Český startup Roger profinancoval již 15 miliard. Investorům teď ještě zjednodušuje platby v aukcích

Platforma, která firmám pomáhá s dlouhými splatnostmi faktur, oznámila překonání zásadního milníku. Letos se zaměřila na inovace pro investory.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dominikstroukal1-2

Foto: Roger

Hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal

0Zobrazit komentáře

Finančně-technologický startup Roger propojuje investory a společnosti, které bojují s dlouhými splatnostmi faktur, o které umožňuje soutěžit v aukcích. Nedávno překonal velký milník, když od svého vzniku přes takzvaný faktoring profinancoval celkem 15 miliard korun. V letošním roce se firma zaměřila především na tvorbu inovací pro investory a nyní představila novou aplikaci. Pod názvem Plus – Přímé platby funguje od první poloviny října a umožňuje přímé propojení bankovních účtů mezi odesílatelem a příjemcem platby.

Investor tak propojí svůj účet do aplikace, Roger připraví platbu a s každou vyhranou aukcí uživatel obdrží notifikaci, pomocí níž může iniciovanou platbu rovnou odeslat. Autorizace probíhá jakýmkoliv způsobem, ať už otiskem prstu nebo heslem. „Samotná autorizace je stejně jednoduchá jako platba kartou, oproti kartám ale Plus – Přímé platby nemá k penězům žádný přístup, ani je nepřeposílá. Aplikace pouze připraví okamžitou platbu a uživatel pak posílá peníze přímo z účtu na účet,“ vysvětluje hlavní ekonom Rogera Dominik Stroukal.

Aplikace je zatím dostupná jen pro zařízení s Androidem, pro iOS je v plánu na příští rok. Investor se zaregistruje pomocí telefonního čísla a propojí aplikaci se svým bankovním účtem. Následně je nutné zapnout platby v investorském profilu ve webovém rozhraní Roger Aukce a svůj uživatelský účet propojit s aplikací. V současné verzi je možné do aplikace připojit bankovní účty vedené u tří českých bank – Komerční banky, Air Bank a Fio banky. Fintech chce co nejrychleji přidat také ČSOB a Českou spořitelnu, následně pak všechny ostatní banky.

Roger, který je jedním z partnerů investiční konference CzechCrunche Money Maker, je zároveň teprve třetí nebankovní firmou v Česku, které se podařilo u České národní banky získat licenci PSD2. Aplikace Plus funguje právě na jejím základě. Jako jedna z prvních na tuzemském trhu tak umožňuje nabízet automatické párování a zadávání plateb.

soukal

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Adam Šoukal, zakladatel startupu Roger

„Banky neustále zlepšují své PSD2 služby, ale bohužel jsou tu ještě takové, které se inovacím brání a jejichž napojení by pro naše investory bylo více komplikací než ulehčením práce. Situace se ale u PSD2 neustále zlepšuje a pevně věříme, že to nebude trvat dlouho a všechny banky budou s PSD2 zacházet bezchybně,“ doplňuje Stroukal pro CzechCrunch.

Nová aplikace navazuje na několik dalších novinek, které Roger představoval v letošním roce. Jednou z nich byl investiční automat, který sám biduje za investora, tedy podle zadaných parametrů automat vybírá aukce a zadává nabídky. „Rozjezd je rozvážný, ale to je způsobeno i tím, že si to investoři zkoušejí na malých expozicích. Máme chytré investory, kteří si chtějí nejprve osahat rizika, zatím má zapnutý investiční automat přibližně pětina aktivních investorů,“ hodnotí Stroukal.

Další z řady novinek je dělení faktur do aukcí s maximální nominální výškou 75 tisíc korun nebo tři tisíce eur. Fintech totiž na platformě dlouhodobě pozoroval dvojnásobný počet bidů u aukcí s nižšími částkami, změna přinesla více příležitostí pro širší okruh investorů. I díky těmto krokům platforma letos profinancuje celkový objem faktur ve výši šest až sedm miliard korun a nenaplní tak původně deklarovaný cíl deset miliard.

„E-commerce má u nás velký podíl, přičemž teď stagnuje, i přes to budeme mít meziroční růst díky jiným oborům,“ vysvětluje Stroukal s tím, že vzhledem ke zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami postupně zdražují úvěry lidem i firmám, což pak zvyšuje i zájem o alternativní způsoby financování. Poptávka po zkracování dlouhých splatností faktur tak pořád roste.

„Extrémně se zvedl počet investorů v eurech, za poslední měsíc máme stovky nových investorů, kteří v této měně investují. To harmonizovalo úroky někde kolem pěti procent ročně, což je pro eurové investory stále velmi atraktivní. České úroky jsou stabilně někde mezi 8,3 až 9,3 procenty. U klientů je zajímavé, že nás začaly oslovovat větší firmy. Důvod přikládáme přísnějšímu hodnocení bank ohledně rozdávání úvěrů a taky energetické krizi,“ dodává Stroukal.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym