Češi loni prodali devět startupů. Za miliardy je kupovali i globální giganti jako IBM a Cisco
Stoupla mediánová hodnota startupů, a to i když se v roce 2023 častěji prodávaly menší projekty. Kdo z Čechů prodával nejdráž?
Životní cesta startupů je poměrně přesně nalinkovaná. Statisticky nejpravděpodobnější je, že v průběhu několika let umřou – globální odhady o takovém osudu mluví v devíti z deseti případů. Pokud ale přežijí, vyvrcholením je takzvaný exit, tedy prodej jinému vlastníkovi, nebo vstup na burzu. Právě v takovém momentě totiž dojde k vyplacení investorů, kteří je podpořili. Protože čeští zakladatelé nemají ve zvyku upisovat akcie na burzách, v drtivé většině si jejich projekty najdou nové majitele. Toto je přehled největších z těch, kteří k tomuto kroku doputovali v minulém roce.
Celkem se podle dat speciálu CC25: Startupové Česko loni prodalo devět startupů, předloni přitom bylo exitů sedm. Stoupla také jejich mediánová hodnota, a to ze sta milionů na přibližně 225 milionů korun, i když se v roce 2023 častěji prodávaly menší projekty. Kdo z Čechů prodával nejdráž?
Šlo o datový startup Manta, který se podle informací CzechCrunche prodal do rukou amerického IBM za 3,5 miliardy korun. Zakladatel Tomáš Krátký, jenž transakci ohodnotil jako „brutální stres, ale splněný sen“, se svým týmem předtím získal v několika kolech dohromady přibližně 1,2 miliardy korun od investorů, mezi kterými byl i český fond Credo Ventures a spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera.
Za dvě miliardy se pak podle zdrojů CzechCrunche prodal brněnský Smartlook, který předtím od investorů včetně zdejšího Reflex Capital a Novira Capital nabral přes osmdesát milionů korun. Novým majitelem startupu se v červnu stal technologický obr Cisco. Ten přitom zdejší startup nekupoval poprvé, před jedenácti lety získal i kyberbezpečnostní Cognitive Security.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTrojici největších prodejů pak uzavírá poskytovatel e-shopových řešení Shoptet, i když nešlo o klasický exit v pravém smyslu slova. Jeho zakladatel Miroslav Uďan totiž do loňska ve firmě držel třicetiprocentní podíl, ze kterého pak prodal polovinu miliardáři Ondřejovi Tomkovi, jenž drží zbylý podíl.
Zbývajících patnáct procent pořád vlastní Uďan, Tomek na nich ale má opci, Uďan tak již mluví o exitu. Celková hodnota Shoptetu se při této transakci měla pohybovat nad jednou miliardou korun, samotná transakce tak mohla dosáhnout nad hranici stovky milionů korun.
Které další startupy loni v exitech změnily své majitele? Podívejte se do speciálu CC25: Startupové Česko, v němž pomocí dat a analýz podrobně mapujeme trh venture kapitálových investic a 17. ledna představíme výběr pětadvacítky zdejších startupů, které se vyplatí sledovat.
Exity v průběhu let
V předchozích letech docházelo daleko častěji k prodejům českých startupů za významné částky v miliardových řádech. V roce 2023 exitů proběhlo relativně více, ale častěji šlo spíš o menší projekty.
Za kolik se startupy prodávají
Kdo prodával startup v roce 2023, utržil za něj víc než o rok dřív. Ale proti předchozím dobám si pohoršil. Valuace klesaly. A mohly způsobit i to, že některým investorům se dřív vložené částky nejen nenásobily, ale někdy ani nevrátily.