Česká vláda uzavřela memorandum o spolupráci s BMW, které chce v Česku vybudovat obří vývojové centrum

Michal PtáčekMichal Ptáček

bmwgroup

Loni v prosinci proběhla médii zpráva informující o plánu německé automobilky BMW postavit v České republice vývojové a testovací centrum v hodnotě 250 milionů eur. Hlavní ambicí projektu pak měla být možnost testovat reálné simulace různých druhů provozu a dopravních situací a na základě toho vyvíjet nové systémy a technologie, například i ty autonomní.

Obřímu komplexu, který by měl vyrůst na Sokolovsku a přispět tak k rozvoji Karlovarského kraje, nyní dala zelenou i česká vláda, která dnes schválila memorandum o spolupráci. Na jejím základě by BMW mohlo dostat od státu investiční pobídku ve výši 18,75 milionu eur, v přepočtu zhruba 480 milionů Kč.

„Investice má pro Českou republiku, konkrétně pro Karlovarský kraj, znamenat stovky pracovních míst včetně těch vysoce kvalifikovaných, jako jsou technici nebo odborníci na digitalizaci a autonomní řízení. Jde tedy o investici s vyšší přidanou hodnotou, na které se chce ČR více zaměřit tak, jak s tím počítá připravovaná novela zákona o investičních pobídkách.“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

bmwI3

BMW i3

Samotné vývojové a testovací centrum by jinak mělo vytvořit několik set pracovních míst a na ploše 525 hektarů čítat přes stovku kilometrů zkušebních tratí a řadu technických zařízení, například laboratoře klimatických zkoušek, systémy odolnosti proti korozi nebo postřiková závlahová zařízení. 

Dle aktuálních informací to vypadá, že komplex by měl být otevřen koncem roku 2022.