Češi na investování nezanevřeli ani v těžkém roce 2022. Přes Portu do akcií vložili už 16 miliard

Online investiční platforma Portu přilákala už přes 175 tisíc uživatelů. Roste jak doma v Česku, tak i na Slovensku a v Polsku.

Jiří BlatnýJiří Blatný

portu

Foto: Portu

Radim Krejčí, ředitel investiční platformy Portu

0Zobrazit komentáře

Doba amatérským investorům po několika příznivých letech, kdy většina myslitelných aktiv neustále rostla, v roce 2022 příliš nepřála. Ceny kryptoměn v čele s bitcoinem se propadly, klesla i hodnota většiny akcií a centrální banky utahovaly šrouby. Zájem veřejnosti tím ale nutně neklesá. V Česku to dokazuje i růst počtu uživatelů domácí online investiční platformy Portu, která má už přes 175 tisíc registrovaných uživatelů, a to včetně Slovenska a Polska, kde zákaznická základna rovněž roste.

Investiční platforma, která spadá pod tuzemskou skupinu Wood & Company, ve svých produktech sází na burzovně obchodované fondy, takzvané ETF (exchange-traded funds), které sdružují desítky, stovky i tisíce akcií různých firem. Právě ETF patří mezi základ pasivního a diverzifikovaného investování, kdy lidé do vybraných fondů posílají pravidelně peníze a dlouhodobě je díky tomu zhodnocují. Nepotřebují přitom nutně velké obnosy ani široké odborné znalosti.

Na relativně jednoduchý vstup do světa pasivního investování lidé slyší a na Portu si tak v roce 2022 založilo účet o téměř 80 procent více lidí než rok předtím. S jejich počtem roste logicky také i objem vložených peněz. Jen v loňském roce uživatelé proinvestovali 11,5 miliardy korun. „Nové vklady v roce 2022 vzrostly o 115 procent oproti předchozímu roku,“ říká šéf Portu Radim Krejčí.

Klienti nejvíce využívají portfolia na míru, která představují 70 procent majetku spravovaného Portu. „Průměrná hodnota takového portfolia je 70 tisíc korun a 80 procent lidí do nich investuje pravidelně,“ říká Krejčí. Pro pokročilejší investory nabízí Portu možnost ryze vlastních strategií i nákup jednotlivých akcií.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zvýšený zájem byl minulý rok také o dětské účty, kterých je už přes deset tisíc. „Na dětské účty připisujeme především pravidelné vklady, často od rodiny a příbuzných. Průměrná investovaná částka měsíčně je nižší než u dospělých účtů,“ dodává Krejčí. Děti mohou do účtu nahlížet, a pokud už mají vlastní bankovní účet, mohou i samy vkládat peníze.

Investiční platformě se loni dařilo i v zahraničí. Na Slovensku se podle Portu počet uživatelů zvýšil o 300 procent a blíží se číslu deset tisíc. A přibývá jich i v Polsku, kde platforma začala působit ve třetím čtvrtletí loňského roku. Celkem na konci roku 2022 spravovala aktiva za šestnáct miliard korun. „To číslo se za poslední rok zvýšilo o 120 procent, přestože trhy poklesly o dvacet procent,“ uvádí Krejčí.

Odpovědné investice či krypto

Na zájem zákazníků se Portu snaží reagovat také nabídkou nových investičních produktů. Část investorů s portfoliem na míru třeba podle jeho analytičky Anny Kortusové od prosince přešla na investování prostřednictvím takzvaných ESG portfolií, které při sestavování berou ohled na životní prostředí nebo na to, jak se firma, do které uživatel investuje, chová ke svým zaměstnancům.

Podle Portu mezi lidmi často panují předsudky, že společenská odpovědnost v investování jde na úkor výnosu. „Existuje však velké množství studií, které tato tvrzení vyvrací. Stejně tak to dokazují i naše odpovědná portfolia. Za posledních deset let překonala jejich historická roční výkonnost výnosy našich tradičních portfolií v průměru o více než jedno procento,“ říká Kortusová.

A byť si v poslední době svět kryptoměn prochází špatným obdobím v souvislosti s pádem burzy FTX a z něj plynoucími následky, Portu vidí příležitost také v kryptu. Kvůli zájmu svých investorů spustilo loni ve třetím čtvrtletí službu Portu Crypto. Cílí s ní na odvážnější investory, kteří už o kryptoměnách mají určitý přehled a hledají možnost, jak o ně rozšířit své portfolio, ale zároveň se nechtějí zabývat nastavováním kryptoměnové peněženky, registrací na zahraničních burzách a zabezpečováním své investice.

Jakub Valníček, který má kryptoinvestice v Portu jako projektový manažer na starosti, pro CzechCrunch zdůraznil, že je nutné mít na paměti diverzifikace portfolia. „Proto se do krypta doporučuje investovat pouze pět až deset procent, a to pouze investorům s vyšší tolerancí rizika. Takovým investorům může silný potenciál růstu vyvážit tržní riziko,“ vysvětluje. Investice do krypta si na Portu od spuštění vyzkoušelo přes tři tisíce lidí a v průměru do něj vkládají nižší desítky tisíc korun.

