Česká kryptopeněženka Trezor poprvé překonala miliardové tržby. Marek Palatinus předá řízení nástupci

Ikona zdejší kryptoscény poodhalila trochu víc ze zákulisí svého byznysu. Pro SatoshiLabs pracuje 160 lidí, většina z toho pro Trezor.

palatinus-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Marek Palatinus, spoluzakladatel SatoshiLabs a Trezoru

0Zobrazit komentáře

Když jde bitcoin nahoru, stoupají i prodeje hardwarových peněženek Trezor. A jelikož loňský rok byl z pohledu kryptoměn hotovou bonanzou, dařilo se i kultovní firmě, která je ve svém oboru světovou dvojkou. Její zakladatel Marek „Slush“ Palatinus jakoby na tento milník čekal a teď postupně předává otěže podniku svému nástupci Matěji Žákovi.

Palatinus, který je spolumajitelem Trezoru a jeho mateřské společnosti SatoshiLabs s Pavolem „Stick“ Rusnákem, byl dosud na informace o tom, jak se firmě daří, skoupý. Nyní ale udělal pro CzechCrunch výjimku. S Matějem Žákem, který nyní působí jako produktový šéf Trezoru, poprvé odkryli výkonnost podniku.

„Trezor má co do počtu lidí 120 kolegů, Tropic Square dvacet a Invity také dvacet. Celkově máme tedy kolem 160 lidí. A obratově jsme s Trezorem v roce 2021 překročili miliardu korun,“ vypočetl Žák, kolik lidí celkem společnosti ze skupiny SatoshiLabs zaměstnávají.

Marek Palatinus pak ještě doplnil, že firma je dlouhodobě zisková, bližší detaily ale k profitu prozradit nechtěl. Oba zároveň připustili, že stejně jako loni prodeje stoupaly, protože vzhůru šla i cena bitcoinu a dalších kryptoměn, letos je znát ochlazení na trhu a tedy i nižší zájem o kryptopeněženky. „Ale budeme v černých číslech,“ zdůraznil Žák.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pravdou ale je, že do SatoshiLabs nikdy nepustili s Rusnákem žádného externího partnera, ačkoliv investoři dávali opakovaně najevo zájem. Teď už se prý moc často neozývají. „Oni už vědí, že nechceme,“ pousmál se Palatinus v exkluzivním rozhovoru, který na CzechCrunchi vyjde v pondělí 26. září.

Marek „Slush“ Palatinus patří k nejvlivnějším postavám zdejší kryptoscény, ostatně byl i členem našeho výběru dvacítky TOP osobností Kryptočeši. O bitcoin se začal zajímat nedlouho poté, co jej jeho tvůrci (či tvůrci) vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto uvedli na scénu v roce 2009. „První bitcoiny jsem si kupoval přes esemesku, kterou jsem poslal do Německa. Natáhli mě a já je dostal čtyřikrát předražené,“ řekl Palatinus s tím, že půl bitcoinu ho tehdy vyšlo asi na 15 korun.

Jeho prvním úspěšným globálním kryptoprojektem byl v roce 2010 Slush Pool – celosvětová síť propojených počítačů, které sdružují svůj výpočetní výkon a společně řeší matematické úlohy, jež se používají k těžbě bitcoinu. Po roce 2013 pak přišel s ideou hardwarové peněženky, na jejíchž základech vznikl Trezor.

satoshilabs2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Matěj Žák, produktový šéf Trezoru, a Marek Palatinus, spoluzakladatel SatoshiLabs

Zatímco Slush Pool od něj převzala pražská společnost Braiins, Trezor zůstal jeho dodnes. A nadále stojí v jeho čele, což se ale brzy změní – novým CEO společnosti se v nejbližší době stane Matěj Žák, který už se na novou roli zacvičuje stínováním Palatina. Žák ve společnosti působí už více než tři roky, oficiálně je produktovým ředitelem.

„Já i Stick jsme přišli z komunity nerdů. Když naše firma začala hodně růst, pochopili jsme, že máme určité limity, narazili jsme na náš mentální strop. Bylo potřeba z toho udělat opravdu byznys, dát tomu řád, umět to škálovat… A to nebylo nic pro nás. Matěj přinesl něco, co jsme my neuměli,“ vysekl mu při rozhovoru poklonu Palatinus.

Ten by se poté, co si Matěj Žák převezme řízení Trezoru, který je hlavní částí byznysové skupiny SatoshiLabs, chtěl více věnovat strategickým věcem, ale i engineeringu a technologiím. Ve skupině pak kromě Trezoru, který drtivou většinu produkce prodává na západních trzích, jsou ještě společnosti Tropic Square, jež vyvíjí nový typ mikročipu, Invity, která pomáhá s hledáním nejlepších kurzů pro nákup či prodej kryptoaktiv, a nově také startup Vexl, jenž nabízí anonymizovanou směnu bitcoinu.

