Další miliardový exit českého startupu. Datovou Mantu kupuje globální gigant IBM

Výši transakce ani jedna ze stran nekomentovala, podle indicií ale může jít o jeden z největších prodejů startupu českého zakladatele.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kratky-manta

Foto: Manta

Tomáš Krátký, zakladatel a CEO startupu Manta

0Zobrazit komentáře

Český startup Manta působí v oblasti takzvané data lineage, pomáhá tedy firmám pochopit, kudy a jak jim proudí veškerá data. Na jednom místě je přehledně vizualizuje, umožňuje je spravovat a odstraňovat slepá místa. Pro běžné lidi možná nezajímavý obor, který ale v posledních letech získává na důležitosti, což si uvědomují také investoři. Ti startup zakladatele Tomáše Krátkého podpořili dohromady částkou více než 1,2 miliardy korun. Nyní otevírá novou kapitolu, firmu kupuje globální technologický gigant IBM.

Výši transakce oficiálně ani jedna ze stran nekomunikovala. S ohledem na celkovou částku, kterou Manta od investorů získala, ale můžeme očekávat vyšší sumu než 1,2 miliardy korun. Podle posledních dostupných dat CzechCrunche se valuace startupu pohybovala na úrovni osmi miliard korun, aktuální hodnota není známa. I takové ocenění ale bylo jedním z důvodů, proč jsme Mantu zařadili do výběru CC25 – tedy českých startupů, které se vyplatí sledovat.

Mezi miliardové exity startupů českých zakladatelů se letos zařadil prodej brněnského Smartlooku do rukou giganta Cisco. Loni byly miliardové exity dva – za startup Around zaplatilo americké Miro přes šest miliard a startup Alter (původně Facemoji) odkoupil Google za více než 2,5 miliardy. V roce 2021 se uskutečnil jeden, při němž australský Zip odkoupil fintech Twisto za více než dvě miliardy korun (a v mezičase jej opět prodal).

Kromě domácí Prahy, kde má hlavní sídlo, má Manta své pobočky v portugalském Lisabonu a irském Dublinu, ve Spojených státech pak v New Yorku a floridské Tampě. Celkem Manta zaměstnává více než 150 lidí po celém světě. Mezi její významné klienty patří například T-Mobile, BMO, J.B. Hunt a SCP Health. S IBM spolupracovala od června 2022, její řešení je tak již integrované do systémů nového majitele.

Posledně Mantu v rámci strategického partnerství podpořil americký obr Alteryx, s jehož akciemi se obchoduje na newyorské burze. Tato transakce přišla poměrně krátce po loňském květnovém oznámení velkého investičního kola, kdy český datový startup získal více než 800 milionů korun jak od svých investorů, ale třeba i od spoluzakladatele Avastu Eduarda Kučery.

Manta vznikla v roce 2008 jako interní nástroj pro mapování datových toků (takzvaný data lineage) ve společnosti Profinit, v roce 2015 pak začala fungovat jako samostatná firma. Klientům umožňuje získat kompletní přehled nad všemi systémy, které používají na zpracování dat. Jinými slovy – jednoduše pochopit svá data. Mezi její uživatele patří střední a velké společnosti a korporace zejména z finančního, telekomunikačního a zdravotního sektoru po celém světě.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Manta

MANTA přináší do správy metadat inteligenci a poskytuje automatizované řešení,…