Vlastní a tematické strategie pak tvoří asi jednu desetinu majetku pod správou Portu a využívá je zhruba čtvrtina uživatelů. S jednotlivými akciemi přes platformu obchoduje asi 1 100 lidí, nejčastěji podle Krejčího sázejí na firmy známé z Česka. „Zákazníci volí zejména ČEZ, Komerční banku, Erste a Monetu. Až pak jsou v pořadí velké americké společnosti jako Google, Apple nebo Tesla,“ říká Valníček.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Tvůrci DALL·E a ChatGPT pobláznili svět. Teď do OpenAI posílá Microsoft další miliardy

Microsoft novou investicí rozšířil s OpenAI své několik let trvající partnerství. Její technologie by rád využil ve svých aplikacích i vyhledávači.

Filip HouskaFilip Houska

openai

Foto: OpenAI

Sam Altman a Satya Nadella, šéf Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Nejprve šlo o malou laboratoř pro vývoj umělé inteligence, postupem let se ale z OpenAI stala firma, kterou dnes díky pokročilým kreativním nástrojům DALL·E a ChatGPT zná celý svět. Obzvlášť pak zajímá Microsoft, který s ní dlouhodobě spolupracuje – a dnes oznámil, že do společnosti, u jejíhož zrodu stál i Elon Musk, investuje další miliardy dolarů. Jednoho dne by rád její technologie použil i do svých produktů.

O možné další finanční injekci do OpenAI ze strany Microsoftu se mluvilo už několik týdnů a spekulovalo se, že do ní technologický obr z amerického Redmondu investuje až deset miliard dolarů. Důvod byl zřejmý: z OpenAI se díky internetovým nástrojům DALL·E a ChatGPT stalo horké zboží na trhu umělé inteligence. A protože Microsoft už do firmy investoval v roce 2019, chtěl toto partnerství upevnit, respektive rozšířit.

OpenAI se zmíněnými programy pobláznila svět. Lidem totiž najednou umožnila tvořit nápaditá umělecká díla na základě jednoduchého textového příkazu, později jim do rukou dala i možnost, jak si během pár vteřin nechat vytvořit text na jakékoliv téma. Microsoftu však tolik nezáleží jen na DALL·E a ChatGPT, nýbrž na výpočetních algoritmech firmy, které by mohl použít pro své spotřebitelské i podnikové produkty.

Proto dnes společnost pod vedením Satyi Nadelly oznámila, že do OpenAI posílá další objem peněz. Přesnou částku Microsoft oficiálně nesdělil. Podle agentury Bloomberg, která se odkazuje na osobu blízkou vyjednávání technologického obra s mágy v oblasti umělé inteligence, by ale mělo jít o sumu ve výši deseti miliard dolarů, rozloženou do několika let. Taková injekce poslouží OpenAI především k tomu, aby mohla navýšit své investice do výzkumu a nasazení speciálních superpočítačových systémů, díky nimž by urychlila vývoj umělé inteligence a také její implementaci do dalších produktů. A ideálně i těch od Microsoftu.

„Partnerství s OpenAI jsme navázali na základě ambice odpovědně podporovat špičkový výzkum umělé inteligence a demokratizovat umělou inteligenci jako novou technologickou platformu,“ řekl k pokračující spolupráci Satya Nadella, předseda představenstva a generální ředitel Microsoftu, a zároveň dodal, že bude pro OpenAI nadále zajišťovat cloudovou platformu Azure, na níž firma už roky funguje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Samotný Microsoft pak výhledově plánuje nasadit modely od OpenAI například do svého internetového vyhledávače Bing, což by teoreticky mohlo ohrozit výsadní postavení Googlu, a také do svých tradičních aplikací typu Word, PowerPoint nebo Outlook. Pomocí umělé inteligence od OpenAI by mohl také posunout komercializaci zmíněné služby Azure pro podniky, které by z modelů firmy mohly těžit.

„Poslední tři roky našeho partnerství byly skvělé,“ zmiňuje šéf OpenAI Sam Altman. „Microsoft sdílí naše hodnoty a my jsme nadšeni, že můžeme pokračovat v nezávislém výzkumu a pracovat na vytvoření pokročilé umělé inteligence, která bude přínosem pro všechny,“ doplňuje. Další obrysy celé spolupráce jsou ale stále v mlze.

Původní zvěsti naznačovaly, že Microsoft může dostávat 75 procent zisků OpenAI, dokud si nezajistí návratnost investic a devětačtyřicetiprocentní podíl ve firmě. Současně se řešil i vstup dalších investorů včetně Founders Fund miliardáře Petera Thiela. Ti by vykoupili akcie od zaměstnanců, kteří by tak po osmi letech existence podniku inkasovali podle odhadů deníku The Wall Street Journal až 300 milionů dolarů.