Čeští Credo Ventures ulovili dalšího miliardového jednorožce. Startup s polskými kořeny řeší dabing

Oficiálně londýnský startup polských zakladatelů ElevenLabs uzavřel další investiční kolo, které jej ohodnotilo na 1,1 miliardy dolarů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-bartos-regular-23

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner fondu Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Český venture kapitálový fond Credo Ventures si připisuje další velký úlovek. Do své pomyslné stáje zainvestovaných jednorožců, jak se označují startupy s hodnotou větší než jedna miliarda dolarů, totiž přidal dalšího zástupce. Startup ElevenLabs oznámil, že uzavřel kolo takzvané série B ve výši 80 milionů dolarů, v přepočtu 1,8 miliardy korun.

Kolo vedl jeden ze světově nejprestižnějších fondů Andreessen Horowitz společně s individuálními investory – bývalým šéfem GitHubu Natem Friedmanem a Danielem Grossem, jenž v začátcích podpořil i firmy jako Uber, Coinbase nebo Figma. Přispěly také Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital BroadLight Capital a právě Credo Ventures. Čeští investoři se účastnili i předchozích kol – první nastalo loni v lednu ve výši dvou milionů dolarů (44 milionů korun), další o velikosti 19 milionů dolarů (413 milionů korun) pak v létě. Dohromady tak již projekt získal 101 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

Podle Bloombergu je aktuální valuace ElevenLabs 1,1 miliardy dolarů, tedy lehce nad 25 miliard korun, a startup tak získává označení takzvaného jednorožce. Pro Credo Ventures jde o třetí takový úlovek – kromě Productboardu, který je aktuálně nejhodnotnějším startupem českých zakladatelů, to platilo také v případě rumunského UiPathu, na němž fond díky vstupu na burzu dosáhl zhodnocení v tisícovkách procent.

ElevenLabs pomocí umělé inteligence vytváří nahrávky hlasů k nerozeznání od lidských, přičemž jedno z možných využití je v oblasti dabingu. Zakladatelé startupu Mati Staniszewski a Piotr Dabkowski totiž vyrostli v Polsku a často je při sledování amerických filmů frustrovala úroveň tamního dabingu.

Později se ve svých profesních kariérách zaměřili na oblast vývoje produktů využívajících strojové učení – což dělali pro Google a společnost Palantir. Předloni se rozhodli své zkušenosti využít ve vlastním startupu, v němž vytváří umělé hlasy. Od spuštění uživatelé ElevenLabs vytvořili více než sto let audionahrávek.

„Naše ambice zůstávají stejné – změnit způsob interakce s obsahem tím, že prolomíme jazykové a komunikační bariéry. Vytváříme špičkovou technologii, která zpřístupňuje obsah napříč jazyky a hlasy, abychom všem umožnili spojit se s informacemi a příběhy, na kterých záleží,“ komentuje Mati Staniszewski.

ElevenLabs aktuálně těží ze zájmu investorů, kteří se v posledním roce až dvou výrazně více zaměřili na oblast umělé inteligence. Zatímco i v Česku podle dat CzechCrunche loni klesl objem financování startupů o 75 procent, právě umělá inteligence je jedním z oborů, kde k propadu financování nedošlo.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina