční služba z dílny Wood & Company funguje od roku 2018 a poskytuje moderní způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích, které je i v Česku na vzestupu. Nabízí mimo jiné zpravidla vyšší zhodnocení než běžné spořicí účty, u nichž dnes banky mají jen velmi nízké úrokové sazby. Proto vznikají služby jako Portu, které otevírají i pro méně zkušené investory další možnosti, jako jsou investice na kapitálových trzích.

„Důvodem rozšiřování investičních možností v nabídce Air Bank je rostoucí poptávka klientů po zhodnocení vkladů na jejich účtech. Vnímáme i to, že klienti rádi přenechají správu svých investic odborníkům, ale zároveň nechtějí platit vysoké poplatky za investiční poradenství. V Air Bank si tak nyní mohou vybírat mezi různými investičními možnostmi přesně podle svých potřeb,“ vysvětluje Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.

V Air Bank již před časem integrovali do svého bankovnictví službu Zonky Rentiér, v rámci níž mohou lidé zhodnocovat své úspory tím, že je půjčí někomu jinému. Podle vyjádření pro CzechCrunch si službu přímo z Air Bank zřídilo na 1 500 klientů banky, kteří tímto způsobem investovali přes 140 milionů korun. Jelikož poptávka po takových službách roste, navazuje nyní Air Bank spolupráci také s Portu.

Robotický investiční poradce

Zatímco Zonky se pod dohledem mateřské skupiny PPF stalo loni přímou součástí Air Bank a banka tak logicky využívá vzájemných synergií, Portu by mělo být dle vyjádření jeho zástupců vůbec první investiční službou svého druhu, která je klientům k dispozici v rámci nabídky komerční banky, a to bez přímé majetkové vazby na danou banku. Jedná se o běžnou komerční spolupráci fungující na bázi podílu z příjmů.

„U klientů, kteří si založí Portu přes Air Bank, se dělíme o správcovský poplatek. Pro klienty jako takové se nic nemění, je jedno, jestli jsou klienty Air Bank, nebo mají službu napřímo. I nadále pro ně platí, že neplatí žádné vstupní ani výstupní poplatky a za správu portfolia platí jen jeden nízký poplatek,“ potvrzuje pro CzechCrunch Radim Krejčí, zakladatel a šéf Portu, které má ve správě aktiva v hodnotě 3,5 miliardy a téměř 55 tisíc registrovaných uživatelů.

Na kapitálových trzích Portu investuje formou online asset managementu, která se označuje také jako robo-advisory. V principu služba funguje tak, že na základě dotazníků zjistí rizikový profil zákazníka a robotický poradce mu podle toho nabídne investiční portfolio rozdělené mezi akcie, dluhopisy či komodity. Díky spojení s Air Bank si teď mohou klienti poslat peníze do Portu podobně snadno jako na spořicí účet.

radim_martin_martin-min

Foto: Portu

Vedení Portu: Martin Jaroš (Operations Manager), Radim Krejčí (CEO) a Martin Luňáček (Product Manager)

„Aktuálně byla spuštěna první verze propojení, která umožňuje hlavně nahlížení na zůstatky na účtu Portu v aplikaci My Air a rychlé posílání vkladů. Do budoucna plánujeme rozšiřovat množství funkcionalit, které umožní klientům Air Bank více ovládat Portu skrze svou mobilní banku. Rozšiřovat bychom chtěli i nabídku investičních produktů,“ říká Radim Krejčí. Vlastní mobilní aplikaci přitom Portu zatím stále nemá, chystá ji na podzim.

Šéf Portu připomíná i to, že jde obecně o nízkomaržový byznys, a tak se s Air Bank nepropojují primárně s vidinou rychlých a větších zisků, ale vidí v něm především velký potenciál do budoucna. Ostatně s Air Bank již prý jednali o investičních produktech delší dobu. „První jednání se uskutečnila dokonce ještě dřív, než jsme měli vymyšlený název značky Portu,“ doplňuje s úsměvem Krejčí.

Jakmile si Air Bank ověřila, že je o službu zájem, rozhodla se ji v rámci rozšiřování svých investičních produktů integrovat. „Díky spolupráci chceme investování s Portu dostat k ještě širšímu spektru lidí. Očekáváme, že služeb Portu prostřednictvím Air Bank využije do tří let více než 30 tisíc jejích klientů,“ předpokládá Radim Krejčí s tím, že v podobných spolupracích vidí potenciál také u dalších bank, ale žádná jednání prozatím neprobíhají.

V Air Bank se nakonec pro spolupráci rozhodli i přesto, že obvykle mají raději nabízené služby pod vlastní kontrolou. „Každou novou službu, kterou klientům nabízíme, hodně promýšlíme. Různě ji testujeme a upravujeme tak, aby odpovídala našim představám o tom, jaké služby chceme poskytovat. Nejraději bychom měli vše ve svých rukou, proto také i sjednání všech našich služeb je možné jen a pouze přes nás, a ne třeba přes externí finanční poradce,“ popisuje pro CzechCrunch mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

„Výjimkou jsou zatím investiční služby, u kterých jsme se rozhodli, že budeme klientům nabízet různé investiční příležitosti od různých poskytovatelů. Důvodem je i časové hledisko, protože jsme chtěli klientům různé možnosti zhodnocování jejich úspor nabídnout, co nejdříve to bude možné. Přehled svých investic (podílové fondy, Zonky Rentiér i Portu) klienti Air Bank vidí na jednom místě v aplikaci My Air,“ dodává Pokorná.

Samotné Portu koncem loňského roku poprvé překročilo jednu miliardu korun ve správě, načež si do pro letošní rok stanovilo poměrně ambiciózní plán vyrůst až na pět miliard. „Raketové tempo pokračuje a už nyní je zřejmé, že tento cíl významně překročíme,“ říká Martin Luňáček, produktový manažer Portu. Celý sektor robo-advisory podle něj může v Česku v horizontu tří let dosáhnout na 30 miliard korun pod správou.

Vedle Portu se v tuzemsku automatizovaným investicím do akcií či dluhopisů věnuje také například startup Fondee, za nímž stojí manželé Hlavsovi s investicí od J&T, nebo investiční služba Indigo, kterou má ve svém portfoliu Patria Finance patřící do skupiny ČSOB.