Poláky štval špatný dabing, tak díky AI tvoří realistické hlasy. Podpořilo je i české Credo Ventures

Oficiálně londýnský startup ElevenLabs hlásí investici ve stovkách milionů korun. Přidal se i český fond Credo Ventures a další hvězdná jména.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ondrej-bartos-regular-23

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Ondřej Bartoš, partner fondu Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Mati Staniszewski a Piotr Dabkowski vyrostli v Polsku a často je při sledování amerických filmů frustrovala úroveň tamního dabingu. Později se ve svých profesních kariérách zaměřili na oblast vývoje produktů využívajících strojové učení – což dělali pro Google a společnost Palantir se zaměřením na analýzu takzvaných big data. A loni se rozhodli své zkušenosti využít ve vlastním startupu, s nímž vytvářejí hlasy k nerozeznání od lidských.

ElevenLabs s oficiálním sídlem v Londýně právě takové nahrávky vytváří pomocí umělé inteligence. Betaverzi svého produktu firma spustila teprve letos v lednu, kdy zároveň získala svou první investici. Takzvané pre-seed kolo ve výši dvou milionů dolarů (44 milionů korun) vedl český fond Credo Ventures s přispěním několika dalších. Od té doby se na platformě startupu zaregistroval milion uživatelů, kteří vytvořili zvukové nahrávky v celkové délce deset let.

Nyní startup oznámil uzavření kola série A ve výši 19 milionů dolarů, tedy 413 milionů korun. Opět investovalo i Credo Ventures, kolo ale společně vedl prestižní fond Andreessen Horowitz (a16z), bývalý ředitel GitHubu Nat Friedman a Daniel Gross, jenž v začátcích podpořil firmy jako Uber, Coinbase nebo Figma. K nim se přidali andělští investoři včetně spoluzakladatele Instagramu Mika Kriegera, spoluzakladatele brýlí pro virtuální realitu Oculus Brendana Iribeho a dalších.

Ještě v březnu přitom portál Business Insider s odvoláním na své zdroje informoval, že se má po této investici valuace ElevenLabs pohybovat kolem hranice 100 milionů dolarů, tedy asi 2,2 miliardy korun. „Jsme stále blíže k realizaci svého dlouhodobého cíle, kterým je univerzální zpřístupnění veškerého obsahu v jakémkoli jazyce a jakýmkoli hlasem,“ komentuje Staniszewski.

„Přestože technologie převodu textu do řeči existuje již desítky let, nedokázala plně využít svůj potenciál – většina syntetických hlasů postrádá poutavou intonaci a výslovnost a nenabízí pocit osobitosti. A přestože jsou k dispozici prémiové hlasové služby, zdlouhavé výrobní procesy a vysoké náklady způsobují, že tato technologie je pro většinu případů použití v reálném čase a interaktivních aplikacích nedostupná,“ popisuje fond Andreessen Horowitz s tím, že právě ElevenLabs tyto pokročilé technologie zpřístupňuje i běžným uživatelům.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym