Český analytický startup Socialbakers skončil poprvé v zisku. Loni vydělal desítky milionů korun

wersm-jan-rezab-e1432655989433

Zakladatel a původní CEO Socialbakers, Jan Řežáb

0Zobrazit komentáře

Jsou to již bezmála 3 roky od doby, kdy ve funkci CEO pražského analytického startupu Socialbakers skončil jeho spoluzakladatel Jan Řežáb, který později přešel do čínského Goodbaby. Od té doby se v Socialbakers událo mnoho změn, mimo nového CEO, Yuvala Ben-Itzakema, jež nastoupil do startupu z AVG, odešel také další ze spoluzakladatelů Jiří Voves.

Startup navíc s ohledem na rychlý růst kumuloval svoji ztrátu z předchozích let, která se v roce 2016 za posledních 5 let vyšplhala až na 543 milionů korun, a dále rostla na 686 milionů. Firma nebyla nikdy od svého založení před takřka 10 lety v zisku, až do minulého roku. Účetní uzávěrka za loňský rok totiž ukazuje rekordní obrat 804 milionů korun, což představuje nárůst o 17,5 procenta z předloňských 685 milionů korun. Ke konci loňského roku mělo navíc Socialbakers bezmála 286 milionů korun ve výnosech příštích období.

Zisk činil 55 milionů korun, po zdanění a odpisech poté 2,6 milionu korun. Vedení firmy a všichni akcionáři se tak pravděpodobně shodli, že je čas trochu utlumit raketový růst a překlopit firmu do zisku, aby mohla svoji ztrátu z minulých let postupně pokrýt.

yuval

Stávající CEO Socialbakers Yuval Ben-Itzhak

I když Socialbakers rostly loni mzdové náklady o 39 milionů korun na 293 milionů, provozní náklady jako takové klesly bezmála o 100 milionů korun. Firma má aktuálně k dispozici téměř 188 milionů korun v hotovosti.

muchna

Přečtěte si takéBrněnští Y Soft dosáhli v tržbách téměř na miliardu korun a chystají další expanzi v ČíněBrněnští Y Soft dosáhli v tržbách téměř na miliardu korun a chystají další expanzi v Číně

Socialbakers má pobočky v pěti různých zemích, od New Yorku přes Prahu a Londýn až po Singapur, a celkově v ní pracuje bezmála 400 zaměstnanců. Jeden ze spoluzakladatelů a původní CEO, 31letý Jan Řežáb, drží ve firmě stále 20,1% podíl – dnes působí na pozici předsedy dozorčí rady a stejně jako zbytek startupu doufá, že se letos příjmy přehopnou přes miliardu korun.

socialbakersweb

Mezi dalšími velkými akcionáři ve firmě jsou investiční fondy Earlybird či Index Ventures, které od založení firmy v roce 2008 dopomohly k celkovému financování přes 30 milionů dolarů, respektive 653,8 milionu korun. Další investice už Socialbakers evidentně nehledá, teď se bude soustředit pouze na překlápění do zisku a další organický růst.

Foto: Socialbakers

Diskuze (0)

Novinka

Anonym