Koupili a opravili Palác Karlín. Teď chtějí se startupem Komerční banky udělat to stejné se Zirkonem

V pražské čtvrti, kde sídlí řada technologických firem, se zmodernizuje další kancelářská budova. Díky transakci za vyšší stovky milionů korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zirkon1

Foto: Zirkon Office Center

Budova Zirkon Office Center v pražském Karlíně

0Zobrazit komentáře

V pražské čtvrti Karlín to tepe nejen všemožnými kavárnami a bistry, ale také kancelářským životem, který sem přivádí technologické firmy a startupy, ale také pokračující development. Když vystoupíte na tramvajové zastávce Křižíkova směrem z centra, vztyčí se před vámi pětipatrová administrativní budova Zirkon Office Center. Ta už nepatří mezi nejnovější, ale v následujících letech by měla zásadně prokouknout. Pomůže tomu velká realitní transakce a noví majitelé. Stávající vlastník v podobě skupiny Českomoravská Nemovitostní (ČMN) ji prodal společnosti Lincoln Property Company a startupu Upvest. Upvest tak umožnil svým profesionálním investorům přímý majetkový vstup do projektu. Ty společně chystají rekonstrukci budovy.

Objekt Zirkon Office Center nabízí více než 1×1,5 tisíce metrů čtverečních pronajímatelných ploch a od roku 2021 patřil do portfolia ČMN. Skupina kolem Radka Stachy a Josefa Eima ho tehdy získala jako součást balíku tří nemovitostí v pražském Karlíně od londýnské společnosti Revetas Capital, a to spolu s budovami Corso a Apeiron. Hodnota transakce tehdy přesáhla dvě miliardy korun. Nyní ČMN podle informací CzechCrunche prodalo Zirkon Office Center za vyšší stovky milionů korun a mělo tím svou investici významně zhodnotit. Přesné detaily neprozrazuje.

Pod novými majiteli čeká na Zirkon Office Center modernizace. „Mělo by se jednat o citlivou rekonstrukci se zachováním hlavní kancelářské funkce s významným vylepšením standardu a aktivace retailové funkce. S tím souvisí mimo jiné vytvoření reprezentativní lobby budovy,“ potvrdil pro CzechCrunch David Musil, výkonný ředitel startupu Upvest, který poskytuje platformu pro financování realitních projektů a patří pod Komerční banku.

zirkon4

Foto: Zirkon Office Center

Budova Zirkon Office Center v pražském Karlíně

Do projektu vstupuje Upvest spolu s renomovaným americkým investorem a developerem komerčních nemovitostí Lincoln Property Company, se kterým Upvest vytvořil společný podnik. Majetkové poměry v něm nechce komentovat. V případě Lincoln Property Company jde o stejný model, na který vsadil v roce 2018. Tehdy získal společně s jiným finančním partnerem v podobě investiční skupiny Enern budovu Palác Karlín, která je jen pár stovek metrů od Zirkonu. Také tady provedl rekonstrukci celého objektu a následně ho obsadil novými nájemníky.

Ze zkušeností nabytých v Paláci Karlín nyní chtějí Upvest s Lincolnem vycházet také u další budovy. Pro samotný Upvest se jedná o druhou podobnou transakci, když loni sjednotil své investory pro projekt akvizice brownfieldového areálu u vstupu do lesoparku Železná studienka v Bratislavě. V karlínském projektu Zirkon Office Center má Upvest vystupovat v roli finančního partnera, Lincoln bude mít na starosti každodenní řízení.

„Budovu Zirkon Office Center plánujeme v nejbližších letech citlivě zrekonstruovat tak, aby naplňovala ESG požadavky budoucích nájemníků a investorů. Díky výjimečné lokalitě hned u stanice metra a tramvajových zastávek, efektivnímu tvaru podlaží a v neposlední řadě i velmi autentické historii budovy, budeme moci nabídnout produkt, jež je v Karlíně velmi žádaný,“ uvádí Štefan Puci, investiční ředitel Lincoln Property Company. Kapitál do projektu vloží vedle Upvestu také samotný Lincoln, ale v jakém poměru si investici s Upvestem rozdělí, není známo.

„Během posledních pěti let jsme při rekonstrukci nedaleké budovy Palác Karlín byli svědky velmi silného zájmu ze strany českých a zahraničních firem o kancelářské a maloobchodní prostory v této lokalitě, což se promítlo do růstu nájemného o více než 40 procent. Poptávka přitom i v dnešní době v Karlíně nadále převyšuje nabídku pronajímatelných ploch, což byl jeden z klíčových důvodů, proč jsme se s naším partnerem, společností Upvest, rozhodli pro akvizici této budovy,“ doplňuje Štefan Puci. V Paláci Karlín sídlí například CzechCrunch, Bonami nebo Albi, v přízemí je McDonald’s.

Investiční skupina ČMN se prý budovy Zirkon Office Center zbavila proto, že se soustředí primárně na držbu a správu nemovitostí. „Zirkon je výjimečný svojí lokalitou přímo u metra a je v něm velká přidaná hodnota, jež však musí být extrahována vhodným redevelopmentem. Přesahuje tak rámec hlavní náplně našeho podnikání, kterou tvoří držba a správa nejkvalitnějších nemovitostí v Praze. Proto jsme se rozhodli Zirkon přenechat špičkovým partnerům a jejich architektům i urbanistům,“ popisuje předseda představenstva ČMN Radek Stacha. Zbylé dvě budovy, Corso a Apeiron, si skupina nechává ve svém nemovitostním fondu NEMO.

Českomoravská Nemovitostní uvádí, že má aktuálně ve správě majetek s celkovou hodnotou přes 14 miliard korun a pronajímatelnou plochou komerčních nemovitostí téměř 140 tisíc metrů čtverečních. Díky tomu patří ČMN mezi největší pronajímatele kancelářských ploch v Praze. Vznikla v roce 2016 a k financování svého portfolia využívá také dluhopisy. V rámci nich již vydala několik programů řádově v miliardách korun. Samo ČMN uvádí, že na účtu aktuálně drží 1,5 miliardy korun.

„Období vysokých úrokových sazeb je na svém vrcholu, jejich očekávaný pokles v příštím roce povede k oživení aktivity realitního trhu. ČMN je v tomto ohledu díky prostředkům připraveným na nové nákupy v komfortní pozici. Aktuální absence silného zahraničního kapitálu se snažíme využít obdobně jako v roce 2020, kdy nám velmi krátká nejistota na trhu poskytla dvě jedinečné akviziční příležitosti v podobě budov CityWest a Churchill Square,“ doplnil Stacha.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym