Česko-kanadská softwarová firma Ataccama vytvořila vlastní „BIG data“ platformu pro správu dat

Michal PtáčekMichal Ptáček

ataccama2

Česko-kanadské společnosti Ataccama, zaměřující se na rapidně rostoucí trh big data a datového managementu, už jsme se na CzechCrunchi několikrát věnovali, například v souvislosti se stylovými kancelářemi v pražském Karlíně, do kterých se společnost nedávno přestěhovala a které vám brzy formou exkluzivní prohlídky představíme. Tentokrát se ale blíže podíváme na to, čemu se firma v současné době věnuje po softwarové/vývojové stránce.

Ataccama totiž v současnosti vyvíjí data curation platformu Ataccama ONE, fungující na bázi strojového učení, která firmám umožňuje zkoumat, profilovat a spravovat data. To vše v podstatě bez potřeby velkých technických znalostí koncových uživatelů platformy.

Profile detail

Ataccama One

Na čištění, validaci a standardizaci dat už tak nadále není nutné drahé projekty pro IT oddělení, jelikož každý uživatel Ataccama ONE platformy si je schopný veškerá data obstarat sám a snadno poskytnout výstupy práce svým kolegům k dalšímu využití.

galovic-micka-kucera_080817_mp

Přečtěte si takéKultovní český výrobce kol Favorit získal 70 milionů Kč od investiční společnosti C2H Michala MičkyKultovní český výrobce kol Favorit získal 70 milionů Kč od investiční společnosti C2H Michala Mičky

Mezi klíčové funkce pak patří Metadata discovery, umožnující hromadné procesování a profilování dat. Při profilování dochází k detekci více než 80 datových domén. Uživatel díky tomu ihned vidí, v jakých datových zdrojích má uložená data, která zrovna hledá. Výsledek profilingu mu dodá rychlý přehled o tom, jestli datový zdroj neobsahuje nějaké anomálie či chybná data a umožní mu s výstupem dále pracovat a sdílet ho s ostatními uživateli.

Platforma zároveň zvládá například textovou analýzu, odhalení duplicit v datech a preventivně zabraňuje integrování nepřesných a nesprávných dat.

Zajímavostí je pak již zmíněná metoda strojového učení, díky které se platforma sama neustále zdokonaluje na základě chování uživatelů. Pokud například nedojde k automatické detekci datové domény a uživatel ji přidá ručně, platforma si ji zapamatuje. Jakmile uživatel v budoucnu profiluje podobná data, doména se již přidá automaticky.

Profiler modul platformy Ataccama ONE  je jinak zdarma a vyzkoušet ho můžete zde.

Profiling – Ataccama ONE 2017-09-25 16-40-11

Profiling

Estonská decentralizovaná měna estcoin nebude. Může za to regulace Evropské unie

est
0Zobrazit komentáře

Již po mnoho let se Estonsko prezentuje jako jedna z technologicky nejpokročilejších zemí v Evropě – a to především díky tomu, že umožňuje komukoliv stát se občanem pomocí tzv. e-rezidentství, které využily již desítky tisíc lidí po celém světě. Většinu běžných administrativních záležitostí lze pak samozřejmě řešit na dálku online.

V souvislosti s tím se spekulovalo o tom, že by Estonsko mohlo prostřednictvím ICO vypustit do světa svoji vlastní decentralizovanou měnu, jenž by postupně nahrazovala stávající euro. A zrovna u něj se celý plán zastavil. Kvůli členství v Evropské unii totiž nemůže Estonsko vydat druhotnou měnu, která by fungovala po boku eura.

windymaps

Přečtěte si takéSeznam.cz expanduje se svými mapami do zahraničí a spouští Windy MapsSeznam.cz expanduje se svými mapami do zahraničí a spouští Windy Maps

TRON: ARES

Přečtěte si takéVelký trailer na Tron: Ares láká na vizuály a hudbu Nine Inch NailsJe tu velký trailer na Tron: Ares. Láká na válku se stroji, originální vizuál a hudbu Nine Inch Nails

Jeden z nejodvážnějších kroků na poli Evropy je tak nenávratně pryč, jak potvrdil i Björn Segendorff ze Švédské centrální banky. Původně dle jeho slov šlo o blogový příspěvek Kaspara Korjuse, šéfa projektu e-rezidentství, který tak spíše popisoval ideální situaci a svoji představu, než něco, co by bylo oficiálně schváleno nebo bylo ve schvalovacím procesu.

V popředí znovu Asie

První měnu na státní úrovni tak v Evropě prozatím nečekejme – objevit by se ovšem měla v Čině či Japonsku, tam konkrétně pod názvem J Coin na bázi nahrazení mobilních plateb, jenž dere kupředu uskupení velkých japonských banek.