Češi ze Supernovy dobývají svět s automatizovanou tvorbou aplikací. Dalších 11 milionů korun na ně sází Enern

jirtrecakInsider

Foto: Supernova

Spoluzakladatel a šéf českého startupu Supernova Jiří Třečák

0Zobrazit komentáře

Tuzemský startup, o kterém bude ve světě ještě hodně slyšet. Buduje ho tým z dnes již pražské Supernovy, který před několika měsíci získal celkem 35 milionů korun od investorů jako Credo Ventures, EQT Ventures nebo Jakuba Nešetřila z Česko.Digital (dříve Apiary) a nyní již téměř uzavřené kolo dále rozšiřuje.

Připojil se k němu totiž známý tuzemský investiční fond Enern, který má v portfoliu nejen investice do českých projektů jako Rohlik.cz, Twisto, ROI Hunter, Flatio nebo Footshop, ale také do celé řady dalších po celé Evropě. Do Supernovy posílá celkem 500 tisíc dolarů, v přepočtu téměř 12 milionů korun, což rozšiřuje seedové investiční kolo na celkem 2,1 milionu dolarů, tedy na téměř 50 milionů korun.

„Mobilní telefony jsou dnes nejpopulárnější technologickou a komunikační platformou používanou miliardami lidí, ovšem vývoj mobilních aplikací je stále extrémně komplexní, náročný, manuální a zdlouhavý. Je možné v tomto procesu některé kroky automatizovat tak, abychom vývoj zrychlili a ušetřili čas vývojářů, o kterém stále slyšíme, že je ho nedostatek?“ ptá se investiční partner Enernu Tomáš Obrtáč.

supernova_wework

Zakladatelé Supernovy Jiří Třečák a Oskar Kořistka

„Tým Supernovy si tento úkol dal, a proto jsme se je rozhodli podpořit. Věříme, že automatizace rutinních procesů je správnou cestou k dosažení inovací, a to nejen ve světě technologií,“ doplňuje Obrtáč, který má za sebou s kolegy investici také například do původem polského Docplanneru či německého fintechu Finiata. Nedávno pak Enern společně s Conseqem otevřel obří investiční fond pro dluhové financování.

Supernovu se nyní rozhodl evropský fond s českými kořeny podpořit, protože tvoří nástroj, který umožňuje převod designu do fungující mobilní aplikace bez pokročilé znalosti kódu, podobné takzvaným WYSIWYG editorům, kde se jednotlivé prvky pouze přetahují a určují se jejich návaznosti. Peníze od investorů slouží především na další vývoj a masivní nábor nových posil do týmu.

aqua-jachta

Přečtěte si takéVítejte na vodíkové jachtě Aqua. Jde o opulentní plovoucí pevnost, která je jako stvořená pro filmové padouchyVítejte na vodíkové jachtě Aqua. Jde o opulentní plovoucí pevnost, která je jako stvořená pro filmové padouchy

Startup se začátkem září přesunul z Ostravy do nových kanceláří v prostředí pražského WeWorku na Národní třídě, kde aktuálně pracuje na překlopení produktu ze „startupové“ fáze do odladěného produktu. „Doposud jsme pracovali především na technologii a jejím testování, generování kódů a vkládání designů. Teď nastává fáze, kdy se začínáme plně soustředit na produkt,“ říká ke změnám spoluzakladatel a šéf Supernovy Jiří Třečák.

supernova

Prostředí nástroje Supernova

Startup prozatím svůj vývoj financoval z aktivních placených zákazníků a také z minoritní investice od prestižního kalifornského akcelerátoru Y Combinator, ve kterém získal v rámci tříměsíčního programu celkem 150 tisíc dolarů (3,5 milionu korun).

Zmíněné Credo do něj navíc vložilo první půl milion dolarů (12 milionů korun) ještě v úplných začátcích, a tak Supernova na investicích nabrala už zhruba 65 milionů korun. Nové prostředky z aktuálního kola ji dovolují najmout více lidí a orientovat se především na produkt.

„Máme nové designéry, výzkumníky a zaměřujeme se především na kvalitu produktu, aby ho mohl používat skutečně každý. To znamená co nejjednodušší propojení designu a editorů kódu, mnohem více funkcí, které uživatelé žádají, a podporu více platforem,“ doplňuje pro CzechCrunch Třečák.

supernovayc

Foto: Supernova

Zakladatelé Supernovy Oskar Kořistka a Jiří Třečák před cedulí známého akcelerátoru Y Combinator v Kalifornii

Produkt Supernovy aktuálně využívá na 3 tisíce aktivních uživatelů, ze kterých jsou stovky platících, a Třečák se nám již dříve prozradil že má v seznamu tisíce dalších potenciálních zákazníků, kteří čekají na chybějící funkce.

Základní produkt je přitom zdarma, pro více členů týmu a neomezené projekty je ale možné pořídit si jeden z plánu začínajících na 12 dolarech za měsíc. I proto se chce Supernova v další fázi ještě více zaměřit na korporátní zákazníky a nabídnout jim dodatečné funkce. Právě s navazujícími funkcemi roste i cena měsíčního plánu, byť základ zůstane podle startupu navždy zdarma.

„Supernovu jsme vždy vytvářeli s myšlenkou, že jednou pomůže každému programátorovi a designérovi na světě,“ dodává na závěr devětadvacetiletý Jiří Třečák.

