Češi na investování nezanevřeli ani v těžkém roce 2022. Přes Portu do akcií vložili už 16 miliard
Online investiční platforma Portu přilákala už přes 175 tisíc uživatelů. Roste jak doma v Česku, tak i na Slovensku a v Polsku.
Doba amatérským investorům po několika příznivých letech, kdy většina myslitelných aktiv neustále rostla, v roce 2022 příliš nepřála. Ceny kryptoměn v čele s bitcoinem se propadly, klesla i hodnota většiny akcií a centrální banky utahovaly šrouby. Zájem veřejnosti tím ale nutně neklesá. V Česku to dokazuje i růst počtu uživatelů domácí online investiční platformy Portu, která má už přes 175 tisíc registrovaných uživatelů, a to včetně Slovenska a Polska, kde zákaznická základna rovněž roste.
Investiční platforma, která spadá pod tuzemskou skupinu Wood & Company, ve svých produktech sází na burzovně obchodované fondy, takzvané ETF (exchange-traded funds), které sdružují desítky, stovky i tisíce akcií různých firem. Právě ETF patří mezi základ pasivního a diverzifikovaného investování, kdy lidé do vybraných fondů posílají pravidelně peníze a dlouhodobě je díky tomu zhodnocují. Nepotřebují přitom nutně velké obnosy ani široké odborné znalosti.
Na relativně jednoduchý vstup do světa pasivního investování lidé slyší a na Portu si tak v roce 2022 založilo účet o téměř 80 procent více lidí než rok předtím. S jejich počtem roste logicky také i objem vložených peněz. Jen v loňském roce uživatelé proinvestovali 11,5 miliardy korun. „Nové vklady v roce 2022 vzrostly o 115 procent oproti předchozímu roku,“ říká šéf Portu Radim Krejčí.
Klienti nejvíce využívají portfolia na míru, která představují 70 procent majetku spravovaného Portu. „Průměrná hodnota takového portfolia je 70 tisíc korun a 80 procent lidí do nich investuje pravidelně,“ říká Krejčí. Pro pokročilejší investory nabízí Portu možnost ryze vlastních strategií i nákup jednotlivých akcií.