Český Avocode v designu využívá i Tesla. Po šesti letech na trhu za stovky milionů korun směřuje do amerických rukou
Česká startupová scéna si připisuje další velký exit. Tuzemský Avocode zakladatelů Vu Hoang Anha, Petra Brzka, Martina Ďuriše a Tomáše Rychlika v transakci v řádu stovek milionů korun směřuje do rukou newyorské společnosti Ceros. Na obchodu díky zaměstnaneckým akciím vydělají i všichni členové týmu.
Avocode vznikl v roce 2015, kdy začal vyvíjet stejnojmenný nástroj pomáhající designérům, vývojářům a dalším stranám zjednodušovat a zrychlovat designový proces. Aktuálně platformu využívají více než čtyři tisíce platících firem po celém světě včetně jmen jako Tesla, eBay nebo Panasonic, což startupu generuje tržby v řádu nižších milionů dolarů ročně s meziročním růstem na úrovni třicet procent.
V průběhu let firma prošla prestižním akcelerátorem 500 Startups sídlícím v Silicon Valley a od investorů včetně tuzemského venture kapitálového fondu Reflex Capital Ondřeje Fryce získala přibližně jeden milion dolarů, v přepočtu kolem dvaceti milionů korun. Teď změní majitele.
Poslední roky přinesly několik velkých exitů tuzemských startupů, které přesahovaly hranici jedné miliardy korun. Letos zatím takový nastal jen jeden, a to v případě finančně-technologického startupu Twisto za více než dvě miliardy korun. Avocode sice miliardu nepřekonal, v poměru k vybranému kapitálu od investorů však i tak jde o opravdu pozoruhodný nárůst hodnoty firmy se zhodnocením ve stovkách procent.
„Jsem rád, že jsme firmu dovedli do úspěšného konce a během let otevřeli brány do startupového světa mnohým lidem, kteří pro nás pracovali. Na výběr jsme teď měli i další nabídky k prodeji s vyšší valuací, nakonec jsme se ale rozhodli pro Ceros, protože jsme se s jejich týmem dlouhodobě znali, důvěřujeme si a vidíme s nimi větší kulturní kompatibilitu,“ popisuje pro CzechCrunch Vu Hoang Anh.
„Jsme samozřejmě velice rádi, že se tento příběh úspěšně zakončuje a gratulujeme firmě i zakladatelům ke zhodnocení jejich dlouholeté práce. Pro nás to byla malá, ale úspěšná investice. Jsme rádi, že jsme mohli stát při tom,“ doplňuje pro CzechCrunch Ondřej Fryc z Reflex Capital.
Zásadní milník, který nakonec Avocode přivedl k prodeji, ve firmě nastal v roce 2019. Svoje řešení startup umožnil propojovat s dalšími platformami v rámci produktu Open Design, díky kterému vývojáři nemusejí investovat do samostatných designových nástrojů. Se všemi soubory z nástrojů jako Adobe Illustrator, Photoshop nebo Sketch mohou pracovat na jednom místě, což také šetří čas.