Český startup má další certifikaci. Jeho umělá inteligence umí detekovat závažná oční onemocnění

V Aireen vyvíjejí umělou inteligenci, která pomáhá ve zdravotnictví. Díky screeningu oční sítnice umí předejít třeba ztrátě zraku u starších lidí.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

retina

Foto: Vygenerováno Midjourney

Český startup Aireen vyvíjí screening očních sítnic s umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Sítnice je jediné místo na lidském těle, kde lze vidět cévy neinvazivní cestou. Díky tomu jde pomocí specializovaných přístrojů například detekovat různé zdravotní nesrovnalosti a předcházet více či méně závažným onemocněním. Právě sítnice zajímá i vědce a vývojáře v českém startupu Aireen, kde vyvíjejí screening očních sítnic na bázi umělé inteligence. Jejich pokročilé modely neuronových sítí umí zrychlit detekci již dvou závažných očních onemocnění.

Přesněji řečeno, právě na detekci dvou očních onemocnění Aireen získal certifikaci, a novou technologii tak mohou využívat lékaři v praxi. Loni po náročném procesu včetně klinických testů obdrželi ve startupu důležitou certifikaci pro screening diabetické retinopatie (DR), což je onemocnění, které provází některé cukrovkáře a může vyústit ve ztrátu zraku.

Nově teď drží Aireen certifikaci také pro detekci symptomů věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Jde o závažné onemocnění sítnice, které je u starších lidí nejčastější příčinou těžké ztráty zraku. Klíčové přitom je, že technologie Aireen umožňuje provést dva diagnostické úkony z jednoho snímku, což výrazně zefektivňuje proces diagnostiky a optimalizuje péči o pacienta.

Cílem startupu je nabídnout dostupný multidiagnostický screening, který mohou kromě lékaře provádět i další kvalifikovaní zdravotníci. Díky tomu by se mohla rozšířit efektivita i dostupnost zdravotní péče, zatímco lékaři by se mohli věnovat dalším nemocným pacientům.

„Náš startupový tým intenzivně pracuje na rozšiřování diagnostických možností umělé inteligence i pro další nemoci. Již brzy bude z očního pozadí možné diagnostikovat také neurodegenerativní a kardiovaskulární onemocnění. Stále ovšem platí, že prevence je zásadní a pacienty je třeba vyšetřit včas. Vzhledem k současným certifikacím na DR a VPMD podle nejnovějších evropských směrnic EU-MDR, které náš produkt obdržel, ho lze již nyní považovat za oficiálně první certifikovaný zdravotnický prostředek svého druhu v Česku,“ říká Jiří Kuchyňa, CEO Aireen.

Za projektem Aireen stojí jako zakladatel David Navrátil, který od roku 2018 získal na palubu i několik investorů. Dosud do zdravotnicko-technologického startupu investovaly fondy Precise Control, Tensor Ventures a Wood & Company a loni se k nim měla přidat také investiční skupina Progresus. Celkem podle vyjádření Aireen investoři od založení firmy před šesti lety do jejího rozvoje poslali přes padesát milionů korun.

Výsledky za loňský rok Aireen neuvádí, pro CzechCrunch její zástupci uvedli, že v letošním roce plánují dosáhnout tržeb kolem deseti milionů korun. Aktuálně má firma řešit registraci softwaru v zemích západní Evropy či Austrálii.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo