Češi posílají peníze do továrny na virtuální čipy. Firmám by mohla pomoct s jejich nedostatkem
Peníze směřují do americko-srbského startupu. Český deep tech fond Tensor Ventures říká, že chce být u velké inovace.
Od pandemie se ještě v mnoha továrnách nepřestal řešit nedostatek čipů, tři Srbové proto součástky potřebné pro provoz mnoha technologií a softwaru umístili do virtuálního prostoru, vybavili umělou inteligencí a digitálně poslali do světa. Zpětná vazba je zajímavá. Jejich společnost Anari AI získala hned několik investic, mimo jiné od českého fondu Tensor Ventures, který věří, že se tím účastní velké inovace v čipovém průmyslu.
Anari AI se označuje jako továrna na virtuální čipy. Ve skutečnosti tyto součástky nevyrábí, nejde ani o jejich digitální obraz v prostředí internetového cloudu. To, co tu zaujalo, je zjednodušeně řečeno nástroj, který je umožňuje navrhovat, upravovat a používat. Takže čipy jdou „ušít“ na míru každé firmě, využívají maximálního výkonu a je možné je uvést do provozu během několika týdnů.
„V současné době je cesta k čipu velmi dlouhá, drahá a neflexibilní a způsobuje, že čip je zastaralý už ve chvíli, kdy dojde k jeho uvedení na trh. Anari AI dokázala vytvořit cloudovou platformu, která umožňuje velmi rychlý návrh čipu na míru pomocí cloudu a umělé inteligence,“ chválí Martin Drdúl, jeden ze spoluzakladatelů Tensor Ventures.
Český fond je jedním z šesti fondů a dalších tří investorů, kteří teď nápadu posílají peníze. Kolik přesně to je, ani jedna ze stran nechce komentovat. Podle odhadů CzechCrunche by mělo jít o nižší desítky milionů korun. Když společnost se sídlem ve Spojených státech získávala peníze naposledy, psal se duben 2021 a od investorů vybrala dva miliony dolarů.
„O Anari AI je mezi investory velký zájem a není se co divit, protože jejich technologie bude mít zásadní dopad na světový trh s polovodiči a virtuálními čipy, takže máme radost, že je můžeme podpořit,“ doplňuje Drdúl.