České dráhy nasadí do vlaků internet od Elona Muska. Budeme mezi prvními v Evropě, hlásí jejich šéf

Národní dopravce je v přímé komunikaci se SpaceX, která mu svou technologii poskytne k testování zdarma. Začne se u jednotek InterPanter.

Filip HouskaFilip Houska

cd-starlink-1

Foto: Škoda Transportation / Starlink / CzechCrunch

České dráhy testují Starlink

0Zobrazit komentáře

Říká se, že žádná wi-fi je pokaždé lepší než slabá wi-fi – a během pravidelného cestování vlakem to platí dvojnásob. Není snad nikdo, koho by špatné internetové připojení někdy nenaštvalo. České dráhy ale jdou naproti co nejkvalitnějšímu signálu a oznamují novinku, která na evropských tratích úplně běžná není. Komunikují totiž s lidmi od Elona Muska, kteří mají zprostředkovat satelitní internet Starlink přímo do vlaků.

Starlink od vesmírné společnosti SpaceX není žádnou novinkou – a teď je o něm slyšet mimo jiné v souvislosti s bezprecedentními požáry v Los Angeles, kam ho má Elon Musk přivézt lidem v nouzi. Jeho satelitní internet už ale poměrně dostupně funguje napříč světem včetně Česka – a i v českých vlacích by měl přispět k větší spolehlivosti internetového připojení.

S něčím takovým už mají zkušenost například Litevské státní dráhy, jež Starlink začaly integrovat do vlaků loni v dubnu, a testování probíhalo i na Ukrajině. Teď se k nim přidávají České dráhy, kterým za týden nebo dva dorazí z Ameriky prototypová anténa s tím, že hned na jaře bude nainstalována na první jednotku.

„Zapůjčení a testování Starlinku je zdarma, zaplatíme jen menší technické úpravy vlaku, aby bylo možné anténu nainstalovat a odzkoušet,“ říká pro CzechCrunch šéf Českých drah Michal Krapinec. „Staneme se jedním z prvních železničních dopravců v Evropě, který technologii se speciálně upravenou anténou ve vlacích otestuje,“ dodává.

img_2728-1

Přečtěte si takéAlza začala prodávat satelitní internet Starlink. Dodá ho rychlejiAlza začala prodávat satelitní internet Starlink Elona Muska. Dodá ho rychleji včetně delší záruky

Pro cestující to znamená, že by dostali rychlejší a spolehlivější internetové připojení, což má být zaručeno tím, že antény komunikují se satelity na nízké oběžné dráze, které jsou podstatně blíže než tradiční geostacionární satelity. Tím pádem by měli lepší podmínky pro relaxování nebo práci, k nimž se na delších cestách uchylují.

„Aby to tak mohlo být, chceme rychlost připojení nadále vylepšovat. Na letošek proto máme v plánu další obnovu stávajících routerů ve vlacích, budeme realizovat zástavbu repeaterů a také laserově upravíme technologii u dvou stovek oken pro snazší průnik mobilního signálu. Starlink by tak případně doplnil všechna tato vylepšení,“ zmiňuje Krapinec.

První jednotkou, která Starlink obdrží, je rychlík InterPanter, jenž spojuje například Brno s Olomoucí nebo Prahou. O tom, jaká konkrétní souprava to bude, České dráhy zatím nerozhodly. „Více budeme vědět až poté, co pilotní provoz a testování, v rámci něhož budeme spolupracovat i s Českým telekomunikačním úřadem, vyhodnotíme,“ dodává šéf drah.

starlink2

Foto: Starlink

Hardware satelitního internetu Starlink

Starlink se ale zdá jakýmsi pomyslným zlatým hřebem snah národního dopravce o zkvalitnění internetového připojení. Stále se chce soustředit i na posilování palubní wi-fi a mobilního signálu 5G v jednotkách jako Pendolino, Railjet či právě InterPanter. I národní dopravce si totiž všímá, že trend takzvaného trainofficu sílí – a internet je vedle stolečků nebo zásuvek nedílnou součástí.

Podle Krapincových slov mělo wi-fi za minulý rok získat téměř osm set spojů, což představuje asi devadesát procent všech dálkových vlaků Českých drah.

Vondráčkovo Actum utnulo spolupráci s bývalou šéfkou Deloitte a vyrazilo na nákupy do Německa

Actum Digital udělalo první akvizici, za desítky milionů koupilo německou agenturu Kuehlhaus AG. Zároveň se rozešlo s fondem Behind Inventions.

