Češi ze Supernovy dobývají svět s automatizovanou tvorbou aplikací. Dalších 11 milionů korun na ně sází Enern

jirtrecakInsider

Foto: Supernova

Spoluzakladatel a šéf českého startupu Supernova Jiří Třečák

0Zobrazit komentáře

Tuzemský startup, o kterém bude ve světě ještě hodně slyšet. Buduje ho tým z dnes již pražské Supernovy, který před několika měsíci získal celkem 35 milionů korun od investorů jako Credo Ventures, EQT Ventures nebo Jakuba Nešetřila z Česko.Digital (dříve Apiary) a nyní již téměř uzavřené kolo dále rozšiřuje.

Připojil se k němu totiž známý tuzemský investiční fond Enern, který má v portfoliu nejen investice do českých projektů jako Rohlik.cz, Twisto, ROI Hunter, Flatio nebo Footshop, ale také do celé řady dalších po celé Evropě. Do Supernovy posílá celkem 500 tisíc dolarů, v přepočtu téměř 12 milionů korun, což rozšiřuje seedové investiční kolo na celkem 2,1 milionu dolarů, tedy na téměř 50 milionů korun.

„Mobilní telefony jsou dnes nejpopulárnější technologickou a komunikační platformou používanou miliardami lidí, ovšem vývoj mobilních aplikací je stále extrémně komplexní, náročný, manuální a zdlouhavý. Je možné v tomto procesu některé kroky automatizovat tak, abychom vývoj zrychlili a ušetřili čas vývojářů, o kterém stále slyšíme, že je ho nedostatek?“ ptá se investiční partner Enernu Tomáš Obrtáč.

supernova_wework

Zakladatelé Supernovy Jiří Třečák a Oskar Kořistka

„Tým Supernovy si tento úkol dal, a proto jsme se je rozhodli podpořit. Věříme, že automatizace rutinních procesů je správnou cestou k dosažení inovací, a to nejen ve světě technologií,“ doplňuje Obrtáč, který má za sebou s kolegy investici také například do původem polského Docplanneru či německého fintechu Finiata. Nedávno pak Enern společně s Conseqem otevřel obří investiční fond pro dluhové financování.

Supernovu se nyní rozhodl evropský fond s českými kořeny podpořit, protože tvoří nástroj, který umožňuje převod designu do fungující mobilní aplikace bez pokročilé znalosti kódu, podobné takzvaným WYSIWYG editorům, kde se jednotlivé prvky pouze přetahují a určují se jejich návaznosti. Peníze od investorů slouží především na další vývoj a masivní nábor nových posil do týmu.

aqua-jachta

Přečtěte si takéVítejte na vodíkové jachtě Aqua. Jde o opulentní plovoucí pevnost, která je jako stvořená pro filmové padouchyVítejte na vodíkové jachtě Aqua. Jde o opulentní plovoucí pevnost, která je jako stvořená pro filmové padouchy

Startup se začátkem září přesunul z Ostravy do nových kanceláří v prostředí pražského WeWorku na Národní třídě, kde aktuálně pracuje na překlopení produktu ze „startupové“ fáze do odladěného produktu. „Doposud jsme pracovali především na technologii a jejím testování, generování kódů a vkládání designů. Teď nastává fáze, kdy se začínáme plně soustředit na produkt,“ říká ke změnám spoluzakladatel a šéf Supernovy Jiří Třečák.

supernova

Prostředí nástroje Supernova

Startup prozatím svůj vývoj financoval z aktivních placených zákazníků a také z minoritní investice od prestižního kalifornského akcelerátoru Y Combinator, ve kterém získal v rámci tříměsíčního programu celkem 150 tisíc dolarů (3,5 milionu korun).

Zmíněné Credo do něj navíc vložilo první půl milion dolarů (12 milionů korun) ještě v úplných začátcích, a tak Supernova na investicích nabrala už zhruba 65 milionů korun. Nové prostředky z aktuálního kola ji dovolují najmout více lidí a orientovat se především na produkt.

„Máme nové designéry, výzkumníky a zaměřujeme se především na kvalitu produktu, aby ho mohl používat skutečně každý. To znamená co nejjednodušší propojení designu a editorů kódu, mnohem více funkcí, které uživatelé žádají, a podporu více platforem,“ doplňuje pro CzechCrunch Třečák.

supernovayc

Foto: Supernova

Zakladatelé Supernovy Oskar Kořistka a Jiří Třečák před cedulí známého akcelerátoru Y Combinator v Kalifornii

Produkt Supernovy aktuálně využívá na 3 tisíce aktivních uživatelů, ze kterých jsou stovky platících, a Třečák se nám již dříve prozradil že má v seznamu tisíce dalších potenciálních zákazníků, kteří čekají na chybějící funkce.

Základní produkt je přitom zdarma, pro více členů týmu a neomezené projekty je ale možné pořídit si jeden z plánu začínajících na 12 dolarech za měsíc. I proto se chce Supernova v další fázi ještě více zaměřit na korporátní zákazníky a nabídnout jim dodatečné funkce. Právě s navazujícími funkcemi roste i cena měsíčního plánu, byť základ zůstane podle startupu navždy zdarma.

„Supernovu jsme vždy vytvářeli s myšlenkou, že jednou pomůže každému programátorovi a designérovi na světě,“ dodává na závěr devětadvacetiletý Jiří Třečák.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina