České studio Ackee zažilo slabší rok. Jeho zakladatelé předávají vedení, jdou nakopnout byznys i do USA
Tržby českých vývojářů loni klesly na 77 milionů, což prý sami očekávali. Do čela studia nastupují místo spoluzakladatelů dlouholetí zaměstnanci.
Po dvanácti letech dochází ke změnám ve vedení českého vývojářského studia Ackee, ze kterého se stahují jeho spoluzakladatelé Martin Půlpitel a Dominik Veselý. První jmenovaný se stěhuje do Spojených států, kde chce pro firmu hledat nové byznysové příležitosti. Veselý se zase chce více zaměřit na obchodní a strategické aktivity u nás a ještě více spolupracovat s novými akcionáři, kteří v Ackee loni koupili pětinový podíl. Pražští vývojáři se zároveň letos chtějí s tržbami opět vrátit nad sto milionů korun poté, co jim loni o pár desítek procent klesly.
Od svého založení v roce 2012 pracovali v Ackee na více než třech stovkách projektů týkajících se designu a vývoje mobilních a webových aplikací. V roce 2014 do firmy přišel jako projektový manažer Marek Přibáň, který teď nahradí v roli výkonného ředitele (CEO) Martina Půlpitla. „Po dvanácti letech nastal čas předat každodenní řízení firmy do rukou Marka Přibáně, který je v Ackee od úplných počátků a jako pravá ruka vedení měl vždy na starosti ty nejdůležitější projekty. Věřím, že je to správná volba,“ říká Půlpitel, který se po získání investorských víz natrvalo stěhuje do USA.
Americkou pobočku v Ackee založili v reakci na hospodářskou situaci v Evropě a díky Půlpitlovým kontaktům i třeba spolupráci na mobilní aplikaci česko-americké společnosti ShipMonk Jana Bednáře chtějí své tamní působení rozšířit. Výsledkem by měl být mimo jiné návrat k lepším finančním výsledkům. Zatímco v roce 2022 studio Ackee vykázalo obrat 105 milionů korun, v loňském roce tento ukazatel klesl na 77 milionů při zisku EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) ve výši devět milionů korun.