Luboš KrečLuboš Kreč

vondracek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Vondráček, zakladatel Actum Digital

0Zobrazit komentáře

Do roku 2024 vstupoval Tomáš Vondráček se svou rychle rostoucí digitální agenturou Actum Digital plný optimismu a velkých ambicí, které mu jsou vlastní. Nakonec z nich ale musel slevit, rozešel se také s investičními partnery, od nichž měl velká očekávání. „Letos už se znovu vrátíme k větší dynamice,“ slibuje a do nového roku jde rovnou se svou první firemní akvizicí.

Vondráček začal podnikat už v polovině 90. let, když dokončil studium na plzeňské elektrotechnické průmyslovce. Programoval, postupně ale přesedlal na reklamní byznys – a nejprve vybudoval významnou kreativní agenturu WMC/Grey, až následně i softwarové studio Actum Digital. To je dnes základem jeho byznysového portfolia a vždycky s ním sázel na organický růst. Koupě německé společnosti Kuehlhaus AG je tak pro něj akviziční premiérou.

„Je to pro nás strategický milník. Zatímco již řadu let úspěšně působíme na německém trhu, tato akvizice výrazně posiluje naši lokální přítomnost o velmi zajímavé klienty a kompetentní tým s hlubokou znalostí trhu,“ říká devětačtyřicetiletý podnikatel, kterému patří i mezinárodní jachtařský portál Yachting.com.

Firma Kuehlhaus AG se v obratu pohybuje na úrovni 125 milionů korun ročně, takže je výkonově podstatně menší než Actum. Ovšem na rozdíl od Vondráčkova podniku umí obhospodařovat německé menší a střední firmy, které jsou páteří tamní ekonomiky a které potřebují rychleji digitalizovat, podobně jako celá německá ekonomika. Tím skupinu, která se dosud zaměřovala spíše na větší, nadnárodní hráče, dobře doplňuje.

Růst je výrazně za očekáváním, ale vzhledem k makroekonomické situaci na našich hlavních trzích je to stále přijatelný výsledek.

Actum začal Tomáš Vondráček budovat před více než deseti lety s tím, že se zaměřil právě na německý nebo nizozemský trh, do Česka začal víc pronikat až v posledních letech. Hodně na sebe upozornil před pěti lety, když organizoval hackathon na protest proti předražené zakázce na dálniční známky.

Cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat, odhad CzechCrunche je, že šlo o obchod v řádu středních desítek milionů korun. Co naopak Tomáš Vondráček prozradil, jsou ekonomické výkony Actum Digital za rok 2024 – a připustil, že zůstaly pozadu, protože původně chtěl loni pokořit v tržbách miliardu korun.

„Actum Digital dosáhl v roce 2024 obratu 729 milionů korun, což představuje meziroční růst o jedno procento. Růst je výrazně za očekáváním, ale vzhledem k makroekonomické situaci na našich hlavních trzích je to stále přijatelný výsledek,“ dodává byznysmen a připomíná, že letos už by situace měla být mnohem lepší.

actum

Foto: Michael Tomeš / Actum Digital

Tomáš Vondráček (vlevo) a Thomas Lang, který má nově na starost Actum Digital v Německu

Současně s tím ale prozradil, že nevydrželo partnerství se skupinou Behind Inventions, od nějž si hodně sliboval. Za Behind Inventions stojí známá byznysová jména – společnost po svém odchodu z tuzemské pobočky poradenské kanceláře Deloitte založili její dlouholetí vedoucí pracovníci a vlivné postavy zdejšího byznysu Diana Rádl Rogerová a Josef Kotrba.

Před rokem pak společně s Vondráčkem oznámili, že Behind Inventions se stanou podílníkem v dceřiné firmě Actum X. V lednu 2024 k tomu Tomáš Vondráček říkal: „Víc a víc se posouváme do role konzultantů a poradců, řešíme pro naše klienty komplexní otázky. Behind Inventions nám pomohou se v tomto směru posunout o několik let vpřed.“

V Actum X měli Kotrba s Rádl Rogerovou a spol. poloviční podíl, ovšem už loni v září došlo v obchodním rejstříku ke změně a stoprocentním majitelem už je znovu jen mateřská společnost Actum, v níž Vondráček drží majoritu vedle letitých souputníků Jana Havla a Ratibora Líbala.

Proč přesně k rozvázání spolupráce s Behind Inventions došlo, nechtěl Vondráček příliš rozvádět: „Kromě ochablé poptávky v Německu a Česku mělo na nižší tempo růstu vliv právě i nefunkční strategické partnerství s Behind Inventions, které jsme v druhé polovině roku 2024 ukončili.“

Actum Digital dnes zaměstnává na 400 expertů a působí v pěti evropských zemích. Věnuje se digitalizaci a vývoji platforem pro e-commerce, podnikové a klientské systémy, kybernetické bezpečnosti nebo AI a automatizaci. Vychází přitom z partnerských aplikací od firem jak Adobe, Sitecore, Salesforce, Microsoft či SAP.