Čeští SatoshiLabs představili unikátní technologii, která ochrání majitele kryptoměn před hackery
Český technologický startup SatoshiLabs patří k nejvýznamnějším hráčům na globálním kryptoměnovém trhu. Kromě vývoje vlastní peněženky Trezor, která umožňuje lidem bezpečně uchovávat jejich kryptoměny na hardwarovém zařízení místo toho, aby je drželi na burze, stojí firma také za tvorbou prvního těžebního poolu na světě Slush Pool.
To vše ji propůjčuje nezpochybnitelnou auru kryptoměnového inovátora, což je status, který SatoshiLabs nyní znovu potvrzují prostřednictvím nového produktu. Pražská firma totiž představila nový bezpečnostní standard Shamir Backup, díky němuž chce posunout ochranu digitálních aktiv na další úroveň.
Pojmenováno po známém izraelském kryptografovi
Kouzlo tkví ve zlepšení procesu obnovení dat v peněžence. Ten se standardně používá v případech, kdy majitel zařízení zapomene své heslo a potřebuje se ke svým digitálním aktivům, v tomto případě kryptoměnám, dostat. Zatímco dříve stačila na obnovu jedna „fráze“ jinak označována také jako recovery seed, složená ze slov v konkrétním pořadí, nová technologie pracuje s bezpečnějším systémem.
Shamir Backup umožňuje rozdělit privátní klíč pro obnovení dat v peněžence do několika na sobě nezávislých částí a tím tak lépe ochránit uložená data.
„Obnovovací nástroje mají uživatelé prakticky uloženy jen na jednom fyzickém místě, typicky napsané na papíře a schované v sejfu. Teď mohou svůj seed rozdělit a distribuovat na víc míst nebo mezi několik důvěryhodných lidí. Výrazně se tím zvyšuje odolnost vůči krádeži, ztrátě či poškození seedu,“ říká CEO SatoshiLabs Marek Palatinus, v technologické komunitě známý spíše pod přezdívkou Slush.
„Nezanedbatelný je také dopad rozdělení fráze díky Shamir Backupu pro případ dědických řízení – aby nedokázala peněženku obnovit jen jedna osoba. Uživatelé se navíc mohou rozhodnout, jestli na obnovení přístupu budou potřebovat všechny části, anebo jen některé z nich. I díky těmto unikátním lidmi zvoleným konfiguracím může být nyní váš kryptomajetek ještě lépe chráněn,“ doplňuje Palatinus.
Technologii SatoshiLabs používá i Facebook
Není to mimo jiné první technologie podobného typu, kterou v SatoshiLabs vyvinuli. Už nějaký čas pražská firma disponuje podobnou technologií BIP 39. Ta slouží k obnovení přístupu k hardwarové peněžence pomocí frází tvořených z 12 či 24 náhodně generovaných slov a jejích služeb využívá například i americký gigant Facebook pro svoji nově vznikající kryptoměnu Libra nebo také konkurenční společnost Ledger. Právě s ní SatoshiLabs soupeří o pozici jedničky na globálním trhu výrobců kryptoměnových peněženek.
„Inovace existujících bezpečnostních standardů a jejich další vývoj je pro nás závazkem. Věříme, že jsou nezbytné pro to, aby byl například Bitcoin všeobecně přijímán veřejností. Náš Trezor ukazuje, že existuje cesta, jak bezpečně používat a střežit digitální aktiva. Našim cílem je, aby digitální bezpečnost nebyla výsadou jen některých. Ochránit svůj digitální majetek s Trezorem zvládne opravdu každý. A díky Shamir Backup dokonce ještě bezpečněji než kdy dříve,“ dodává Palatinus.
Novinka je k dispozici uživatelům vlastnícím nejnovější model peněženky Trezor T. Tu SatoshiLabs začali oficiálně prodávat loni v květnu prostřednictvím svých oficiálních webových stránek. Reálné uplatnění by si však mohl najít i v jiných technologicko-bezpečnostních oborech, navíc s takřka neomezenou možností využití a modifikací. Tak jako v případě předchozí technologie je totiž projekt zveřejněn jako open source.