České digitronové hodiny a kreslicí 3D pera nepřežily krizi. 3Dsimo zamířilo do insolvence
Projekt doplatil na zpřetrhané dodávky z Číny i na odběr těžko sehnatelných součástek z Ruska. Celkově dluží necelých 9 milionů korun.
Český projekt 3Dsimo Davida Paškeviče, pod kterým vznikaly 3D pera a následně i nejrůznější stavebnice pro nadšené kutily, byl ještě před pandemií dobře rozběhlým podnikem se silnými investory za zády. Po covidové kalamitě a následné válce na Ukrajině se ale vše otočilo vzhůru nohama a pražská firma se nyní dostala až do insolvence.
O Davidu Paškevičovi a jeho 3Dsimu bylo poprvé slyšet již okolo roku 2015. Tehdy projekt vybral na Kickstarteru během pár hodin několik stovek tisíc korun, avšak s kampaní nakonec neuspěl. Z cílové částky 70 tisíc dolarů vybral jen zhruba 41 tisíc. O rok později se nicméně na crowdfundingovou platformu vrátil a v již úspěšné kampani na své multifunkční pero 3DSimo Mini vybral 230 tisíc dolarů (v tehdejším kurzu zhruba 5,8 milionu korun).
Do firmy zabývající se vývojem, výrobou a prodejem 3D per schopných „kreslit“ v prostoru zároveň v téže době vstoupili také investoři. Fond Rockaway Capital Jakuba Havrlanta nakonec vystoupil v roce 2017. Samotné 3Dsimo pokračovalo dál ve svém rozvoji a uvedlo na trh hned několik modelových řad svých per, později k nim přidalo také hravé stavebnice pro kutily a digitronové hodiny.
Po odchodu Rockaway Capital se ve firmě krátce objevili také investoři z Depo Ventures, načež se stal největším podílníkem Michal Valkoun, který v roce 2019 získal v projektu 80procentní podíl. Jeho společnost ConQuest se zabývá distribucí konzolí a her japonského Nintenda v zemích střední Evropy, produkty 3Dsima se tak staly zajímavým doplňkem jejích dosavadních aktivit.
V roce 2020 hlásilo 3Dsimo obrat ve výši 20 milionů korun, přičemž i pod Valkounovým dohledem mělo v následujících letech růst. To se ovšem nestalo. Ještě v roce 2021 obrat překonal 22 milionů korun, ale o rok později se propadl na 6,4 milionu. Firma navíc byla oba roky ve ztrátě, v roce 2021 prodělala přes 14 milionů, o rok později téměř pět milionů korun. Nepomohla ani restrukturalizace podniku, která přinesla částečné propouštění i konec některých produktů.
Deník E15 minulý týden informoval o tom, že projekt nakonec pod tíhou nepředvídatelných událostí zamířil do insolvence. Problémy přinesla pandemie koronaviru a s ní spojené pokulhávání dodavatelských řetězců, jejichž plynulost byla pro firmu vyrábějící převážně v Číně zásadní. A nepomohla ani válka na Ukrajině. Na digitronových hodinách společnosti se totiž objevovala písmena CCCP, která jasně prozrazovala, odkud byly jejich součástky dováženy.