Čeští investoři to vidí stejně jako Facebook a Microsoft. Nový digitální vesmír je byznys budoucnosti
Satya Nadella si jako obvykle vystačil s klidným projevem, stál v pracovně, za ním vykukovaly poskládané knížky. Ani si nemusel na hlavu nasadit brýle pro rozšířenou realitu. To Mark Zuckerberg se jen o pár dní dřív procházel virtuálním pokojem s výhledem na virtuální útesy a oceán a rozmlouval se svým virtuálním, emoji připomínajícím já. Přesto měla obě vystoupení leccos společného: šéf Microsoftu i zakladatel Facebooku představili vize zcela nového, digitálního prostoru, kde budou lidé podle nich trávit čím dál víc času.
Zatímco Microsoft, jak mu je ostatně vlastní, se soustředí především na pracovní prostředí a Nadella ukázal vizi profesního života budoucnosti plného avatarů a 3D modelů, Facebook, nově přejmenovaný na Meta, by nejradši přesunul veškerý život svých uživatelů do virtuálního světa. Hovoří se proto o takzvaném metaverse – paralelním digitálním vesmíru. Na jeho vytvoření chce Zuckerberg v blízké době najmout až 10 tisíc vývojářů v Evropě a hodlá do něj investovat 10 miliard dolarů, tedy 220 miliard korun. Ty poputují mimo jiné na akvizice.
Zájem o tento nový svět tvořený jedničkami a nulami ale není vlastní jen gigantům ze západního pobřeží USA. Čím dál víc tato oblast zajímá i české investory. Příkladem je třeba původem jablonecká internetová skupina Miton, která v minulosti stála za rozjezdem služeb jako Heureka, Stahuj.cz či Slevomat a která dnes provozuje úspěšné e-commerce projekty typu Bonami, Biano nebo Glami a má také podíl v Rohlíku.
Partneři Mitonu: Ondřej Raška, Milan Zemánek, Michal Jirák, Tomáš Hodboď, Tomáš Matějček a Václav Štrupl
„Většina předpovědí se shoduje, že lidé budou v online světě trávit víc a víc času. Vznikne úplně nová ekonomika. Něco už naznačuje herní svět, kde spolu hráči hodně komunikují nebo si posílají peníze. To je něco, co tu relativně nedávno nebylo a postupně to pronikne i do dalších oblastí. A proto nás to hodně zajímá,“ říká zakládající partner Mitonu Tomáš Matějček.
Jako příklad dává původně vietnamskou hru Axie Infinity, která využívá vlastní kryptoměnu a ve které si hráči různě kupují a vylepšují postavičky, jež jsou postavené na technologii NFT. V prostředí hry si někteří lidé dokážou vydělat miliony dolarů měsíčně. Studio Sky Mavic, které ji vyvinulo, získalo před pár týdny investici 152 milionů dolarů při valuaci tři miliardy dolarů (zhruba 66 miliard korun).