Český startup Dayswaps firmám šetří čas s plánováním směn. Na další rozvoj teď získává 10 milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

founder-left-michal-right-jakub-1-mmm

Foto: Dayswaps

Zakladatelé Dayswaps Michal Čertický a Jakub Mynařík

Manažeři při plánování směn svých zaměstnanců pořád dokola narážejí na ty samé problémy související s nikdy nekončícími úpravami a výměnami. To je zdržuje od práce, a právě tuhle situaci pomocí automatizace plánování a komunikace řeší český startup Dayswaps, jenž nově získal investici deset milionů korun.

Jakub Mynařík dostal nápad na vlastní podnikání ještě během studia, kdy zároveň pracoval v gastronomické společnosti Storyous. Během komunikace se zákazníky z řad restaurací přitom pořád narážel na problémy spojené s plánováním směn jejich zaměstnanců.

„Byla to první inspirace, která otevřela tok myšlenek a hledání vhodného řešení pro tento typ zákazníků s inspirací od existujících zahraničních konkurentů. Naši službu jsme ale chtěli přizpůsobit potřebám českých podniků a zároveň ji udělat jednodušší z pohledů zaměstnanců,“ popisuje pro CzechCrunch osmadvacetiletý startupista.

Mynařík se při budování byznysu rozhodl spojit se spoluzakladatelem Michalem Čertickým, který dnes působí na pozici technického ředitele, což před necelými třemi lety vedlo ke vzniku online nástroje Dayswaps. Ten firmám umožňuje plánování směn a zajišťuje jejich komunikaci. Stačí, když startupu řeknou, kolik a na jakých pracovních pozicích mají zaměstnanců a v jakém směnném režimu firmy fungují.

dayswaps-aplikace-min

Foto: Dayswaps

Platforma Dayswaps

„Pomocí našeho chytrého plánování, které bere v úvahu časové preference zaměstnanců a zároveň se řídí zákoníkem práce, ušetří náš zákazník i 80 procent svého času. Výsledný plán směn tak maximálně respektuje požadavky provozu, zaměstnanců i zákona,“ přibližuje Mynařík.

Největší přidanou hodnotu pro své zákazníky startupista vidí hlavně v úspoře času, a to díky automatické komunikaci pro všechny v podniku. Tuhle část systému se v Dayswaps snaží co nejvíce rozvíjet, protože s růstem počtu zaměstnanců z pohledu manažera dramaticky roste také komplexita plánování směn a s tím související časová náročnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V běžné praxi totiž plánování funguje tak, že po naplánování směn rozešle manažer rozpisy zaměstnancům a rovnou začne nekonečné kolečko výměn a změn. Samotní zaměstnanci musí komunikovat nejen mezi sebou, ale také s manažerem, který musí plán neustále aktualizovat ručně. Dayswaps díky automatickému vyřizování požadavků zaměstnanců informuje všechny zúčastněné a plán směn sám aktualizuje.

„Všichni tak mají v každou chvíli stoprocentně aktuální informace,“ říká Mynařík. Dnes už startup v devítičlenném týmu necelé stovce provozů přináší technicky propracované řešení se zákaznickou podporou i vývojem funkcí na míru.

Systém nejčastěji využívají manažeři v oblasti tzv. horeca (hotely, restaurace, catering), kde je důležitá flexibilita plánování a efektivní komunikace změn s ohledem na velký počet brigádníků. Příkladem může být síť kaváren Costa Coffee, další zákazníci pak působí v odvětví call center či obchodů.

mzalesak

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Michal Zálešák z Lighthouse Ventures

„Chceme zefektivnit plánování směn a poskytnout silnou platformu pro všechny firmy, které mají zaměstnance. Na druhé straně stále myslíme na zaměstnance, protože ty jsou stavebním kamenem každé firmy. I jim chceme zjednodušit život a přinést do pracovního procesu technologie, na které jsou mimo práci zvyklí,“ popisuje Mynařík. Za tímto účelem bylo Dayswaps podpořeno také investicí deset milionů korun od tuzemského venture kapitálového fondu Lighthouse Ventures.

„Jakub se plánování a optimalizaci směn věnuje dlouhou dobu a je velmi dobrý obchodník a manažer. Věříme, že dal dohromady skvělý tým, co uspěje i na globálním poli. Dosavadní zájem podniků nás o tom zcela jistě utvrzuje,“ říká k investici zakládající partner v investičním fondu Lighthouse Ventures Michal Zálešák.

ondrejvlcek-avast

Přečtěte si takéAvast se za 10 let zvětšil čtyřicetkrát a dál roste. První rok v roli šéfa jsem se rozhodně nenudil, říká Ondřej VlčekAvast se za 10 let zvětšil čtyřicetkrát a dál roste. První rok v roli šéfa jsem se rozhodně nenudil, říká Ondřej Vlček

I díky investici tak Dayswaps, které dosahuje na tržby v řádech milionů korun, plánuje další rozvoj aplikace, aby byl nástroj schopný pokrýt celý proces řízení směn od plánování optimálních kapacit až po kontrolu docházky a export pro mzdové účetní. Díky tomu by se měla ještě více navýšit nákladová úspora zákazníků startupu.

