Češi vyvinuli plicní ventilátor, který pomůže v boji s koronavirem. Na výrobu 100 kusů vybrali za pár hodin už 3 miliony

corovent4Insider

Foto: CoroVent

Vojtěch Roček a zařízení CoroVent

0Zobrazit komentáře

Onemocnění COVID-19 napadá buňky plic, prostřednictvím kterých se i dále šíří. Plíce infikovaného pacienta, zejména pokud se jedná o jedince s dalšími zdravotními problémy a oslabenou imunitou, pod útokem viru degradují a časem začnou selhávat. U takovýchto pacientů je nutné nasadit plicní ventilátory, které za pacienta de facto dýchají.

V celé Evropě a České republice nevyjímaje je však plicních ventilátorů kritický nedostatek. Tento problém se snaží řešit i skupina českých expertů a dobrovolníků, kteří za necelé dva týdny vyvinuli jednoduchý, a hlavně funkční prototyp ventilátoru. A nyní potřebují i naši pomoc, aby byli schopni v těchto časech velice důležitým přístrojem zásobit tuzemské nemocnice. Přispět na výrobu můžete kdokoliv ve sbírce na platformě Donio.

Nedostatek plicních ventilátorů je jedním z hlavních důvodů, proč v Itálii umírá tolik pacientů s koronavirem. Podle dosavadních zjištění je stav 10 až 20 procent nakažených pacientů natolik vážný, že je nutná jejich hospitalizace. Šest procent z nich se neobejde bez podpory respirace kyslíkovou maskou a dvě procenta nutně vyžadují plicní ventilaci, prováděnou zařízením, jehož cena se běžně pohybuje okolo půl milionu korun za kus.

corovent1

Foto: CoroVent

MUDr. Lenka Horáková, která se stala odborným poradcem při vývoji unikátního plicního ventilátoru

V České republice by mělo být pro osoby s onemocněním COVID-19 v současné době k dispozici přibližně 1 200 plicních ventilátorů s tím, že vláda v současné chvíli pracuje na shánění dalších. Problémem však je, že se v Evropě aktuálně jedná o nedostatkové zboží a například Německo na jejich vývoz dokonce uvalilo embargo.

Budeme potřebovat ventilátory

To bylo důvodem, proč se experti z Fakulty biomedicínského inženýrství v čele s profesorem Karlem Roubíkem, jedním z předních odborníků na problematiku plicní ventilace, pustili do vývoje zcela nového plicního ventilátoru pojmenovaného CoroVent. Díky němu by měly být tuzemské nemocnice lépe připravené na nadcházející příliv nových pacientů s koronavirem, kterých by mělo být v polovině příštího měsíce podle odhadů vlády až 15 tisíc.

Jejich snažení doplnily desítky českých firem a také vybraní dobrovolníci z inicativy COVID19CZ. Ta je tvořena experty z celé řady oborů, díky jejichž snažení si můžete do svého mobilního telefonu například stáhnout informační kartu předávající důležité informace spojené s koronavirem v Česku, volat na nově vzniklou linku 1212 a již brzy by měla být spuštěna tzv. chytrá karanténa.

corovent5

Foto: CoroVent

Plicní ventilátor CoroVent

Jak celý proces vývoje ventilátoru započal, nám popsal Vojtěch Roček, jeden z koordinátorů v rámci COVID19CZ. První s touto myšlenkou přišel u nás Tomáš Kapler, který se pomocí dalších kontaktů v rámci COVID19CZ nakontaktoval na prof. Ing. Karla Roubíka, Ph.D., proděkana Fakulty biomedicínského inženýrství a největšího odborníka na výrobu plicních ventilací u nás,“ říká Roček.

Roubík sice zrovna tou dobou odjel na samotu do hor, ale nápad se mu zalíbil. „Ostatně podobné zjednodušené ventilace vyrábí se svými studenty již 25 let. Vytvořil vývojové jádro týmu a pomohl nás propojit se špičkovými doktory. My jsme pak do týmu přidali odborníky z výrobního sektoru, kteří byli schopni pomoci s návrhem, výběrem, sourcingem a modifikací klíčových komponent a další důležité osoby, aby byl tým maximálně efektivní,“ pokračuje Roček.

cvut-respirator-1

Přečtěte si takéČVUT začíná zásobovat lékaře ochrannými polomaskami. Fungují jako respirátor a tisknou se na 3D tiskárnáchČVUT začíná zásobovat lékaře ochrannými polomaskami. Fungují jako respirátor a tisknou se na 3D tiskárnách

