Česko.Digital chce nastartovat více prospěšných nápadů. S Nadací OSF proto spouští inkubátor pro neziskové projekty

Jiří SvobodaJiří Svoboda

cesko-digital

Foto: Natalia Bubochkina

Eva Pavlíková, Radka Horáková a Jakub Nešetřil z Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Pandemická doba dala vzniknout novým iniciativám, které mají šanci v těžké situaci pomoci společnosti. Někdy jim ale chybí přesné zadání nebo dostatek odborníků, kteří by nápadům pomohli na svět. Tento problém chce nově řešit komunita Česko.Digital ve spolupráci s Nadací Open Society Fund (OSF).

Spolu s ní spouští vlastní inkubátor určený pro společensky prospěšné neziskové projekty, které směřují k digitálnímu řešení. Přihlašovat se do něj mohou organizace i jednotlivci s tím, že jim inkubační program pomůže projekt kompletně připravit na realizaci.

„Inkubačním programem budou provádět dobrovolníci – seniorní experti. Vybrané projekty, které programem provedeme, budeme v rámci komunity Česko.Digital rovnou realizovat, ostatním pomůžeme najít vhodného partnera, který jim s realizací pomůže, nebo se tvůrci budou moci s připraveným projektem pustit do realizace sami,“ říká spoluzakladatelka Česko.Digital Radka Horáková.

Inkubovaný projekt by měl splňovat tři základní kritéria Česko.Digital: společenský dopad, neziskovost a udržitelnost. Navíc je třeba mít definovaný problém a cílovou skupinu, minimálně tříčlenný tým a podporu externího partnera, který projektu dá odbornou garanci a může ho po dokončení převzít. Přihlášku bude posuzovat vedení Česko.Digital.

jakub-nesetril2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital

Expertní dobrovolníci z komunity, která v roce 2019 vznikla kolem Jakuba Nešetřila, jenž předtím úspěšně prodal svůj startup Apiary, navrhovaný nápad provedou všemi kroky metodiky tzv. lean canvasu – od definování problému, který projekt řeší, přes návrhu řešení až po specifikaci cílových skupin.

Celý inkubační proces už přitom v Česko.Digital testovali od loňského léta. Od té doby je oslovilo zhruba šedesát projektů, díky kterým se podařilo proces vyladit do současné podoby. Řadě z nich Česko.Digital jednorázově pomohlo a tři z nich jsou už připravené na realizaci. Do realizace prvních dvou projektů se komunita pustila ihned po inkubaci a připojila je k více než desítce dalších, které jsou v rámci Česko.Digital aktuálně rozběhnuté.

Nové projekty se už realizují

V projektu ‚Inovace zpravodajského storytellingu‘ dobrovolníci vytvářejí technologické řešení, které pomůže českým redakcím zvýšit čtenost zpravodajství. V projektu ‚Začni učit‘ připravujeme expertní systém pro profesionály z praxe, kteří mají zájem začít učit. Projekt tak podporuje tolik potřebné zapojení profesionálů do českého školství,“ popisuje nové iniciativy Romana Pokorná, koordinátorka příchozích projektů Česko.Digital.

Třetí projekt, nazvaný Moje česká škola, si tvůrci realizují sami. Zaměřuje se na české krajany žijící v zahraničí, pro které staví portál Moje česká škola. Na něm přehledně najdou materiály, které jim pomohou učit děti česky a udržovat kontakt s českou kulturou a národní identitou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Odborným garantem inkubátoru je i zmíněná Nadace OSF, která se od roku 2012 věnuje mimo jiné otevírání dat a digitalizaci. Jedním z cílů nadace je vybudovat podpůrnou síť pro zástupce občanské společnosti, kteří mají zájem využít možnosti digitalizace při své práci.

Česko.Digital je komunita IT profesionálů, kteří pro-bono pomáhají neziskovým organizacím, samosprávě i státu dělat Česko lepším místem k životu. Od svého založení v květnu 2019 sdružila přes 3 600 vývojářů, designérů, projektových a produktových manažerů nebo marketérů. Od začátku pandemie se zasloužila o rozběhnutí několika projektů, včetně Učíme online nebo vládního Covid Portálu.

CzechCrunch Jobs