Česká spořitelna investuje do elektronických podpisů. České Signi podpoří desítkami milionů korun
Ondřej Synovec, zakladatel startupu Signi
Podepsat dokument a tím stvrdit jeho platnost může znít jako banalita, ale v mnoha případech se právě na pár tazích propiskou zasekávají jednání a vše se zbytečně protahuje. Český projet Signi se proto věnuje elektronickým podpisům, díky nimž můžete potvrzovat dokumenty rychle a online, a v rámci digitalizačních snah zaujal také Českou spořitelnu.
Největší tuzemská banka se rozhodla do projektu Signi, za nímž stojí Ondřej Synovec, majetkově vstoupit a za minoritní podíl zaplatila podle informací CzechCrunche řádově nižší desítky milionů korun. Jedná se o druhou investici České spořitelny v rámci jejího programu Seed Starter, v němž hledá zajímavé příležitosti ve světě startupů.
„Hodnota investice Seed Starteru do Signi se pohybuje v rozmezí, které odpovídá standardu u takto maturovaných společností, tedy do výše 1 milionu eur (26 milionů korun – pozn red.). Výše minoritního podílu takovýchto post seedových investic je zpravidla okolo 15 až 25 procent,“ doplňuje Jiří Skopový, manažer Seed Starteru, který loni investoval také do startupu Investown.
Nová investice podpoří Signi jednak v dalším rozvoji a zároveň umožní České spořitelně využít jeho řešení v rámci digitalizace svých interních procesů i při komunikaci s klienty. V bankovním světě jsou totiž tisíce podpisů na denním pořádku a Signi dokáže podepisovací procesy značně zjednodušit.
„V posledních letech probíhá v naší bance silná vlna digitalizace nejen interních procesů, ale také směrem ke klientům. Věřím, že řešení od Signi by do budoucna mohla být skvělým doplňkem našeho George klíče a Bankovní identity. V oblasti digitalizace nám zkrátka výrazně pomůže, a navíc nemusí zůstat pouze u českého trhu,“ říká Jiří Skopový ze Seed Starteru.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPrávě pro expanzi do zahraničí se Signi před nedávnem přejmenovalo, když původně vznikalo pod značkou iSmlouva. Za podpory brněnské investiční skupiny GFF ji začal budovat Ondřej Synovec, který chce se svým řešením zkracovat koloběh dokladů čekajících na podpis ze dnů na minuty, a to kompletně online bez potřeby přímého kontaktu s lidmi.
Aplikace Signi, kterou je možné využít na počítači, v tabletu i mobilu, si poradí s prakticky jakýmkoliv typem dokumentů, jež následně doplní o právně závazný podpis. Pro schvalování různých smluv a dalších dokumentů ji využívají například tuzemské společnosti Rohlik.cz, DoDo, Roger či Nano Energies, přičemž pandemie takovému řešení ještě více nahrává.
„Pandemie skokově urychlila digitalizaci – myšlenka vzdát se papíru ve prospěch nových technologií již není pouze módním trendem, ale naléhavou potřebou. Předpokládáme, že téměř všechny prvky administrativních procesů souvisejících s dokumenty budou v nejbližší době přeneseny online a nikdy se nevrátí do své předchozí podoby,“ říká zakladatel Signi Ondřej Synovec.
Vedle vyšší efektivity a produktivity poskytuje řešení tuzemského startupu také benefit v oblasti ekologie – výrazně snižuje spotřebu papíru. „Významné urychlení a zefektivnění procesu podepisování veškerých dokumentů se zaručením legality a závaznosti je jedna věc, důležitý je ale také ekologický aspekt. V bankovních domech vždy kolovalo mnoho papírových dokumentů a nyní jsme na správné cestě to změnit,“ dodává Jiří Skopový.