Česká vláda uzavřela memorandum o spolupráci s BMW, které chce v Česku vybudovat obří vývojové centrum

Michal PtáčekMichal Ptáček

bmwgroup
0Zobrazit komentáře

Loni v prosinci proběhla médii zpráva informující o plánu německé automobilky BMW postavit v České republice vývojové a testovací centrum v hodnotě 250 milionů eur. Hlavní ambicí projektu pak měla být možnost testovat reálné simulace různých druhů provozu a dopravních situací a na základě toho vyvíjet nové systémy a technologie, například i ty autonomní.

Obřímu komplexu, který by měl vyrůst na Sokolovsku a přispět tak k rozvoji Karlovarského kraje, nyní dala zelenou i česká vláda, která dnes schválila memorandum o spolupráci. Na jejím základě by BMW mohlo dostat od státu investiční pobídku ve výši 18,75 milionu eur, v přepočtu zhruba 480 milionů Kč.

„Investice má pro Českou republiku, konkrétně pro Karlovarský kraj, znamenat stovky pracovních míst včetně těch vysoce kvalifikovaných, jako jsou technici nebo odborníci na digitalizaci a autonomní řízení. Jde tedy o investici s vyšší přidanou hodnotou, na které se chce ČR více zaměřit tak, jak s tím počítá připravovaná novela zákona o investičních pobídkách.“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

bmwI3

BMW i3

Samotné vývojové a testovací centrum by jinak mělo vytvořit několik set pracovních míst a na ploše 525 hektarů čítat přes stovku kilometrů zkušebních tratí a řadu technických zařízení, například laboratoře klimatických zkoušek, systémy odolnosti proti korozi nebo postřiková závlahová zařízení. 

Dle aktuálních informací to vypadá, že komplex by měl být otevřen koncem roku 2022.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym