České e-shopy trhají rekordy. Za jediný den Češi na internetu poprvé utratili přes 1 miliardu korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

alza-vydej-top
0Zobrazit komentáře

V předvánočním čase, kdy se ve velkém nakupují dárky, se tradičně daří internetovým obchodům. Jejich obraty jsou obvykle proti zbytku roku několikanásobné a v mnoha případech budou letos rekordní. V pondělí 10. prosince totiž Češi v e-shopech nechali poprvé v historii během jediného dne více než 1 miliardu korun. Navíc se očekává, že by těchto dní mohlo být až do Štědrého dne ještě několik.

Překonání magické hranice oznámila Asociace pro elektronickou komerci (APEK), podle které přesáhly obraty e-shopů v pondělí 10. prosince 1,1 miliardy korun. Jednoznačně se tak potvrzuje trend, že zákazníci stále více nakupují na internetu, než aby navštěvovali kamenné obchody a nákupní centra. Na internetu má letos nakoupit alespoň některé dárky 86 % uživatelů.

„České e-commerce se daří dlouhodobě, letos by dosažené výsledky mohly dokonce překonat původně očekávaný 16% meziroční růst. Vánoční sezona je z tohoto pohledu klíčová. A podle dat, která máme k dispozici, bude ta letošní z pohledu e-shopů opravdu vydařená. Jen v právě probíhajícím týdnu budou obraty atakovat 5 miliard korun,“ hodnotí aktuální prodeje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

mall.cz-box-mallbox

Mall.cz umí zboží doručit do svých Mall Boxů

Češi stále více volí osobní odběr

Zajímavé je však to, že zatímco lidé stále více nakupují online, tak také stále ve větší míře využívají osobní odběry. Podle APEK dnes 44 % uživatelů při nákupu v e-shopu zvolí osobní odběr, což je změna proti předchozím letům, kdy se zboží více doručovalo až domů. „Zájem o osobní odběr u zákazníků dlouhodobě roste. Tento trend souvisí s prolínáním online a offline obchodů, a to společně se širokou nabídkou odběrných míst externích dopravců,“ říká Jan Vetyška.

dhl-praha-kancelare-7

Přečtěte si takéDo kanceláří neinvestují jen technologické firmy. Podívejte se do nových prostor DHL v PrazeDo kanceláří neinvestují jen technologické firmy. Podívejte se do nových prostor DHL v Praze

Mnoho lidí (11 %) také volí variantu doručení balíku do zaměstnání, kde jsou zpravidla během dne jednodušeji k zastižení. Zbylých 45 % zákazníků si pak zboží nechává klasicky doručit domů. Například největší český e-shop Alza.cz se na vánoční nápor připravil i tím, že k bleskovému výdeji připravil své tři centrální sklady, čímž lidem přidal další možnost, kde si mohou zboží snadno vyzvednout. Vedle toho má i vlastní AlzaBoxy, konkurenční Mall.cz zase Mall Boxy a stále více e-shopů spolupracuje se službami jako Zásilkovna nebo Uloženka, které celý proces usnadňují.

AlzaBox_Flora

Zboží si lze nechat poslat také do AlzaBoxu

„Nakupujícím vyhovuje, že nejsou nucení řešit konkrétní čas převzetí zboží od dopravce a mohou si jej vyzvednout dle svých potřeb,“ potvrzuje Vetyška z APEK, ale zároveň upozorňuje, že s blížícím se Štědrým dnem jsou už pak zahlcené prakticky všechny výdejní a doručovací kanály. Při doručení mimo vlastní výdejny jednotlivých e-shopů proto Vetyška doporučuje objednávat nejpozději 17. nebo 18. prosince.

Virgin Galactic poprvé pokořil hranici vesmíru. Loď SpaceShipTwo do něj vynesla dva zkušené piloty

Jiří SvobodaJiří Svoboda

virgin-galactic-SpaceShipTwo

Foto: Virgin Galactic

Kosmická loď VSS Unity

0Zobrazit komentáře

Firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona pokořila ve čtvrtek významný milník. Lodi zvané SpaceShipTwo ve verzi VSS Unity se podařil testovací let, při kterém poprvé překonala výšku padesáti mil (80 kilometrů), tedy hranici vesmíru, jak ji definuje americká Federální letecká správa (FAA). Do vesmíru, respektive na jeho okraj, tak dostala lidskou posádku dříve než SpaceX a posunula se blíže k realizaci vesmírného turismu.

Celý let započal ve čtvrtek po šesté hodině ráno kalifornského času, když se z Mohavského letiště vznesla SpaceShipTwo v závěsu pod její mateřskou lodí WhiteKnightTwo. V 6.59 nastalo ve výšce patnácti kilometrů oddělení obou strojů a vzápětí byly zažehnuty raketové motory (jak můžete vidět na přiloženém tweetu níže), s jejichž pomocí rychle SpaceShipTwo dosáhla rychlosti Mach 2,9. Pro představu, v této rychlosti urazí kilometr za pouhou sekundu.

Motory běžely přesně minutu, za další minutu loď díky vlastní setrvačnosti vystoupala do výšky 82,7 kilometru, odkud začala opět pomalu klesat zpět k Zemi, tentokrát rychlostí Mach 1,5. V 7.15 už opět stála na ranveji v Kalifornii.

Jednalo se celkem o patnáctý let SpaceShipTwo a do jeho kokpitu zasedli dva zkušení piloti Mark Stucky a Frederick Struckow. Oba létají už od osmdesátých let a krom bojových mísí například v Perském zálivu létali i s raketoplány Space Shuttle.

Virgin Galactic tak splnil svůj cíl, který avizoval před dvěma týdny, a dostal lidskou posádku do vesmíru ještě před Vánoci. Dle vyjádření firmy budou třeba ještě dva až tři podobné testovací lety, než bude možné zahájit komerční fázi projektu. Je přitom jasné, že jako první „běžný“ pasažér se do vesmíru podívá sám Richard Branson, po němž budou následovat stovky lidí, kteří byli ochotni za tento zážitek zaplatit 250 tisíc dolarů (přes 5,6 milionu korun). Jak dříve Virgin Galactic avizoval, lety jsou nejméně do roku 2021 vyprodané.

vox2

Foto: Virgin Galactic

Kosmická loď VSS Unity

Rozpory ohledně hranice vesmíru

Nutno však podotknout, že existují různé interpretace hranice vesmíru. Zatímco FAA se drží zmíněných padesáti mil, v jiných situacích je používána takzvaná Kármánova hranice, která se nachází ve výšce sta kilometrů, neboli 62,1 míle. Právě do této výšky si mimo jiné mohou státy nárokovat svůj vzdušný prostor a zároveň se jedná o úroveň, nad kterou je již hustota vzduchu tak malá, že křídla nemají dostatečný vztlak, aby mohla fungovat.

Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014,  kdy fatální nehoda SpaceShipTwo stála život jednoho z pilotů. Jiná Bransonova firma, Virgin Orbit, mezitím začala pracovat na tom, aby mohla do vesmíru vypouštět satelity z křídla modifikovaného Boeingu 747-400. Z něj se za letu bude odpojovat 21 metrů dlouhá raketa Launcher One, která náklad ponese na oběžnou dráhu.