Čeští Credo Ventures ulovili dalšího miliardového jednorožce. Startup s polskými kořeny řeší dabing
Oficiálně londýnský startup polských zakladatelů ElevenLabs uzavřel další investiční kolo, které jej ohodnotilo na 1,1 miliardy dolarů.
Český venture kapitálový fond Credo Ventures si připisuje další velký úlovek. Do své pomyslné stáje zainvestovaných jednorožců, jak se označují startupy s hodnotou větší než jedna miliarda dolarů, totiž přidal dalšího zástupce. Startup ElevenLabs oznámil, že uzavřel kolo takzvané série B ve výši 80 milionů dolarů, v přepočtu 1,8 miliardy korun.
Kolo vedl jeden ze světově nejprestižnějších fondů Andreessen Horowitz společně s individuálními investory – bývalým šéfem GitHubu Natem Friedmanem a Danielem Grossem, jenž v začátcích podpořil i firmy jako Uber, Coinbase nebo Figma. Přispěly také Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital BroadLight Capital a právě Credo Ventures. Čeští investoři se účastnili i předchozích kol – první nastalo loni v lednu ve výši dvou milionů dolarů (44 milionů korun), další o velikosti 19 milionů dolarů (413 milionů korun) pak v létě. Dohromady tak již projekt získal 101 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).
Podle Bloombergu je aktuální valuace ElevenLabs 1,1 miliardy dolarů, tedy lehce nad 25 miliard korun, a startup tak získává označení takzvaného jednorožce. Pro Credo Ventures jde o třetí takový úlovek – kromě Productboardu, který je aktuálně nejhodnotnějším startupem českých zakladatelů, to platilo také v případě rumunského UiPathu, na němž fond díky vstupu na burzu dosáhl zhodnocení v tisícovkách procent.
ElevenLabs pomocí umělé inteligence vytváří nahrávky hlasů k nerozeznání od lidských, přičemž jedno z možných využití je v oblasti dabingu. Zakladatelé startupu Mati Staniszewski a Piotr Dabkowski totiž vyrostli v Polsku a často je při sledování amerických filmů frustrovala úroveň tamního dabingu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPozději se ve svých profesních kariérách zaměřili na oblast vývoje produktů využívajících strojové učení – což dělali pro Google a společnost Palantir. Předloni se rozhodli své zkušenosti využít ve vlastním startupu, v němž vytváří umělé hlasy. Od spuštění uživatelé ElevenLabs vytvořili více než sto let audionahrávek.
„Naše ambice zůstávají stejné – změnit způsob interakce s obsahem tím, že prolomíme jazykové a komunikační bariéry. Vytváříme špičkovou technologii, která zpřístupňuje obsah napříč jazyky a hlasy, abychom všem umožnili spojit se s informacemi a příběhy, na kterých záleží,“ komentuje Mati Staniszewski.
ElevenLabs aktuálně těží ze zájmu investorů, kteří se v posledním roce až dvou výrazně více zaměřili na oblast umělé inteligence. Zatímco i v Česku podle dat CzechCrunche loni klesl objem financování startupů o 75 procent, právě umělá inteligence je jedním z oborů, kde k propadu financování nedošlo.