„Tato rozšíření ocení především zákazníci, kteří potřebují detailnější data o svých směnách za účelem optimalizace rozdělení směn, využití jednotlivých zaměstnanců či jako podklad mzdových nákladů,“ doplňuje Mynařík s tím, že do budoucna Dayswaps plánuje také vykročit za hranice a nabídnout své služby celosvětově.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Lighthouse Ventures. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Za lepší duševní pohodu. Miton posílá miliony korun do českého projektu Terap.io a zakládá fond zaměřený na zdraví

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

miton-partners

Foto: Miton

Partneři Mitonu: Ondřej Raška, Milan Zemánek, Michal Jirák, Tomáš Hodboď, Tomáš Matějček a Václav Štrupl

0Zobrazit komentáře

Po materiální stránce si sice mnoho z nás žije skvěle, ale na úrovni prožívání jednotlivce to už tak dobré být vždy nemusí. Právě to je jedna z hlavních motivací, proč se tuzemská investiční skupina Miton nezaměřuje pouze na technologické firmy jako takové, ale stále více ji zajímá i duševní zdraví. V rámci nového fondu si na investice „do zdraví“ vyčlenila desítky milionů korun a přibírá na palubu další projekt.

V Mitonu je hlavním hybatelem v této oblasti Václav Štrupl. Začátkem roku pro CzechCrunch popisoval, proč začíná se svými kolegy investovat do vědy, konkrétně do první české psychedelické kliniky Psyon, a dalších projektů spojených s duševním zdravím, jako je londýnský projekt Wavepaths.

Jelikož nyní Miton své aktivity dál rozšiřuje, zakládá speciální fond zvaný Miton Psychonauts a pod jeho hlavičkou již oficiálně provedl i svou první investici, byť i předchozí dvě zmíněné pod něj zařadí. Podle informací CzechCrunche posílá miliony korun do tuzemského projektu Terap.io, který se zabývá online terapiemi.

terapio_founders

Foto: Terap.io

Jan Sasínek, Olga Kunertová a Chádí El-Moussawi, zakladatelé Terap.io

„Ačkoliv se v západní společnosti máme po materiální stránce čím dál lépe, na úrovni prožívání jednotlivce nám dobře není. Duševní zdraví je přitom bez přehánění určující pro budoucnost lidstva. To, jak se cítíme, předurčuje způsob, jakým žijeme. Jaké vytváříme vztahy, jak se chováme ke svému okolí a životnímu prostředí,“ říká Václav Štrupl.

Jako partner Mitonu je Štrupl zodpovědný právě za oblast duševního zdraví a nový fond tak bude mít na starosti. Po klinice Psyon a startupu Wavepaths, který díky počítačem generované hudbě zprostředkovává hlubokou relaxaci, do něj vítá projekt Terap.io. Jeho cílem je udělat psychoterapii dostupnější, a to díky technologiím, které boří různé bariéry. Mezi ně patří například složitost výběru správného terapeuta, geografické či finanční překážky nebo předsudky okolí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

tatra-1

Přečtěte si takéVedení Tatry nemá naši důvěru, říká Materová o střetu se StrnademBoj se Strnadem pokračuje. Vedení Tatry ztratilo naši důvěru, může ohrozit firmu, říká Materová

„Dle výzkumů dokáže být online terapie stejně účinná jako ta tváří v tvář, navíc můžete vybírat ze širšího spektra odborníků, než když musíte zohlednit vzdálenost. Online terapii je také snazší využít, aniž by o tom vědělo vaše okolí, přitom právě obavy z toho ‚co tomu řeknou lidi‘ mnohým z nás brání terapeuta vyhledat,“ vysvětlují cíle Terap.io jeho zakladatelé Olga Kunertová, Jan Sasínek a Chádí El-Moussawi.

Do fondu Psychonauts vkládá Miton vlastní peníze a dlouhodobě se chce zaměřit na širokou škálu projektů spojených nejen s duševním zdravím. Vedle psychedelik a rozšířených stavů vědomí chce pomáhat lépe porozumět vlastnímu zdraví, investovat do inovací a technologií, které dělají zdravotní péči dostupnější, a také upozorňovat na problematiku spojenou s technologickým rozvojem.