Čeští Skychatters propojují cestující v letadlech. Aplikaci museli vyvíjet natřikrát, teď hlásí tisíce uživatelů na stovkách spojů
Startup Skychatters následuje přání mnoha mladých a chce jim pomoct, aby se z nich stali digitální nomádi. Teď jde cestou budování komunity.
Tým Skychatters: Vít Musílek, Jaroslav Krajča a Matěj Kovář
Tihle kluci to prostě nevzdávají. Vidle jim do budování startupu Skychatters, jenž v aplikaci propojuje cestující v letadlech, hodila například pandemie koronaviru, ale také několik ne úplně správných rozhodnutí o budování týmu, kvůli kterým museli aplikaci vyvíjet od nuly natřikrát. Po uzavření spolupráce s ostravským letištěm se však už aplikace začala odlepovat ze země, nyní funguje na téměř tři sta linkách a její vizí je stát se největší social cestovní aplikací.
Skychatters po přidání letu do aplikace uživatelům dávají možnost navzájem se kontaktovat ještě předtím, než dorazí na letiště. Mohou si tak vyměnit informace o neustále měnících se restrikcích, zjistit si cestovní podmínky v praxi anebo kontaktovat ostatní cestující, kteří do jejich destinace už přiletěli.
„Díky technologii, která propojí uživatele klidně i měsíce před odletem, dáváme cestujícím možnost se také společně odbavit, sedět vedle sebe, strávit společný čas na letišti, letět spolu, v případě přestupu jít třeba spolu ven a po příletu do destinace sdílet taxi do města a ušetřit tak nějaké peníze. Zároveň v případě přidání jiného uživatele jako sledujícího aplikace řekne, kde právě létají vaši kamarádi,“ popisuje pro CzechCrunch zakladatel Vít Musílek.
Skychatters spustili pilotní provoz na lince do Velké Británie, ve spolupráci s ostravským letištěm testují nové nápady a jsou tak součástí servisu pro cestující. Už měsíc po loňském spuštění aplikace získala uživatele na 30 mezinárodních linkách v Evropě, půl roku od začátku ji lidé využívají na 296 leteckých spojích. Tvůrci tak získali takzvaný proof of concept, tedy ověření tržního zájmu, a stejnou spolupráci jako s tím ostravským plánují i s londýnským letištěm Stansted, kde chtějí v růstu pokračovat.
„Protože jsme měli stovky uživatelů letících do Velké Británie, oslovilo nás jejich velvyslanectví v Praze,“ vypráví Musílek. „Díky tomu aktuálně s výkonným ředitelem Christianem Kumarem z venture kapitálového fondu Capital Kinetics připravujeme jako první český startup finanční kolo do naší nově založené firmy v Anglii,“ dodává.
Jak Musílkovi ovlivnilo kariéru levné zboží z Číny
Celý příběh Skychatters je však mnohem komplikovanější. Psát se začal už před dlouhými lety, když si dnes šestadvacetiletý Vít Musílek v osmé třídě na základní škole koupil z amerického eBaye barevná sluchátka za jeden dolar. „Do třídy jsem přišel na frajera a kámoš mi za ně hned nabízel stovku. Tak jsem mu je prodal a koupil si nové,“ usmívá se při vzpomínkách na transakci, která však ovlivnila jeho další kariérní směřování.
I druhá sluchátka si totiž od něj chtěl koupit další kamarád. „Říkal jsem jim, ať mě nechají být, já jsem chtěl jen poslouchat hudbu,“ směje se Musílek. Uvědomil si však příležitost ve hladu svých vrstevníků po levných produktech a své rodiče přesvědčil, aby se na dovolenou vydali do Číny, kde pak nakoupil několik kufrů „krámů“ od sluchátek po oblečení.
Takovým způsobem začal do Číny létat pravidelně. Jednoduše několik dnů nakupoval věci a doma v Česku je opět prodával. Neboť však v té době Musílkovi nebylo osmnáct, neustále potřeboval jezdit na ambasádu vybavovat víza a dokumenty potřebné kvůli své nezletilosti. A protože na velvyslanectví jezdil opravdu často, postupně se skamarádil s některými úředníky, kteří mu navíc po maturitě pomohli dostat se na čínskou vysokou školu, kde vystudoval mandarínskou čínštinu.