Český startup vám koupí byt, když nedosáhnete na hypotéku. Chce tím udělat bydlení dostupnější
Vidina bydlení ve vlastním je pro mladé Čechy stále vzdálenější. Opět přiblížit ji chce startup Ownest prostřednictvím modelu rent to own.
Představte si, že si otevřete online nabídku nemovitostí, vyberete si byt, a když se rozhodnete, že v něm chcete žít, koupí ho za vás někdo jiný. Vy následně v bytě pět let bydlíte a platíte tržní nájemné, zatímco si odkládáte prostředky na budoucí hypotéku. Právě tak funguje nový startup Ownest, do kterého v červnu tohoto roku z 50 procent vlastnicky vstoupila realitní skupina European Housing Services Marka Rosenbauma.
Nedostupnost hypotečních úvěrů, a tudíž i bydlení jsou témata, která se v posledních měsících skloňují ve všech pádech. Problém výrazně zasahuje i střední třídu – ta se tak stále častěji uchyluje k bydlení v nájmu, jehož ceny začínají také stále rychleji růst. A v případě, že člověk na hypotéku dosáhne, její výše v Praze pokryje sotva garsonku.
„S růstem cen nemovitostí a nájmů je stále těžší si naspořit na akontaci pro hypotéku a v tomto začarovaném kruhu může být celá budoucí generace. My byli první, kdo nabrali odvahu s tím začít něco dělat,“ vysvětluje Martin Machala, který společně s Viktorem Beránkem, Josefem Stehnem a Jakubem Miřejovským stojí za založením startupu Ownest.
Realitní startup se čtveřice podnikatelů rozhodla zacílit na mladé Čechy na začátku kariéry, kteří mají šanci na rychlý profesní růst. Právě pro ně se rozhodli vytvořit jakýsi odrazový můstek k hypotéce – v průběhu pěti let pomůže připravit se na budoucí financování ideální nemovitosti. Ownest tímto do Česka přináší takzvaný koncept rent to own, kterým se zakladatelé startupu inspirovali v Americe nebo Británii, kde tak dlouhodobě fungují například společnosti Home Partners of America nebo Wayhome.
Pro Česko nastavili model následovně: v případě, že se klient rozhodne zvolit cestu od pronájmu k vlastnictví, zaplatí nejprve 1,5 procenta z ceny vybrané nemovitosti. Ownest poté byt koupí a po přechodnou dobu, která může být nejdéle pětiletá, v něm bude klient žít s předkupním právem, platit smluvené nájemné a zároveň si dávat stranou prostředky pro budoucí hypoteční úvěr.
„Po uplynutí tohoto období se klient rozhodne, zda chce nákup bytu pokrýt hypotečním úvěrem. Pokud ano, byt získá do vlastnictví. Pokud ne, vrátí mu Ownest peníze, které měly sloužit na hypotéku. Podmínky klienty však motivují tak, aby si většina z nich po uplynutí pětiletého období dokázala zafinancovat nákup běžnou hypotékou,“ uvádí Machala.
Odkládání si na hypoteční jistinu je totiž základním stavebním kamenem celého programu. Ten motivuje budoucí majitele, aby si sami ušetřili za pět let alespoň 10 až 20 procent z hodnoty nemovitosti – byt pak mohou úspěšně odkoupit pomocí hypotečního úvěru. Motivací je také fakt, že se prostředky na hypotéku pozitivně projevují na výši nájemného. Čím více bude mít klient peněz připravených na akontaci hypotéky, tím nižší nájemné bude platit. Když bude mít tedy odloženo 10 procent z ceny nemovitosti, bude platit o 10 procent nižší nájemné.