Česká ekonomika potřebuje vyšší nezaměstnanost. Pomohla by s inflací a zvýšila produktivitu
Ne všichni v ČNB hlasovali pro ponechání výše úrokových sazeb. Podle analytika to podtrhává bezradnost centrálních bankéřů ve zkrocení inflace.
Štěpán Hájek, analytik finančních trhů ve společnosti XTB
Nový guvernér České národní banky Aleš Michl tento týden poprvé vedl jednání o tom, jak to bude dál s úrokovými sazbami. Ty se letos v Česku sedmkrát za sebou nadstandardně zvyšovaly o více než 0,25 procentního bodu, ale při srpnovém jednání již rada ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Pro finanční trhy nešlo vzhledem k dřívějším Michlovým postojům o překvapení, ale co toto rozhodnutí znamená v praxi?
O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Štěpán Hájek, analytik finančních trhů ve společnosti XTB, který vysvětluje, proč by Česko potřebovalo vyšší nezaměstnanost a proč rozdělená bankovní rada svědčí o bezradnosti centrálních bankéřů ve zkrocení inflace.
***
Nový guvernér s novým složením bankovní rady ČNB nakonec většinově dospěli k ponechání dvoutýdenní repo sazby na 7 procentech. Zatímco pět bankéřů hlasovalo pro sazby beze změny, dva bankéři ze starého složení hlasovali pro zvýšení o další celý procentní bod. Rozdělení bankovní rady podtrhává bezradnost centrální bankéřů ve zkrocení inflace, což vyzdvihla velmi neobvyklá přítomnost ministra financí Zbyňka Stajnury na zasedání banky.
Sazby posupně rostou už od poloviny minulého roku. Na nejvyšší inflaci za posledních čtyřicet let však sazby zatím stále nezafungovaly. Inflační tlaky stále podporují relativně vysoké úspory domácností, nízké zadlužení a nízká nezaměstnanost. Navzdory vysokým cenám se nám zatím nikomu nechce příliš se uskromnit a vyšším sazbám trvá mnohem déle, než se propíšou do reálné ekonomiky. Proto byl na zasedání i ministr financí, jelikož vládě musí být jasné, že odpovědná musí být i fiskální politika.