Česko má hendikep. Nedobře fungující kapitálový trh musí suplovat private equity fondy, říká partner Sandbergu
Michal Rybovič, partner v private equity společnosti Sandberg Capital
Slovenská private equity společnost Sandberg Capital se zabývá správou alternativních fondů a na trhu působí od roku 2014. Její akvizice již přesáhly hodnotu 200 milionů eur, tedy více než pět miliard korun, a jedním z nejúspěšnějších počinů firmy je budování tuzemské skupiny Solitea. Když do ní Sandberg vstupoval, měla tržby 100 milionů korun a 80 zaměstnanců, dnes v tržbách hlásí dvě miliardy a zaměstnává přes 1 200 lidí.
Právě na takové aktivity se zaměřují private equity (PE) společnosti. Koupí firmu nebo její část a několik let budují byznys s cílem po uplynutí investičního horizontu svůj podíl prodat. Venture kapitálové (VC) fondy, které investují do startupů, dělají v podstatě to samé, jen ve více dynamičtějších oborech a často ještě s vyšším rizikem. Private equity se obecně soustředí na „konzervativnější“ byznys a mnohdy ve firmách získává i vyšší (i nadpoloviční) podíly.
„Podobně úspěšných příběhů jako Solitea máme víc,“ popisuje v rozhovoru pro CzechCrunch partner Sandberg Capital Michal Rybovič, který má více než patnáctileté zkušenosti v oblasti M&A, zejména v sektorech telekomunikací a IT, včetně zmiňované skupiny Solitea.
Rybovič zároveň vystoupí na konferenci 0100 Virtual CEE, která se věnuje segmentům venture kapitálu a private equity a jejím hlavním mediálním partnerem je CzechCrunch. Konference proběhne online ve dnech 16. až 18. března a u této příležitosti Rybovič v našem rozhovoru promluvil o aktivitách Sandbergu, o vývoji na trhu private equity i největších trendech, které jej ovlivní do budoucna.
Aktuálně největší novinka související se Sandbergem je, že jste uzavřeli další fond se 109 miliony eur. Na co se s investicemi plánujete zaměřit?
Ano, v letošním lednu jsme úspěšně založili náš Fond 2. Plánujeme se zaměřit na investice do malých a středních růstových firem v regionu střední a východní Evropy. Ve Fondu 1 jsme investovali do firem v pěti segmentech – IT, telekomunikace, vzdělávání, retail a zemědělství.
Ve Fondu 2 jsme připraveni na investice v stejných segmentech, avšak předpokládáme, že otevřeme i jednu novou investiční oblast. Musím však říct, že historicky jsme nejvíc úspěchů zaznamenali s technologickými firmami, a proto očekávám, že budeme v tomto segmentu i nadále aktivní.
Mezi malé a střední růstové firmy počítáte i startupy?
Náš focus je v tomto užší, do startupů neinvestujeme. Strategii zakládáme na investicích do dospělejších společností, což znamená, že typicky přicházíme ve fázi, kdy dosahují první úspěchy, mají zaběhnutý produkt, zákazníky a určitou velikost.
O jaké velikosti mluvíme?
V našem případě jde o firmy s EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) alespoň na úrovni 25 milionů korun. Vstupem do společnosti se snažíme poskytnout kapitál a naše zkušenosti tak, abychom co nejlépe a nejrychleji naplnili jejich potenciál. Naším cílem je kombinací organického a akvizičního růstu dosáhnout desetinásobný růst EBITDA během období našeho působení, což je typicky pět až osm let.
Jakým způsobem jsou regionálně rozděleny firmy, do nichž investujete?
Ve Fondu 1 jsme kromě Česka a Slovenska udělali dealy v Rakousku, Slovinsku, Polsku, Chorvatsku a Srbsku. Chceme být aktivní v celém regionu střední a východní Evropy, ale přirozeně máme nejvíc aktivit na českém a slovenském trhu.
Je podle vás na trhu dostatek investičních příležitostí?
Příležitostí vidíme dostatek, protože se tady potkávají dva zajímavé trendy. Jedním z nich je řešení nástupnictví – majitelé skvělých firem, kteří začali v devadesátých letech, dosahují důchodového věku a ne každý má to štěstí, že najde následovníka v rodině.
Druhým trendem jsou vyrůstající mladé firmy, které se dostávají do stadia, že potřebují pomoci se zahraniční expanzí či růstovým kapitálem nebo mají zájem o konsolidaci určitého tržního segmentu. A právě to jsou situace, kde kromě kapitálu dokážeme přinést i potřebné zkušenosti.
V posledních letech na českém i slovenském trhu vzniká relativně hodně PE nebo VC fondů. Není jich tu příliš? Nebo je jich naopak stále málo?
Přístup ke kapitálu je absolutně klíčový pro rozvoj a růst našich ekonomik. Pokud jej podnikatelé nebudou mít, nebudeme dostatečně rychle dohánět vyspělejší země, a tím pádem růst životní úrovně obyvatelstva nebude tak rychlý. Zároveň platí, že malé země jako Česko nebo Slovensko mají hendikep ve formě nedobře fungujícího kapitálového trhu, takže tuto roli musí suplovat PE a VC fondy.
Sledujete také oblast venture kapitálu?
Musím dodat, že VC scénu nedokážu relevantně posoudit, protože ji detailně nesleduji. Pokud ale startupy dokážou udržet spokojenost investorů a zároveň najít zajímavé investice, je ten stav v pořádku. V oblasti private equity jsou segmenty, kde lze vidět velkou aktivitu PE fondů, ale stále je tady mnoho segmentů, kde PE téměř nejsou. Podle mého názoru je investování v rámci private equity a venture kapitálu v obou našich zemích stále na začátku a obě odvětví budou nadále růst.
Velká konkurence fondů na trhu může vést k tomu, že se k financování dostanou také firmy, které by jinak zafinancované nebyly. Nevnímáte to jako možný problém?
Osobně vnímám, že tento problém je častější ve VC světě. Je také pravda, že například v USA nebo Velké Británii vzniklo několik megafondů, které soutěžily o relativně malý počet velkých dealů, jež zbytečně končily v šílených bidding wars. Pro vítěze je nesmírně náročné vytvořit hodnotu pro investory, když do firmy vstoupíte při extrémně vysoké valuaci.