Český startup vybral na Kickstarteru 270 tisíc a rozjede výrobu nutričních tyčinek z cvrčků

Jiří SvobodaJiří Svoboda

sens3
0Zobrazit komentáře

V době, kdy se vymýšlí na světě pokrmy z kde čeho, se zapomíná na ty nejjednodušší plodiny přírody, ke kterým se dost možná lidstvo bude muset dřív nebo později vrátit. Tento trend začal podporovat český startup SENS Foods, jehož zakladatelé vymysleli nutriční tyčinky, které jsou unikátní svou hlavní přísadou.

Vše začalo docela jednoduše – dvojice Daniel Vach a Radek Hušek si uvědomila, že naše obvyklé zdroje proteinů, nejčastěji maso, jsou velmi problematické – obsahují chemikálie, aditiva a poptávka po nich způsobuje i znečištění vody, produkci skleníkových plynů či nedůstojné podmínky pro zvířata. Chtěli proto najít náhradu a tak objevili zdánlivě bizarní surovinu – cvrčky.

Nanofarm_13

Přečtěte si takéDíky tomuto startupu, si můžete doma za pár korun vypěstovat vlastní potraviny bez zaléváníDíky tomuto startupu, si můžete doma za pár korun vypěstovat vlastní potraviny bez zalévání

Ti jsou totiž přírodně udržitelným a velmi bohatým zdrojem proteinů, vápníku a železa. Navíc jejich chov vyžaduje mnohem méně času, prostoru, vody a potravy (která se navíc může skládat prakticky z čehokoliv organického), než u jiných zvířat chovaných pro maso. Aby toho nebylo málo, tak na „cvrččí mouku“ je zpracováno 80 % každého jedince krom hlavy. Například u kuřete a prasete činí tento podíl pouze 55 %, u krávy je to dokonce 40 %.

sens2

Dvojice se tak dala dohromady s renomovaným kuchařem Petrem Ocknechtem, který se již 13 let specializuje na vaření hmyzu, a vytvořili společně dvě tyčinky. První z nich obsahuje 20g kompletního cvrččího proteinu a je jediná svého druhu na světě. Dvě nabízené příchutě – tmavá čokoláda se sezamem a arašídové máslo se skořicí navíc dodávají další důležité živiny. Druhá, energetická, tyčinka pak obsahuje cvrčků méně.

Vybraná částka se přehoupla přes 10 tisíc eur

Projekt mimo jiné zaujal množství přispívajících na Kickstarteru. Za prvních 24 hodin se podařilo vybrat 17 % požadované částky a už 16. den byl vytyčený cíl 10 000 eur, přepočtu tedy 270 tisíc korun, pokořen. Nicméně kampaň stále běží a když se povede do 19. září vybrat dvojnásobek, výrobci slibují další příchutě tyčinek. Ty stávající by mohly být distribuovány už letos v prosinci s dopravou po Česku a Slovensku zcela zdarma.

sens1

Díky tomuto startupu, si můžete doma za pár korun vypěstovat vlastní potraviny bez zalévání

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Nanofarm_13
0Zobrazit komentáře

Přístup k čerstvým surovinám, jako jsou různé druhy zeleniny nebo bylinek, může být zejména pro stálé se zvyšující počet obyvatel měst problém. Místo a čas na vlastní zahrádku má prostě v betonové džungli málokdo a tak přijdou na řadu chemicky ošetřené rostlinky ze supermarketů nebo pro někoho zdlouhavé nakupování na trzích. Tento problém se ale snaží vyřešit americký startup Replantable, který spustil koncem sprna kampaň na Kickstarteru.

Jejich produktem je speciálně designovaný box, ve kterém lze za pomoci úsporných LED žárovek pěstovat vlastní suroviny. Hlavní výhodou Nanofarm, jak jeho vynálezci produkt nazvali, je především jeho skladnost – rozměry činí přibližně 45 cm na výšku a 35 na šířku – vlastní úrodu tak může sklízet skutečně každý, pohromadě mohou navíc tvořit originální dekoraci do bytu.

0823_3

Přečtěte si takéČeši získali stovky tisíc a vytvořili originální batoh, na který se je možné kdykoliv posaditČeši získali stovky tisíc a vytvořili originální batoh, na který se je možné kdykoliv posadit

Tento výrobek má několik užitečných vychytávek, jako je například tmavé přední temperované sklo, které udrží ostré světlo uvnitř a nebude vás rušit ani v noci. To však neznamená, že by Nanofarm vyžadovalo velké množství elektřiny – vývojáři říkají, že provoz jedné takové vyjde asi na dolar měsíčně. Kontrolka na zařízení vás navíc upozorní, kdy už je čas na sklizeň.

Nanofarm_23

Hlavní kouzlo je ale v takzvaných „rostlinných podložkách“ (Plant Pads) – díky nim totiž není vůbec třeba rostliny zalévat a hnojit. Jedná se o speciální několikavrstvý materiál, který umí nasávat vodu z plastového podnosu. Tyto podložky, dodávané se sazenicemi se dají nakoupit pouze na oficiálním eshopu. Jedna vyjde na 5 dolarů a jejich doprava je zdarma.

nanofarm4

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Na výběr je zatím 21 různých rostlin – od tymiánu a bazalky, přes různé druhy salátů, až po ředkvičky. Hotovou surovinu pak můžete mít už za 2-8 týdnů, v závislosti na druhu plodiny. Pro někoho možná delší doba, odměnou jsou ale čerstvé domácí suroviny bez chemických úprav.

Nanofarm_4

Alex Weiss a Ruwan Subasinghe se objevili na Kickstarteru 22. srpna a doposud se jim podařilo vybrat 35 tisíc z požadovaných 50 tisíc dolarů. Pokud vše půjde podle plánu, produkt by sem mohl začít prodávat příští rok na jaře. Jedna taková nanofarma vyjde na 350 dolarů.