Český startup Dronetag zajišťuje bezpečné létání s drony. Od brněnského fondu získává 15 milionů
Dronetag chce z dronů udělat plnohodnotné účastníky letového provozu. Pomůže mu i nová investice od Y Soft Ventures.
První dron se Lukáši Brchlovi do rukou dostal v roce 2012. S ním rychle začal přemýšlet o tom, že by bylo kvůli bezpečnosti dobré, aby o pohybu stroje ve vzduchu věděl nejen on, ale i všichni ostatní piloti dronů. První produkt Dronetag oficiálně představil až loni na podzim, poměrně hned s ním ovšem zaujal. Dnes koordinuje lety ve dvacítce zemí na čtyřech kontinentech a právě získal 15 milionů na svůj další rozlet.
Investici do Dronetagu posílá Y Soft Ventures, venture kapitálová platforma, která spadá pod Y Soft Corporation. Transakce má pak akcelerovat další rozvoj firmy, její součástí je ale také poskytnutí výrobních kapacit, optimalizace výrobního procesu a podpora při vstupu na nové trhy. Tedy: Dronetag přechází na výrobní linky Y Softu v Brně.
Ve službách pro drony vidí obě firmy velký potenciál. Ostatně ve Spojených státech je jen těch profesionálních přes 315 tisíc, přičemž v EU je registrováno na pět milionů rekreačních a profesionálních strojů. V oboru komerčního využití dronů tu podniká zhruba 50 tisíc firem, které se uplatní v zajímavých oborech – podle různých studií ještě do roku 2024 bude vést využití dronů pro armádní účely. A následně je předběhne komerční enterprise segment služeb s létáním drony.
„Ambicí Dronetagu je z dronů udělat plnohodnotné účastníky letového provozu a konečně plně využít jejich potenciál. Budoucností dronů je přeprava důležitých zásilek nebo industriální inspekce či osobní přeprava lidí. To vše při respektování jednotných nařízení po celém světě – už nyní platných v Evropské unii a Spojených státech a plánovaných na dalších trzích,“ plánuje Brchl z pozice šéfa startupu.
Kromě samotného produktu taková vize (spojená s byznysovým tahem na branku ze strany Brchla) prý Y Soft o investici přesvědčila. „Kombinovat ve svých produktech chytře vymyšlený hardware a inteligentní software přináší obrovské výzvy nejen pro začínající firmy – ať už jde o vývoj a prototypování, výrobu a logistiku nebo celkové nastavení strategie a byznys modelu. Tým Dronetagu v tomto již odvedl ohromný kus práce,“ vysvětluje Lukáš Konečný, Junior Partner Y Soft Ventures.
Dronetag vytváří hardware i software. Zmíněný první představený produkt pod názvem Dronetag Mini se připevňuje přímo na tělo dronu a v průběhu letu vysílá informace jak do okolí, tak do softwarové platformy dostupné autoritám letového provozu, s čímž jí pomáhají technologie Vodafonu.