CoroVent byl vyvíjen poslední dva týdny, během kterých bylo dbáno na to, aby jej bylo možné vyrobit velice rychle a z dostupných součástek, což byla velká výzva. Každý přístroj tohoto typu vyžaduje nějaké speciální, těžko sehnatelné součástky. Máme štěstí, že děláme s nejlepšími firmami v oboru, které mají nadstandardní vztahy napříč celým dodavatelským řetězcem a máloco je pro ně problém, který by se nedal vyřešit,“ vysvětluje Vojtěch Roček, který předloni úspěšně prodal svůj startup Stories.

corovent3

Foto: CoroVent

Prusa Research je jednou ze společností, které pomáhaly s vývojem a výrobou

Ve srovnání s klasickým plicním ventilátorem je tento přístroj specializovaný na podporu dýchání osob postižených právě onemocněním COVID-19 a jeho uživatelské rozhraní je co nejvíce zjednodušené, aby jej mohl používat i nezaškolený personál. Zajímavostí je, že koordinace jednotlivých osob, které na ventilátoru spolupracovaly, probíhala vesměs na dálku, i prostřednictvím videokonferencí na Zoomu, pod taktovkou zkušeného Karla Roubíka.

Co je u sofistikovaných medicínských zařízení vždy nejproblematičtější a také časově nejnáročnější, je řada certifikací, které musí přístroje získat, aby byla zaručena jejich absolutní bezpečnost. Tým věří, že se mu podaří zajistit pro své zařízení všechny potřebné certifikace ve zrychleném procesu, aby jej bylo možné do nemocnic nasadit co nejdříve.

covidmask

Přečtěte si takéZdravotníky ochrání netradiční výbava. Tým Davida Miklase na ČVUT vyrábí respirátory z potápěčských masekZdravotníky ochrání netradiční výbava. Tým Davida Miklase na ČVUT vyrábí respirátory z potápěčských masek

„Největší zádrhel byl v počátku se získáním příslibu použít takto vyvíjené jednotky v případě krizového nedostatku běžných certifikovaných ventilací. I ten se nám asi za den podařilo vyřešit a my se tak mohli vrhnout plnou silou do práce,“ vysvětluje Roček.

Pomoci může každý

A to je úkol, se kterým může nyní pomoci každý z nás. I přesto, že je výrobní cena zařízení díky dobrovolnické práci jeho autorů a menšímu množství drahých certifikaci nižší, stále se jedná o částku ve výši 100 tisíc korun za jeden kus. A tyto finance je nyní potřeba někde sehnat.

Tým projektu CoroVent se proto rozhodl vyhlásit prostřednictvím platformy Donio, skrze kterou můžete například podporovat umělce nebo poslat energii lékařům, novou sbírku, ve které je aktuálně vybírána částka na prvních 100 ventilátorů, tedy 10 milionů korun. Přispět můžete přímo na platformě Donio.

Pokud se částku podaří vybrat, měla by se výroba zařízení rozjet 1. dubna s tím, že plánem je vyrobit nejméně 500 kusů ventilátorů, které budou do českých nemocnic bezplatně dodávány během následujících týdnů.

Spolu s tím chce tým okolo CoroVentu poskytnout veškerou potřebnou dokumentaci a plnou součinnost dalším společnostem, které by projevily zájem podílet se na výrobě těchto zařízení a zdarma je dodávat tam, kde jich bude potřeba nejvíce.

Sbírka byla vyhlášena dnes odpoledne a již po pár hodinách se vybraná částka vyšplhala na tři miliony korun od téměř dvou tisíc dárců. Je tedy dost pravděpodobné, že cílová částka bude vybrána během několika dnů. Tvůrci ventilátoru jsou přesvědčeni, že celý projekt povede k unikátnímu spojení státních, firemních i individuálních dárců – zkrátka že se prostě spojí celé Česko.

Věříme, že nám sbírka pomůže projekt zdárně zmedializovat a zapojí se i soukromé subjekty a stát. Chceme, aby to byl projekt nás všech, celého a jednotného Česka, které kope za stejnou věc. Naší ambicí je v teto oblasti postavit znovu na nohy český průmysl, který koronavirem utrpěl nepříjemnou ránu, a tím dát práci tisícům dalších lidí,“ uzavírá Vojtěch Roček.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym