Česká média nejsou na útoky zvyklá. Živé informování může napomáhat střelcům, říká Ivo Zelinka
Snaha médií zprostředkovat aktuální dění živě může být kontraproduktivní, upozorňuje velitel Skupiny kybernetických a informačních sil české armády.
Včerejší tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy mimo jiné ukázaly, jak nezvyklé v českém prostoru podobné tragédie jsou. A to i pro média. Neexistuje u nás totiž úzus, který by určoval správný způsob informování o aktuální situaci, jaký mají například američtí novináři. Některá česká média se tak dopustila profesionálních přešlapů, které by v případě, že by policisté útočníka neeliminovali brzy, mohly mít fatální následky. A nebylo to poprvé.
Ivo Zelinka, velitel Skupiny kybernetických a informačních sil v rámci Armády České republiky, americký dril zažil na vlastní kůži: „Při svém ročním vysokoškolském studiu v USA jsem nejen prošel nácviky na fenomén „aktivního střelce“, přičemž metodiku „schovej se, uteč, bojuj“ budu mít v hlavě do konce života, ale i jeden incident aktivního střelce jsem ve městečku, kde jsem bydlel, sám zažil,“ popisuje.
Metodika, na kterou se odkazovalo včera i mnoho oslovených odborníků, je vymyšlena tak, aby civilisté maximálně ztížili útočníkovi jeho plány a ulehčili práci bezpečnostním složkám, které situaci reálně vyřeší.
Co se týká mediálního pokrytí včerejšího dění, Ivo Zelinka říká, že by mělo vypadat tak, aby zprávy nebyly přímo použitelné pro další činnost útočníka nebo útočníků. „Lidem úplně nedochází, že i pro vojenské zpravodajce je přes 75 procent informací dosažitelných z otevřených zdrojů, tedy zejména médií a sociálních sítí. Novináři by si měli představit, že se může jednat o skupinu útočníků, přičemž jeden z nich sleduje masmédia a sociální sítě a říká ostatním členům skupiny, kam mají jít dál. V menší míře to platí i pro jednotlivého útočníka.“