Wolt má za sebou rok v Česku. Z více než 300 restaurací nejvíce vozí pizzu, burgery nebo sushi a vstupuje na Slovensko

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

wolt-kuryr-praha-minInsider

Foto: Wolt

Wolt v Česku funguje v Praze a Brně

0Zobrazit komentáře

Tuzemský trh s rozvozem jídla z restaurací zažil loni v létě pořádné zemětřesení. Dosud neohroženého a relativně stagnujícího hráče v podobě českého Dáme jídlo přišli vyzvat hned dva zahraniční konkurenti: finský Wolt a americký Uber Eats. A minimálně seveřanům se v Česku daří.

V Praze začal Wolt úřadovat koncem srpna, kdy do hlavního města vtrhl především s tím, že chtěl zavést doručení jídla z restaurace až k zákazníkovi do 30 minut jako nový standard. Po úspěšném etablování v Praze se letos v únoru vydala finská služba také do Brna a nyní její šéfové první rok v Česku rekapitulují s tím, že vše běží dobře.

„Podařilo se nám vybudovat kvalitní portfolio více než 300 restaurací (přes 260 v Praze a 90 v Brně) a rozběhnout rozvoz jídla, který je přátelský a rychlý. Pořád se držíme průměrně na 30 minutách. Zpětná vazba, kterou od zákazníků, restaurací i kurýrů denně dostáváme, naznačuje, že jsme Woltu položili solidní základy pro další rozvoj,“ říká pro CzechCrunch generální manažer Woltu Jan Foret.

wolt-jan-foret

Foto: Wolt

Jan Foret, generální ředitel českého Woltu

Konkrétní čísla, i vzhledem ke konkurenčnímu boji, který na většině trzích, nejen v Česku, probíhá, nechce Wolt prozrazovat. „Počty objednávek a jiná konkrétní čísla bohužel neprozradíme, ale od spuštění Woltu v České republice meziměsíčně rosteme, přičemž stejný trend očekáváme i do budoucna,“ doplňuje Foret.

Woltovat, jak ve firmě nazývají objednávání si jídla přes Wolt, dnes už mohou zákazníci celkem v 19 zemích a 61 městech a přestože se konkurenčnímu boji ani ve Woltu nevyhnou, přímo se srovnávat nechtějí.

starship-spacex

Přečtěte si takéAž na Mars poletí 100 lidí a 150 tun nákladu. Elon Musk představil novinky i vize obří vesmírné lodi StarshipAž na Mars poletí 100 lidí a 150 tun nákladu. Elon Musk představil novinky i vize obří vesmírné lodi Starship

„Snažíme se příliš nesrovnávat s konkurencí a budujeme službu podle svých představ,“ říká marketingový manažer David Krátký, který doplňuje, že nejčastěji od zákazníků ve Woltu slyší pozitivní reakce na přehlednou aplikaci, rozmanitý výběr kuchyní a restaurací, doručení do 30 minut, sledování stavu objednávky i pohybu kurýra či rychlou zákaznickou podporu.

wolt-app1

Aplikace Wolt pro doručování jídla z restaurací

Už během prvního víkendu, kdy loni začali kurýři Woltu jezdit pražskými ulicemi, se nejvíce objednávaly burgery a tento pokrm zůstal jedním z nejpopulárnějších i nadále.

„Nejvíce stále jedou pizzy, burgery, sushi a vietnamská, velký úspěch má ale i mexiko nebo veganská jídla. To nás moc těší – jde vidět, že se Češi nebojí experimentovat a průběžně zkoušet nově přidávané restaurace,“ říká Krátký. Vedle tradičních obědů a večeří přes týden prý na Woltu velmi dobře fungují i neděle večer, kdy se lidé vrací z víkendu a mají prázdnou ledničku.

star-wars-rise-of-skywalker-poster

Přečtěte si takéNejvětší producentský crossover všech dob? Šéf Marvelu Kevin Feige pracuje na projektu pro svět Star WarsNejvětší producentský crossover všech dob? Šéf Marvelu Kevin Feige pracuje na projektu pro svět Star Wars

Rychle od svého spuštění vyrostlo i Brno, kde Wolt již téměř ztrojnásobil počet restaurací a neustále rozšiřuje také oblast doručení. Ruku v ruce s tím roste i počet objednávek a ve Woltu nadále vidí další příležitosti k růstu. Vzhledem k tomu, že se Brno osvědčilo, rozhodla se původem finská služba vstoupit i za hranice, do nedaleké Bratislavy.

wolt-brno3

Foto: Wolt

Kurýr Woltu v Brně

„Jsme moc rádi, že jsme byli schopni za rok a půl rozšířit naše služby do třech největších měst v Česku a na Slovensku,“ hlásí Jan Foret. V hlavním slovenském městě už má za sebou Wolt prvních několik dní provozu a zatímco v Česku bojuje s Dáme jídlo a Uber Eats, na Slovensku ho čeká Bistro.sk.

Při startu nabízí Wolt v Bratislavě dovoz jídla z více než 80 restaurací a začíná operovat v několika městských částech včetně Starého Mesta, Karlovy Vsi, části Nového Mesta, Petržalky, Ružinova, Koliby či Kramárů. I v Bratislavě pak chce Wolt nabídnout doručení standardně do 30 minut.