Čeští investoři v miliardové transakci ovládli celý Churchill. Je to naše trofejní nemovitost, říkají
Administrativní komplex Churchill Square v Praze, kde sídlí Deloitte, má nově jediného majitele – realitní skupinu Českomoravská Nemovitostní.
Když přijíždíte z východu na pražské hlavní nádraží, nemůžete těsně před zastavením vlaku přehlédnout administrativní komplex Churchill Square, který se tyčí na místě bývalých opuštěných skladů Českých drah poblíž Vysoké školy ekonomické. Jde přitom nejen o dominantu tohoto místa, ale také portfolia realitní skupiny Českomoravská Nemovitostní, která se nově stala jediným majitelem budovy. Stalo se tak poté, co za zhruba miliardu korun odkoupila poslední čtvrtinu od investiční skupiny Corporate Finance House, s níž dosud objekt vlastnila. V komplexu, který v roce 2020 otevřela Penta, sídlí společnosti Deloitte nebo Fortuna.
„Churchill je pro nás strategickou nemovitostí, kterou neplánujeme prodávat – snad jen kdyby někdo nabídl naprosto mimořádnou cenu. Je to klíčové aktivum s obrovským potenciálem, a to jak díky lokalitě, tak nájemním smlouvám, které zajišťují stabilní příjmy. Nebál bych se ho označit za naši trofejní nemovitost,“ říká pro CzechCrunch Josef Eim, spoluzakladatel investiční skupiny Českomoravská Nemovitostní.
Ta vznikla v roce 2016 a specializuje se na dlouhodobé investice a správu prémiových komerčních nemovitostí v atraktivních lokalitách. Mezi ně patří právě moderní komplex Churchill Square, jehož výstavba začala v roce 2017, a když ho Penta Investments o tři roky později dokončila, rozhodla se jeho kancelářskou část prodat. Tehdy ji koupily libanonsko-lucemburská investiční skupina Corporate Finance House (CFH) a právě Českomoravská Nemovitostní, známá spíše pod zkratkou ČMN.
V té době ČMN od CFH kupovala pražské budovy Crystal na Vinohradech a City West C1 a C2 ve Stodůlkách, a když se CFH naskytla možnost koupil Churchill Square, přizvala i ČMN. „Tehdy jsme se s Karimem (Karim Chams Eddine, generální ředitel CFH – pozn. red.) domluvili, že koupíme polovinu a budeme Churchill spravovat,“ vzpomíná Josef Eim. Nakonec se s CFH dohodli, že postupně odkoupí jeho podíly. Loni v prosinci tak za 40 milionů eur získali ke svým padesáti procentům další čtvrtinu a letos v listopadu za stejnou sumu přikoupili zbylých pětadvacet procent.
Za celý komplex zaplatila ČMN, kterou spolu s Josefem Eimem založil Radek Stacha, v přepočtu čtyři miliardy korun, respektive právě za tolik ho tehdy kupovali s původním partnerem od Penty. „Poslední transakce ocenila Churchill na 170 milionů eur (4,3 miliardy korun), což je o sedm až osm procent více, než za kolik jsme ho pořizovali před čtyřmi lety, ale vidíme v něm stále značný potenciál,“ vysvětluje Josef Eim.