Český startup Mytitle nenápadně dobývá svět. Na autorská práva na blockchainu teď nabral desítky milionů korun
Vít Krajíček a Ctirad Hemelík, spoluzakladatelé startupu Mytitle
Mnoho startupů (nejen) v Česku vzniká s cílem, že chtějí brzy vyrazit do světa a svůj produkt, ať už je jakýkoliv, prodávat ideálně na všech kontinentech. Některým se to podaří, jiným ne, někteří o tom třeba jen pořád mluví. Vcelku nenápadně teď v tuzemském rybníčku vyrostl a rychle se dostal do zahraničí startup Mytitle.
Za projektem stojí Ctirad Hemelík a Vít Krajíček, kteří se rozhodli, že začnou chránit autorská práva a duševní vlastnictví. Používají k tomu blockchain a během osmnácti měsíců již jejich řešení využilo po celém světě přes 52 tisíc uživatelů. Vedle Česka firma uvádí mezi nejzastoupenějšími zeměmi USA, Velkou Británii a Jihoafrickou republiku.
„Hledali jsme produkt, který uloží digitální informaci neměnitelným způsobem. Nenašli jsme žádný nástroj, který by plně vyhovoval našim potřebám, a tak jsme se pustili do tvorby vlastního nástroje, který by splňoval všechny naše představy a využíval moderní technologie,“ popisují zakladatelé, jak projekt Mytitle vznikal.
Hemelík s Krajíčkem nejsou v podnikatelském světě žádnými zelenáči. Ve firmě Artinii pracují na novém způsobu distribuce filmů a právě tam narazili při spolupráci s mladými scénáristy na problém ochrany jejich děl. Myšlenka k vytvoření globálního nástroje pro bezpečné ukládání a sdílení duševního vlastnictví tak byla na světě a začala se šířit i do dalších oblastí.
Potenciál v takovém řešení navíc vidí také investoři. Hemelíkovi s Krajíčkem se povedlo přesvědčit, aby do nich opět vložili peníze miliardáři Petr Němec a Jan Fidler, kteří stojí za skupinou SEBRE a již investovali do zmíněno projektu Artinii. Pro CzechCrunch Hemelík s Krajíčkem prozradili, že nižší desítky milionů korun teď Němec s Fidlerem posílají také do Mytitle.