Velký rozhovor s Markem Palatinem a Matějem Žákem vyjde na CzechCrunchi v pondělí 26. září.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

SatoshiLabs

SatoshiLabs jsou v kryptosvětě pojem. Začínali jako malá skupina kryptografických…

Klíčoví lidé

marek-palatinus

Marek Palatinus

Co-founder

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Majitel Gamee a Notre Game získal miliardy. Peníze pomohou i českým projektům ve vývoji kryptoher

Pod křídla hongkongské skupiny Animoca Brands spadají i dva čeští vývojáři her, které stojí na blockchainu a dalších kryptotechnologiích.

Peter BrejčákPeter Brejčák

gamee-boxed-min

Foto: Gamee

Zakladatelé Gamee Miroslav Chmelka, Jan Částek a Božena Řežáb

0Zobrazit komentáře

Na světové scéně si hongkongská Animoca Brands vybudovala jméno jednoho z největších hráčů na poli vývoje a propojování blockchainu a her. Zásluhu na tom mají také Češi. Společnost jednak už realizovala několik akvizic, přičemž z tuzemského prostředí si pod svá křídla odkoupila projekt Gamee zakladatelky Boženy Řežáb a také herní studio Jiřího Mikoláše Notre Game. Nyní Animoca sama uzavřela investici ve výši miliard korun, což pomůže i zmiňovaným českým projektům.

Animoca využívá technologie včetně blockchainu či NFT (jejichž fungování i možný potenciál využití v budoucnu jsme blíže představili v našem Průvodci světem krypta) zejména v herní oblasti. Díky nim dokáže například pracovat s virtuálními vlastnickými právy, tedy že když si koupíte jednu věc v jedné hře, dokážete ji využívat také v dalších hrách, na čemž ostatně pracuje i Gamee.

Dlouhodobým cílem Animocy je vytvořit rovné příležitosti všem uživatelům, jež se pohybují v prostředí digitálních vesmírů, takzvaných metaverz. A této vizi věří také investoři. Ve formě konvertibilních dluhopisů pod vedením fondů Boyu Capital, GGV Captital, Temasek a přispěním dalších hráčů získala hongkongská skupina 110 milionů dolarů, v přepočtu přibližně 2,7 miliardy korun. Posledně uzavřela investici ve výši 7,7 miliardy korun letos v lednu.

„Investice pro Animocy znamená další silný signál podpory pro budování web3 a vizi otevřeného metaverza. Gamee s Animoca Brands úzce spolupracuje mimo jiné na sdílení know-how, přístupu ke kontaktům, partnerům, spolupracím. I díky podpoře investorů můžeme investovat do týmu a pracovat na více produktech,“ komentuje pro CzechCrunch Božena Řežáb.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Animoca Brands se jako společnost za poslední rok výrazně rozrostla. Naši noví investoři nám poskytnou strategické poradenství a perspektivu při budování přední světové společnosti prosazující digitální vlastnická práva v odvětví web3,“ říká k investici Yat Siu, spoluzakladatel firmy.

Společnost chce získaný kapitál využít na produktový development, vývoj otevřených virtuálních vesmírů včetně úsilí o větší prosazování práv k digitálnímu vlastnictví. Pokračovat chce také v dalších investicích a strategických akvizicích. To se do budoucna může podepsat také na pražské technologické scéně.

1925

Přečtěte si takéNejvětší česká naděje na jednorožce. Mladým startupem roku je Better StackNejvětší česká naděje na dalšího jednorožce. Mladým startupem roku je Better Stack

„Naše kubistická vila na Rašínově nábřeží se postupně proměňuje v pražské sídlo web3 gamingu. Kromě Gamee tu sídlí Notre Game, kteří jsou také součástí Animoca Brands, a další firma se brzy přidá. Pro jeden menší tým ještě máme volné místo,“ nastiňuje Řežáb, jejíž Gamee pod křídla Animocy spadá od léta předloňského roku. Notre Game se do skupiny přidalo během letošního léta.

Samotné Gamee přitom nedávno představilo další novinky. Její herní aplikace Arc8 minulý týden uzavřela spoluprací s Cool Cats, což je jedna z největších NFT kolekcí. Na platformě tak spustili novou hru s touto tematikou. „Pro naše herní postavy G-Bots hledáme tým, který vytvoří akční bojovou hru, něco jako Streetfighter. Ideální by bylo najít tým v Čechách a mít je u nás ve vile. Na tom ještě pracujeme,“ dodává Řežáb.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání